ANASAYFA
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Sütte ithalat yok’
Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, Amerika'dan süt ithal edileceği yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 14-09-2018 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Sütte ithalat yok’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, Amerika'dan süt ithal edileceği yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Suiçmez, “Tam süt fiyatlarının belirleneceği dönemde bilerek kafa karıştırmaya çalışıyorlar” dedi.
SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, süt ithalatı yapılacağı yönündeki haberlere itibar edilmemesini istedi. Bir litre sütten 2 lira 12 kuruş gibi bir rakam üreticinin aldığında piyasanın aşağı yukarı dengeleneceğini kaydeden Suiçmez gazetecilere şunları aktardı:
“2 LİRA 12 KURUŞ PİYASAYI DENGELER”
Amerika'dan süt ithal edilecek yazısını bende okudum. Yabancı bir sitede bununla ilgili haber de gördüm. Türkiye Cumhuriyeti şu an her alanda saldırı altında. Bunu daha öncede çeşitli kanallardan denediler 15 Temmuz olayı gibi ama bizim milletimiz bunu püskürttü. Daha sonra yapamayacaklarını anladılar.  Yaşadığımız ekonomik saldırıyla devletimiz her organıyla mücadele ediyor. Bu krizle beraber özellikle yem olmak üzere ciddi fiyat artışları yaşandı. Biz bunları merkez birliği anlamında dile getirdik. Dün Ulusal Süt Konseyinin sadece yönetim kurulunun katıldığı bir toplantı yapıldı. Merkez birliği başkanımızda bu toplantıya katıldı. 
“BİRİLERİ SUNİ GÜNDEM OLUŞTURMAK İSTİYOR”
Süt fiyatları 1 Ekim'den geçerli olmak üzere revize olacak. Biz zaten en az üreticinin eline geçen 2 TL olmalı diye ifade etmiştik. Bu haberler 20 gün 1 ay önce yoktu, tam süt fiyatlarının açıklanacağı zaman birileri Amerika'dan süt ve süt ürünleri ithalatına mı hazırlanıyor diye sanayici ve üreticiyi korkutuyor. 
Birileri suni gündem oluşturmak istiyor. Amerika Birleşik Devletinin bizim çelik ve alüminyum ürünlerine haksız yere koyduğu gümrük vergilerine karşı bizim hükümetimiz de haklı olarak gümrük vergilerini arttırdı. Oradan herhangi bir ürünün getirilmesi veya bizim iç piyasayı etkilemesi söz konusu değil. Girdi maliyetleri çok yükseldi bu haber bununla ilgili. Piyasaları karıştırmak bir yerde üreticiye gözdağı vermek diye nitelendiriyorum.  Bu haberin takipçisiyiz. 
50 KİLOLUK YEM ÇUVALI 100 TL
Bugün üreticinin eline en az 2 lira geçmeli. 12 kuruş da bakanlık desteği var. Bir litre sütten üretici 2 lira 12 kuruş aldığında piyasa aşağı yukarı dengelenir. Bugün 50 kiloluk yem çuvalı 100 lira oldu. Çok ciddi bir artış söz konusu, en son 2 gün önce merkez birliği aracılığıyla bakanlığımıza son yem fiyatlarını bildirdik.
“SÜTÜ TL İLE SATIYORUZ, FIRSATÇILIK YAPILMASIN”
Biz sütü Türk Lirası ile satıyoruz, Avro Dolarla alakası yok. Dolayısıyla döviz yükseldi diye mazeret göstererek orada haksız yere zam yaparak tüketiciye de kötü yansıtılması tamamen bir fırsatçılıktır. Aynı olay yemcilerle de alakalı. Buğday hasadı bitti. Ayçiçeği hasadı sürüyor. Yem sanayicilerinin kullandığı ham maddenin %80'ni harmanda. Doları Euro'yu mazeret göstererek zam yapıyorlar. Biz buna karşıyız bir fırsatçılık var. Bakanlığımız bununla ilgili çalışma yapıyor, cezalar kesiyor.
Bu memleket hepimizin. Dünya çok zor bir süreçten geçiyor. Hep beraber bu memlekete bu ülkeye sahip çıkmalıyız. Sabırla üreteceğiz. Üreticimiz de rahat olsun. Gerçekten zor, bir üretici olarak canım yanıyor ama bu işler böyle ilelebet gidecek değil. Hükümetimiz bir takım çalışmalar yapıyor. Önümüzdeki aylarda bu işler daha rahatlayacak.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kuyumcuları dolandırdılar
3 yıllık utanç bitiyor
Tekirdağ kapandı Edirne'nin yükü arttı
Şentop'tan Edirne'ye destek sözü
Edirne'nin kahramanı kitap oldu
İnflamatuvar barsak hastalığına dikkat
Yeniimaret Spor'da 6 imza
'Ulus'a çeki-düzen
‘Yağlı Güreş Federasyonu kurulmalı’
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE