ANASAYFA
15 Aralık 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İşyerleri evleri!
İstanbul, Trabzon, Van, Ankara, Diyarbakır, Şanlıurfa, Tekirdağ, Hatay, Nevsehir ile Çanakkale il ve ilçelerinden ev eksenli çalışan kadınların temsilcileri Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği'nin ev sahipliğinde Edirne'de buluştu…
Haberin Yayın Tarihi: 06-10-2018 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İşyerleri evleri!

İstanbul, Trabzon, Van, Ankara, Diyarbakır, Şanlıurfa, Tekirdağ, Hatay, Nevsehir ile Çanakkale il ve ilçelerinden ev eksenli çalışan kadınların temsilcileri Edirne'de buluştu.
Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği'nin (EKAMEDER) ev sahipliğinde; toplam 40 katılımcı ile gerçekleşen buluşmaya, Edirne il merkezi ile Havsa ilçesinden de ev eksenli üretim yapan 15 kadın katıldı. Toplantı ev-eksenli çalışan kadınlar adına İstanbul'dan katılan Pervin İl'in açılış konuşması ile başladı. Çözüm ortaklarının kendilerini tanıtması,  Türkiye'de ve dünyada ev eksenli çalışan kadınların tanıtılması, kadınların birbiriyle tanışması ve kaynaşmasının ardından atölye çalışmaları ile devam eden toplantıya, Friedrich Ebert Derneği temsilcileri de katıldı. 2 günlük toplantı ve atölye çalışmalarının sonunda Edirne Belediyesinin ulaşım desteği ile katılımcılara şehir turu düzenlendi.
EKAMEDER'den yapılan açıklamada şunlara yer verildi:
“Dünyada ev-eksenli çalışan kadınlar Uluslararası Ev-Eksenli Çalışan İşçiler Ağı'nda (HomeNet) bir araya gelen ve halen 38 ayrı ülkeden 70 kadar üyesi olan HomeNet'in, Türkiye'de de kurulmasıyla ev-eksenli çalışmayla ilgili faaliyetlerde bulunan grup ve kişilerle ortak dayanışma ağı çalışmaları sürdürülmektedir.
Türkiye'de HomeNet Çözüm ortakları, Ev Eksenli Kadınlar olarak 1999'da bir araya geldi. Türkiye'nin birçok ilinde çalışmalar yürüttü. Yedi bölgeden yedi kadın 2010 yılında TürkiyeHomeNet Çözüm Ortakları olarak kendilerini adlandırdı. Kadınların oluşturduğu grup sivil insiyatif olarak kurulan grup; atölyeler, ülke konferansları, haritalama çalışmaları yapıyor, ev eksenli çalışmanın görünür olması ve ev eksenli çalışan kadınların örgütlenmesine destek olmak üzere çalışmalar yürütüyorlar. Kadınlar tarafından yürütülen Türkiye Home Net Çözüm ortakları yılda bir defa Türkiye'nin farklı illerinde toplantı, fuar ve festivallere katılarak, ev eksenli kadınların görünür olması için çalışmalar yürütülmekte. Şu anda Türkiye Home Net Çözüm ortakları Pervin İl, Gülmay Gümüşhan, Sadiye Çil, Nurcan Yalçın ve Gülay Ertunç isimli 5 gönüllü kadınla yoluna devam etmekte. 
EV EKSENLİ ÇALIŞMA NEDİR?
Ev eksenli çalışma tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede'de de yaygındır. Çalışanlarının %85'ini kadınların oluşturduğu bir çalışma türü olan ev eksenli çalışmaya pek çok sektörde rastlanmaktadır. Halı dokuma, yün işleri, oyalar, danteller, çeyizlik eşya üretme, salça, erişte, reçel, kuru gıda gibi sayılamayacak yüzlerce geleneksel işin yanı sıra; baharat paketleme, ambalaj işleri, hastanelere pet hazırlama, oyuncak, takı,  konfeksiyon, dikiş, el işçiliği, fiş-priz gibi elektrik aksamının montajı gibi yeni işler de sayılabilir. Ekonomik krizler, işsizlik, düzgün iş azlığı, kadınların ev dışında çalışmalarına izin verilmemesi, çocuk, hasta, yaşlı bakımı konusundaki yükleri nedeniyle ev içerisinde kalmak zorunda olmaları ev eksenli çalışmanın kadın alanı olarak büyümesine neden olmaktadır.” 
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun 177 sayılı Evde Çalışma Sözleşmesi gereği işçi haklarından aynen yararlanmaları gerekirken, iş yasasına göre işçi sayılmadıklarından işçilere tanınan haklardan yararlanamamaktadırlar. Bu nedenle de ücret ve ödeme garantileri olmadığı gibi yaşlılık, hastalık, analık, iş kazası, meslek hastalığı gibi sigortaları da bulunmamaktadır.
Ev eksenli çalışanların en önemli sorunlarının başında; görünmezlik, örgütsüzlük, güvencesizlik, yasal haklar dahil kamu politikalarının yetersizliği gelmektedir.
SORUN NEDEN ÖNEMLİ?
Ev eksenli çalışma ile ilgili herhangi bir veri bulunmamaktadır. Türkiye'de TÜİK'ten edinilen bilgiler ışığında tahmini olarak 400.000 kadının ev eksenli çalıştığı varsayılmaktadır.  Ancak bu sayının çok daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.  Sayısal verinin sağlıklı tespit edilememesinin iki büyük nedeni bulunmaktadır. Öncelikli olarak ev eksenli çalışan kadınların kendilerini çalışan olarak görmemeleri denilebilir. Çünkü belli ve düzenli bir ücretleri, bağlı bulundukları işverenleri ve sosyal güvenceleri yoktur. Bu sayının belirsizliği alanı görünmez kılmakta ve alana ilişkin ülke politikalarının belirlenmesi için kamunun ilgili birimlerinin farkındalıklarının oluşmamasına neden olmaktadır.        
ÇÖZÜM NEDİR?
Ev eksenli çalışan kadınların verilerde görünür olması için TÜİK veri toplama kategorilerinde değişiklik yapılmalıdır. Ev eksenli çalışanların hem görünür olması hem de işgücü piyasaları ile entegrasyonunun sağlanması için İŞKUR iş başvuru formunda değişiklik yapılmalıdır. Ev eksenli çalışan kadınların sosyal güvenlik hakkından yararlanması için özel düzenlemeler yapılmalıdır. Yerel yönetimlerin ev eksenli çalışan kadın örgütlenmelerine (özellikle mekân tahsisi konusunda) destek vermesi sağlanmalıdır. Evde çalışma Borçlar Kanununda yer almış olmasına rağmen ayrı bir çalışma biçimi ve sözleşme türü olarak İş Kanununda yer almalıdır. ''Ev Eksenli Çalışan'' tanımının Hem iş yasasında hem de Sosyal Sigortalar ve genel Sağlık Sigortası Yasasında yer alması sağlanmalıdır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Genç akademisyene veda
İYİ Parti'ye 'Özel' bir aday adayı
Sınır kapılarına modernizasyon
Kadripaşa çiçek açtı
Kapıkule'ye 'kuyruk' düzenlemesi
‘Türk tarımı Türk filmi gibi’
Edirnespor'a yeni oyun kurucu
ETT-DER'den 1 taşla 3 kuş
Dijital-Kağıtsız Hastane
Atatürk zirvede
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE