ANASAYFA
22 Mart 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çeltikte fiyat beklentisi
Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, başak dönemine giren çeltikte bu yıl su sıkıntısı yaşanmadığını ancak otla mücadelenin üreticinin maliyetlerini arttırdığını söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 09-08-2018 07:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çeltikte fiyat beklentisi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI


Doların yükselmesi, girdi maliyetleri, otla mücadeledeki harcamalar da göz önüne alınarak üreticinin Luna cinsinde 2 Lira 75 Kuruş, Osmancık cinsinde 3 Lira, Uzun tane 3 Lira 30 Kuruş  3 Lira 50 Kuruş arası fiyat beklentisi içinde olduğunu kamuoyu ile paylaştı. 


Başak dönemine giren çeltik hasadı 5 Eylül'den itibaren başlayacak. Yağışlar nedeniyle otla mücadele eden ve yüzde 90 başarılı olan üretici artık fiyat beklentisi içine girdi. Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, çeltikte son durumu anlatarak, üreticinin beklenti ve taleplerini şöyle dile getirdi:


“ÇELTİK BAŞAK DÖNEMİNDE” 


“Bilindiği gibi çeltikle ilgili mücadele Mayıs ayından bu yana sürüyor. Mayıs ayında ekimler başladı ve ilaçla gübrelemesi bitti. Ağustos ayından itibaren başak dönemine girdi. Havaların yağışlı gitmesinden dolayı yoğun bir şekilde otla mücadele yapıldı. Yüzde 90 başarılı olundu. Temmuz ayının yağışlı gitmesi, nehirlerin debilerinin yüksek olmasından dolayı su sıkıntısı yaşanmadı. Her tarafta çeltikler sulanabilir durumda olup, barajların debileri de yüksek. Sıkıntı yetiştirmek değil hasat etmek önemli. Hasattan sonra da pazar söz konusu. En az enflasyon oranın da farkların beklendiğini gezdiğim köylerde ve ilçelerde kooperatif ortaklarımız ve çeltik üreticileri iyi bir yıl olmasını diliyor. Fiyatların dolara endeksli olduğundan dolar bazında da yükselmesini düşünenler de var. Bu beklentileri biz de kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. 2018 yılında çeltik veriminin yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Geçen yıl harmanda Osmancık cinsi 2 Lira 35 Kuruş, Baldo 2 Lira 70  3 Lira idi. Luna cinsi 2 Lira 10 Kuruştu enflasyon bazında koyarsanız 17-18, 2 Lira 70  3 Lira arasında talepler geliyor. Maliyetlerin çok yüksek olduğunu fiyatların da tatminkâr olması gerektiğini üretici söylüyor. Otla yapılan mücadelede girdiler de arttı. Fiyatların buna göre oluşturulması gerektiğini söyleniyor. 


Doların yükselmesi, otla mücadelede yapılan harcamalar, artan girdi maliyetleri göz onunda bulundurularak fiyat oluşturulması bekleniyor. Enflasyon şu anda yüzde 17-18. 


“ÇELTİK VE AYÇİÇEĞİ BU YIL ŞANSLI”


5 Eylül'de hasat başlayacak. Bu yıl çeltik ve ayçiçeği havaların yağışlı gitmesi nedeniyle diğer ürünlere göre daha şanslı. Verimin bu yıl yüksek olacağını gözlemliyoruz. Kalitenin de yüksek olacağını umut ediyoruz. Hasadın daha bir ay var. 


Toprak Mahsulleri Ofisi sivil toplum kuruluşlarının, çeltik üreticilerini düşüncelerini almalarını bekliyoruz. 


HASAT 5 EYLÜL'DE BAŞLIYOR


Hasada bir ay var ama Luna cinsinde 2 Lira 75 Kuruş, Osmancık cinsinde 3 Lira, Uzun tane 3 Lira 30 Kuruş  3 Lira 50 Kuruş arası üreticinin fiyat için beklentisi içindedir.


 Müdahale alımına gerek duyulur ise Toprak Mahsulleri Ofisi yetkililerinin sivil toplum kuruluşlarının düşüncelerini alarak fiyat belirlemelerini üreticimiz adına bekliyoruz. Şu anki duruma göre Luna cinsinde 2 Lira 50 Kuruş  2 Lira 70 Kuruş arası olmalı.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Esnafa seçim kilidi
‘Emlakçılıkta zor dönem başlıyor’
‘Tarihi teşvikten yararlanın’
Şehitler isimleriyle yaşayacak
‘Türkiye artık oyun kuran ülke’
‘Sefer bizden destek milletimizden’
EFOD'a 1 ayda ikinci altın
Seçmen kağıtları muhtarlıklarda
Aramızdan ayrılanlar
Satko Araç Takip Sistemleri ve Filo Yönetimi Çözümü
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE