ANASAYFA
20 Haziran 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Ceza değil uyarı olmalı’
Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, yerli malı logosu bulundurma konusunda esnafın henüz hazırlık aşamasında olduğundan Ticaret İl Müdürlüğü'nün kontrol amaçlı ziyaretlerini ceza değil de uyarı niteliğinde yapması gerektiğini söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 11-10-2018 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Ceza değil uyarı olmalı’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı 3 Ekim 2018 tarihinden itibaren perakende satışı yapılan yerli malı etiketi üzerinde yerli mala logosu bulundurma zorunluluğu getirildiğini anımsattı. Esnafın henüz hazırlık aşamasında olduğundan Ticaret İl Müdürlüğü'nün de kontrol amaçlı ziyaretlerini ceza değil de uyarı niteliğinde yapması gerektiğini söyledi.
Bilindiği gibi; perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususları, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 54 üncü maddesinde ve bu maddeye dayanılarak çıkarılan “Fiyat Etiketi Yönetmeliği”nde düzenlendi. 
Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör de konuyla ilgili açıklamasında özellikle kontrol-lerini yapan Ticaret İl Müdür-lüğü'nün ziyaretlerinin ceza kesmekten ziyade uyarı niteliğinde olmasını istedi. Yerli üretici firmaların da ürettiği ürünlerin ambalajlarına yerli üretim logosunu koymaları gerektiğini vurgulayan Yaşagör, “Dolayısıyla bu uygulama kendiliğinden hayata geçirilmiş tüm ürünler logolu satışa sunulmuş olacaktır” dedi ve şunları aktardı:
“Söz konusu yönetmeliğin temel amacı, perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinin şekli, içeriği, kullanılması ile indirimli satışlara ilişkin usul ve esasları düzenlemek olup, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması, doğru ve eksiksiz olarak bilgilendirilmesi de önem arz etmektedir.
Bu bağlamda, perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının belirtilmesi zorunludur.
Ancak; 18/9/2018 tarihli ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak, 3/10/2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde değişikliğe gidilerek, etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere; 'malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih ve üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret' hususları eklenmiştir.
Bu doğrultuda Ticaret Bakanlığı tarafından; tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte 'Yerli Üretim' logosu hazırlanmıştır. Üretimi Türkiye'de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu 'Yerli Üretim' logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekli ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar Ticaret Bakanlığı'nın https://tuketici.ticaret.gov.tr/ adresinde yer almaktadır. 
Bu bağlamda, 'Yerli Üretim' logosunun Türkiye'de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur.
Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmeli.
Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda 'Yerli Üretim' Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalı.”
LOGOYU AYKIRI KULLANANLARA CEZA
Üretim yeri Türkiye olan ve perakende olarak satışa sunulan ürünlerde 'Yerli Üretim' logosu kullanımı 15 günlük geçiş sürecinin ardından zorunlu hale geldi. Logonun haksız ve yersiz olarak mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespiti halinde, ilgililer hakkında fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için etiket başına 274 lira idari para cezası uygulanacak.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın tanıtımını yaptığı “Yerli Üretim” logosu raflarda yerini alıyor. Logo kullanımı 15 günlük geçiş sürecinin ardından itibaren zorunlu hale geldi. Ticaret Bakanlığı'nın Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde yaptığı düzenleme kapsamında etiket ve listelerde malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih yanında üretim yeri Türkiye olan mallar için “Yerli Üretim Logosu” da yer alacak.
Haksız ve yersiz olarak mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespiti halinde, ilgililer hakkında fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için etiket başına 274 lira idari para cezası kesilecek. Bunun yanında Reklam Kurulu tarafından reklamın yayımlandığı mecraya göre 6 bin 900 lira ile 276 bin 345 lira aralığında idari para cezası uygulanacak.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altyapıyı ‘halt ettiler’
Aramızdan ayrılanlar
Üreticiden 'çevre' bilinci
Filiz Okulları TEMA gönüllüsü
‘Öğretmek, öğretmenlerin işi’
EKK Kadın Meclisi'nde yeni dönem
Edirne'ye 2 ödül
'Hekime darp'a 1 yıl 10 ay!
Ciğere 'Japon' tanıtımı
Yaz Kur'an kursları başladı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE