ANASAYFA
17 Temmuz 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ayıptan da öte!!!
Edirne'ye adını veren Roma İmparatoru Hadrianus döneminden günümüze gelen Makedonya Saat Kulesi'nin çevresi çöp dağından geçilmiyor. Yıllardır restorasyonu bitirilemeyen ve çevresi son derece kötü kullanılan kulenin görüntüsü kentimizin 'kültür ve turizm' vizyonuna gölge düşürüyor...
Haberin Yayın Tarihi: 14-09-2018 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ayıptan da öte!!!

Cemal KUDAY
Edirne'ye adını veren Roma İmparatoru Hadrianus döneminden günümüze kalan eserlerden ve üç medeniyete ev sahipliği yapmış Makedonya Saat Kulesinin çevresinde oluşan çöp dağı, kentin 'kültür ve turizm' vizyonuna gölge düşürüyor. Şehrin merkezinde olmanın dezavantajıyla gerek çevre esnafı ve konutlar gerekse yoldan geçenlerin çöpünü attığı bu alanın kirlenmesine engel de olunamıyor. 
Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı, 8 bin 300 yıllık tarihiyle adeta bir açık hava müzesi olan Edirne'de, Roma döneminde surların dört köşesindeki kulelerden günümüzde ayakta kalan tek eser olan Makedonya Saat Kulesi ve çevresinin kirliliği görenleri şaşırtıyor. 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırım programına alınarak restorasyonu düşünülen tarihi yapının hemen yanındaki çöp dağını andıran görüntü adeta pes dedirtiyor. 
EDİRNELİNİN TARİH KÜLTÜR TURİZM KENTLİLİK BİLİNCİ BU MU ?
Roma İmparatoru Hadrianus döneminden günümüze kadar olan süreçte Roma, Bizans ve Osmanlı döneminin izlerini taşıyan tarihi yapının etrafında biriken çöplerin bir an önce toplanması ve bu alana çöp atanların cezalandırılmasını isteyen vatandaşlar, bu görüntünün her gün yüzlerce turisti ağırlayan şehre yakışmadığının altını çiziyor.
Yaklaşık üç yıl önce Edirne Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen Makedon Kulesi ile ilgili restorasyon çalışmalarında süreç de yavaş ilerliyor. Kirlilikten şikayetçi olan çevre sakinleri, alanın bayram gibi önemli günler öncesi temizlendiğini, ancak bunun yeterli olmadığını ve en büyük sıkıntının burasının çöplük gibi kullanılması olduğunu belirtiyor. Bu tarihi dokunun temizliği ve korunması konusunun eğitim, şehirlilik ve turizm kenti bilinciyle ilgili olduğunu kaydeden vatandaşlar, “Edirne'ye yakışan bu ve bu tür alanları kirletmemektir. Bizim tarih kültür turizm ve kentlilik bilincimiz bu değil!“ diyor. 
RESTORASYONDA SÜREÇ HIZLANDIRILMALI 
Roma İmparatoru Hadrianus tarafından kurulan Hadrianopolis'i çevreleyen surların dört köşesindeki kulelerden asıl adı Makedonya Kulesi olan kule (Saat Kulesi) günümüze ulaşan tek örnek durumunda. Edirne Valilerinden Hacı İzzet Paşa'nın kule üstüne yaptırdığı ahşap katlar ve koydurduğu saatler sonrasında burası (1866-1867) Saat Kulesi olarak anılmaya başlandı. Buradaki saat uzun süre Millet Saati olarak da adlandırıldı.
1894 yılında ahşap katlar indirilerek yerine kagir üç kat inşa edildi. Fransa'da yaptırılan yeni saatler ise kulenin yapımından iki yıl sonra konuldu. Kule çevresinde sürmekte olan kazılarda Roma dönemi buluntularına, kulenin batı yönünde surlardan kalan son parçalardan örneklere rastlandı.
İHALE MART NİSANA KADAR YAPILACAK 
Bu alanda 2010 yılından beri ciddi çalışmalar yapıldı. Kentsel SİT alanı ve tarihi eserler açısından çok değerli, ancak süreç yavaş ilerliyor. Alanda bir arkeolojik kazı yapıldı. Bakanlık burayı projelendirdi. Restorasyon projesi bitti, Kent Arkeolojik Alanı ve Kent Müzesi yapılması konusu kurula gitti. Bakanlık yatırım programına aldı. Ziraat Bankası'nın tarihi binası dışındaki binaların kamulaştırılması var.  İki yıldır projelendirme kamulaştırma gibi çalışmalar sürüyor. Süreç yavaş ilerliyor. Statik olarak da kulenin üzerine konacak saat kulesini taşıyamayacağı hesaplandı. Ziyaretçiler asansörle veya yürüyüş yolundan yukarıya çıkarak şehri panoramik seyredebilecek ve  bir ören yeri haline gelecek. Bu yıl Mart Nisana kadar ihale olması bekleniyor. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gramla bamya!
Transferde Edirne plakası: 22
Gel de Ergene'ye atla!
Günenç sinema oyuncusu!
Kapıkule'de sabah ve öğle
'Has bahçe' yaşamalı
Şehitler dualarla anıldı
Potada şampiyon DSİ
Ertürk ve Övgü'nün mutlu günü
U11'de 'Şükrüpaşa' farkı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE