ANASAYFA
20 Haziran 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Pilavın altı yandı!
Türkiye'nin çeltik ambarı Edirne'de üreticiden hasat başında kilogramı 3 liradan alınan çeltik bugünlerde ekonomik kriz ve piyasadaki belirsizlikler nedeniyle 2 Lira 50 kuruşlara kadar düşerken, pirincin market raflarında 7-8 Lira'ya satılması hem üreticiyi hem de tüketiciyi isyan ettirdi...  Ton başına ortalama 500 Lira kayba uğradıklarını belirleyen Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Çakır; " Bugün bizden 2 lira 50 kuruşa alınan çeltik 2 ay sonra 3 liraların üzerine çıkacak. Burada bir fırsatçılık ve stokçuluk var” diye konuştu…
Haberin Yayın Tarihi: 08-10-2018 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Pilavın altı yandı!

Olgay GÜLER
Türkiye'nin çeltik ambarı Edirne'de üreticiden hasat başında kilogramı 3 liradan alınan çeltik bugünlerde ekonomik kriz ve piyasadaki belirsizlikler nedeniyle 2 Lira 50 kuruşlara kadar düşerken, pirincin market raflarında 7-8 Lira'ya satılması hem üreticiyi hem de tüketiciyi isyan ettirdi.
Çiftçinin yaz boyunca binbir emekle gözü gibi bakarak yetiştirdiği çeltik için bugünlerde hasat dönemi devam ederken, emeğinin karşılığını alamayan üretici isyan etme noktasına geldi. Hasat başında kilogramı 3 liradan alıcı bulan çeltiğin son günlerde 2 Lira 50 kuruşa kadar düşmesi üreticiyi zora sokarken, aynı pirincin market raflarında 7-8 Lira'ya satılmasıysa adeta isyan ettirdi. 
“ÜRETİCİ İÇİN ÇOK KÖTÜ BİR TABLO”
Özellikle son günlerde fiyatların düşmesinin üreticiyi çok zor duruma soktuğunu söyleyen Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Çakır, sezon başına göre tonda ortalama 500 lira kayıplarının olduğunu ifade etti. Çakır; “Bizler Türkiye'nin en kaliteli çeltiğini üreten çiftçileriz. Dünya standartlarında üretim yapıyoruz. Rekolte ve kalitede sorunumuz yok ancak fiyatların düşmesi üreticileri zora düşürdü. Sezon başına göre fiyatlarda tonda 500 liralık bir kaybımız var. Hasat başladığında tonu 3 bin 500 lira olan iri taneli çeltik bugünlerde 3 bin liraya gidiyor. Bu üretici için çok kötü bir tablo” dedi.
“ÖNÜMÜZDEKİ YILA UMUTLA BAKAMIYORUZ”
Market raflarında pirincin fiyatının 7-8 Lira olduğuna dikkat çeken Çakır, aynı pirinçten üreticiler olarak kendilerinin zarar ettiğini söyledi. Çakır; “Market raflarında pirincin fiyatı 7-8 lira. Düşmek bir yana artıyor. Raflarda ucuzlama olsa bizde diyeceğiz ki 'Tamam en azından vatandaş ucuza tüketiyor'. Ama böyle bir durum yok. Bin bir emekle yetiştirdiğimiz çeltikler ucuza gidiyor. Bu şartlarda önümüzdeki yıla umutla bakamıyoruz. Üreticilerimiz borçlu. Ondan dolayı malını elinden çıkartıyor. Ödemelerini harman sonuna göre ayarladığı için mahsulü saklayamıyor. Bugün bizden 2 lira 50 kuruşa alınan çeltik 2 ay sonra 3 liraların üzerine çıkacak. Burada bir fırsatçılık ve stokçuluk var” diye konuştu.
“ÇELTİK ÜRETİCİSİ BİTTİ”
Keşan ilçesine bağlı Orhaniye Köyü'nde oldukça geniş bir alanda çitlik ekimi gerçekleştiren Hüseyin Karataş ise uygulanan politikalar nedeniyle üreticinin artık bitme noktasına geldiğini söyledi.
Gübre ve ilaç başta olmak üzere maliyetin yüzde 100 arttığına dikkat çeken Karataş, bir dönün çeltik için 2 bin lira masraf yapılarak 700 kilo verim alındığını, bugünkü fiyatlarla ancak bin 750 lira elde edilebildiğini söyledi. Tablonun bu kadar net ortada olduğunu anlatan Karataş, kriz olmadığını ileri süren iktidarın bunları görmezden geldiğini, çarkın nasıl döndüğü görmek istemediklerini söyledi.
Hüseyin Karataş ayrıca kriz nedeniyle fabrikaların çok az ürün aldığının altını çizerken, “Faizler yüzde 40'a dayanmış. Tüccar bu kadar faizle para aldıktan sonra ürünü kaça satacak/” diye sordu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altyapıyı ‘halt ettiler’
Aramızdan ayrılanlar
Üreticiden 'çevre' bilinci
Filiz Okulları TEMA gönüllüsü
‘Öğretmek, öğretmenlerin işi’
Edirne'ye 2 ödül
EKK Kadın Meclisi'nde yeni dönem
Ciğere 'Japon' tanıtımı
'Hekime darp'a 1 yıl 10 ay!
Yaz Kur'an kursları başladı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE