ANASAYFA
20 Haziran 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
360 derece Edirne gerçek oluyor
Edirne'nin kuzeyini en kısa bir şekilde Güney Çevre Yolu  ve yeni yerleşime bağlayan Acı Çeşme Mezarlığı, Hilly Otel güzergahından geçen Kuzey Çevre Yolu'nun devamının son asfaltları atılıyor.
Haberin Yayın Tarihi: 22-09-2018 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
360 derece Edirne gerçek oluyor

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne'nin kuzeyini en kısa bir şekilde Güney Çevre Yolu  ve yeni yerleşime bağlayan Acı Çeşme Mezarlığı, Hilly Otel güzergahından geçen Kuzey Çevre Yolu'nun devamının son asfaltları atılıyor. Belediye Başkanı Recep Gürkan dün, çalışmanın sürdüğü yerde bir açıklama yaparak şehrin kuzeyini Güney Çevre Yolu'na bağlayacak son etabın da 2019'da başlayacağını söyledi. Gürkan, “2019'un bahar aylarında son bağlantıyı da yaparak Edirneli, 360 derece hiç trafiğe girmeden gezebilecek hale gelecek. Çevre yolu sıkıntısı böylece kalıcı olarak çözülecek” dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kuzey Çevre Yolu'nun devamında tamamlanmak üzere olan bölümde açıklama yaparak çevre yolu çalışmalarını kamuoyu ile paylaştı. “Çevre yolu sıkıntısının kalıcı olarak çözüldüğünü kaydeden Gürkan şunları söyledi:
“Türkiye'de ve dünyada da tüm şehirler batıya doğru gelişir. Yunanistan ve Bulgaristan'a komşu olması nedeniyle kentimiz 1980'lerin başından başlayarak hep doğuya doğru gelişmiştir. Yeni yerleşim bölgesine baktığımızda şehrin doğusuna doğru bir kayış olduğunu görürsünüz. 1980'li yıllarda planlama eksiğinden kaynaklanan, şehir içi trafiğini her geçen gün içinden çıkılmaz hale getiren bir takım yanlış planlamalar yapılmış. Çarşı merkezinde 'Eski Şehir' dediğimiz alanda genişleme şansımız yok. 1'nci derece Arkeolojik Sit alanı, tarihi eserlerimiz var. Kazı yapamıyoruz. Şehrin etrafında bir ring oluşturmak gerektiği ortaya çıktı. Geçmiş çalışmalara baktığımızda Güney Çevre Yolu diye adlandırdığımız şehrin güneyinde kalan bölgede 60 - 62 yıl önce yapılmış bir imar yolu çalışması olduğunu ve sadece kağıt üzerinde kaldığını, 60 yıldır da her hangi bir uygulama yapılmadığını tespit ettik. Gerekli çalışmaları yaptığımızda Edirne'nin ana aksını E-5 dediğimiz Talatpaşa Bulvarı'nın artan trafiğine artan araç sayısına çözüm olamayacağını görerek şehrin çeperlerinden 360 derece şehri sarmalayan bir çevre yolu zinciri oluşturmamız gerektiği ortaya çıktı. 
Yol yapmak maliyeti en yüksek en pahalı yatırım, zaman istiyor. Güney çevre yolunu açmak iki buçuk yılımızı aldı. Kamulaştırma ve mahkemelerle uğraştık. Arsalar, boş yerler hariç 85 ev kamulaştırıldı. Bir buçuk yıl önce Güney Çevre Yolu Türkan Seçkin Bulvarı'nı hizmete açtık. Gittikçe iyileştirmelerle neredeyse kentin en işlek yolu oldu. 
GÜNEY ÇEVRE YOLUNA BAĞLAYACAK SON ETAP 2019 BAHARINDA
Bu yıl Mayıs ayında bu defa şehrin kuzeyini, ringini oluşturacak sağlık yolunu hizmete aldık ve o da bitti. Şehrin merkezinde çok ciddi trafik sıkışıklığı yok. Esentepe, Kavgaz'dan çarşıya gelmek isteyen trafiğe girmeden çevre yollarından dolaşıp çarşıya gelebilsin istiyoruz. Bir kaç güne bitireceğimiz son çalışmamız da yine şehrin kuzeyini bağlayan Acı Çeşme Mezarlığı, Hilly Otel tarafından geçen geçmişte çok dar olan Kuzey Çevre Yolu'nun devamı. Son asfaltları atılıyor. İlk etapta üç şeritli bir yol olacak. Şehrin kuzeyini bağlayan Çevre Yolu zincirinin son halkası. Bitirdikten sonra geriye eski TOKİ'den başlayarak Gazimihal'den geçerek Tunca seddesinden Güney Çevre Yolu'na bağlayacak son etap kalıyor. Onu da 2019 yazında yapmaya başlayacağız. Artık yol sezonu bitiyor. 2019'un bahar aylarında son bağlantıyı da yaparak 360 derece hiç trafiğe girmeden insanlarımız gezebilecek hal gelecek. 
"ÇEVRE YOLU SIKINTISI KALICI ÇÖZÜLECEK"
Toprağını hafriyatını aldığımız alan yaklaşık bin metrelik bir alan. Yol genişliğini 14 metreye çıkarıyoruz. 20 bin metreküp hafriyat kaldırdık. Bin 500 kamyona yakın hafriyat çıktı. 6 bin metreküp (6 bin ton) dolgu yaptık. Onun üzerine 11 bin ton daha ince mıcırını yaptık. Bunlar da 450 kamyon yapıyor. 3 bin ton asfalt atıyoruz. Burasını bir haftada bitireceğiz. Çizgi çalışmalarını da yapacağız. Üç şeritli yol olarak şehrin artık kuzey trafiği rahatlamış olacak. Çevre yolu sıkıntısını artık kalıcı şekilde çözmüş oluyoruz. 
"AKMEŞE DESTEK SÖZÜ VERDİ"
Bu arada Bel-Koop yanındaki Suni Gölet etrafında da düzenlemeler yapılacak. Perşembe pazarı olarak daha önce hizmet veren pazarın ihalesini yaptık. Eski TOKİ'de iş merkezinin arkasına taşıyoruz. Eski TOKİ ve Borsaya giden yol üzerinde yağmur suyu birikmesiyle ilgili de altyapıda projemiz var. 10 ay oldu ihalesini yapalı üç aydır İller Bankası'nda kredi onayını bekliyoruz. Sayın İlyas Akmeşe'den de kredinin onaylanması konusunda destek istedim, destek olacağını söyledi. Ben muhalefet belediye başkanı olarak yapabileceğim her şeyi yaptım. Sıra kredi onayında. Sayın Akmeşe de partizanlık yapmayacağını Edirne için destek vereceğini söyledi kendisine teşekkür ediyorum.  
"EDİRNE'DE SAHİPSİZ AT YOK"
Edirne'de başı boş at yok. Hepsinin sahibi olduğunu belgeledik. Yardımcım toplantı da yaptı. Sahibi belli olan bir hayvan kimin sorumluluğunda herkes kanuna baksın.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altyapıyı ‘halt ettiler’
Aramızdan ayrılanlar
Üreticiden 'çevre' bilinci
Filiz Okulları TEMA gönüllüsü
‘Öğretmek, öğretmenlerin işi’
EKK Kadın Meclisi'nde yeni dönem
Edirne'ye 2 ödül
'Hekime darp'a 1 yıl 10 ay!
Ciğere 'Japon' tanıtımı
Yaz Kur'an kursları başladı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE