ANASAYFA
17 Temmuz 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Suriyeliler’in vatandaşlık hakkı yok’
Edirne Roman Eğitim Gönüllüler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, İskan Kanunu'na göre Suriyeliler’in vatandaşlık hakkının bulunmadığını söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 13-09-2018 06:31
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Suriyeliler’in vatandaşlık hakkı yok’

“Türk insanının bu günlerde yaşadığı ekonomik buhrana karşı, her türlü insancıl ve hoşgörüsüne rağmen sorun üretmeye devam eden Suriyeliler daha büyük bir toplumsal öfkeye yol açabilirler” diye konuşan Başkan şallı yazılı açıklamasında şunlara yer verdi:


"Türkiye, 2011 yılından beri Suriye'de yaşanan iç savaş sonunda bugün milyonları bulan Suriyeli Türk topraklarında barınmaktadır. Can güvenlikleri olmadığı gerekçesi ile Türkiye'ye sığınan Suriyeli Araplar bir ara mülteci, sığınmacı, misafir, şimdilerde göçmen olarak tanımlanmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde misafir olarak görülen Suriyelilere yönelik siyasi açıklamalara bakıldığında sayının çok daha artacağı, ekonomik boyutunun daha da genişleyeceği görülmektedir. Suriyeliler'e mümkün olduğu kadar daha iyi yaşam koşulları yaratılmaya çalışılmasına rağmen içlerinde çok sayıda Suriyeli kanun ve kural tanımaz davranışları toplumda büyük tepki çekmeye devam etmektedir. Örneğin; adam yaralama, öldürme, kadın ve kızlara yönelik taciz olayları toplumsal tepkileri artırmaktadır. Büyük oranda Suriyeli sığınmacı, bayramlarda kendi vatanına gidip yakın akrabalarıyla bayramlaşıyor geri dönebiliyorsa toprakları nasıl güvensiz olabiliyor?


Bu gelişmelerin yanında çok sayıda Suriyeli'ye sessizce özel koşullar yaratılarak vatandaşlık hakkı da verilmeye devam edilmektedir. Suriyelilere verilen T.C vatandaşlığı İskân Yasası Kanunu ile uyuşmamaktadır. 


İskân Yasası'nın üçüncü Maddesi: 


e) Serbest göçmen: Türk soyundan ve Türk kültürüne bağlı olup, yerleşmek amacıyla tek başına veya toplu halde Türkiye'ye gelip,  Devlet eliyle iskân edilmelerini istememek şartıyla yurda kabul edilenlerdir.


f) İskânlı göçmen: Türk soyundan ve Türk kültürüne bağlı olup, özel kanunlarla yurt dışından getirilen ve bu Kanun hükümlerine göre taşınmaz mal verilerek iskânları sağlananlardır.


Suriyeliler özel kanunlarla yurt dışından getirilmediği gibi, Türk Kültürüne de bağlı değildirler. Yasa gereği göçmen statüsünde olmayıp, “geçici koruma” altındadırlar. Bir kişinin vatan-daşlık hakkını kazanabilmesi için geriye yönelik beş yıl oturma izni olması gerekir. İskân Yasası'nın içinde göçmenler olarak nitelendirilenlerin içinde bir dönem Çingene/Romanlarda yer alıyordu. Romanlar farklı sosyal sorunları olmasına rağmen Türkiye'ye Türklük bağı ve millî duygular ile bağlıdır. Bu toprakların gerçek sahipleri arasındadır. Türkiye' de Suriyeli nüfus kadar Roman vardır.  Hiçbir zaman toplumsal çatışma içinde yer almamışlardır. Cumhuriyetin kanun ve kurallarını hiçe sayan, keyfi davranışlarda bulunan Suriyeliler vicdanları yaralamayacak bir şekilde  yaptırım uygulanması gerekiyor. Ülkelerinde can güvenliği yoksa bayramlarda akrabalarının yanına gidip, tekrar nasıl Türkiye' ye dönebiliyorlar?


Türk insanının bu günlerde yaşadığı ekonomik buhrana karşı, her türlü insancıl ve hoşgörüsüne rağmen sorun üretmeye devam eden Suriyeliler daha büyük bir toplumsal öfkeye yol açabilirler. Ülkemizde misafir olarak görülen Suriyelilerin tamamına vatandaşlık hakkının verilmesi Dünya'nın hiçbir yerinde kitlesel topluluklara vatandaşlık hakkı verildiği görülmemiştir. Kimse kusura bakmasın yok öyle bir dünya! 


Bu topraklar kanla kazanılmıştır. Herkes kendi ülkesinin birliğini koruması gerekir. Kadın ve çocuklar korunmalı. Ancak, Suriyeli gençlerin yeri Türkiye değil, kendi vatanlarıdır.  Suriyeliler'e özel şartlar getirilerek T.C. vatandaşlığı getirilmesi millî bekâmıza ve demografik yapımıza, toplumsal birlikteliğimize büyük zarar görme ihtimali çok yüksektir. Yazılanları da kimse ırkçılık olarak değerlendirmesin. Suriyeliler'e kendi ülkelerinde güvenli bölgeler yaratılarak aşama aşama ülkelerine dönmelerini millî bekâ ve demografik istikbalimiz açısından mecburiyet olarak görmekteyiz.


Endişeliyiz neden mi? bu gemide biz de varız da ondan!"

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gramla bamya!
Transferde Edirne plakası: 22
Gel de Ergene'ye atla!
Günenç sinema oyuncusu!
Kapıkule'de sabah ve öğle
'Has bahçe' yaşamalı
Şehitler dualarla anıldı
Potada şampiyon DSİ
Ertürk ve Övgü'nün mutlu günü
U11'de 'Şükrüpaşa' farkı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE