ANASAYFA
20 Haziran 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Daha kaç hekim ölmeli?’
Edirne Tabip Odası üyeleri, 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde önünde buluşarak İstanbul Bahçelievler'de özel bir hastanede hastası tarafından vurulan Dr. Fikret Hacıosman'ı ölümünün birinci haftasında saygı duruşuyla andı... Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Akbal, 2003 yılında hayata geçirilen sağlıkta dönüşüm programından bu yana sağlık alanında giderek artan şiddet olaylarının artık dayanılmaz bir noktaya geldiğini belirterek; “Sağlıkta Şiddet Yasası'nı çıkarmak için daha kaç hekimin ölmesini bekliyorsunuz?” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 11-10-2018 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Daha kaç hekim ölmeli?’

Olgay GÜLER
Edirne Tabip Odası üyeleri, 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde önünde buluşarak İstanbul Bahçelievler'de özel bir hastanede hastası tarafından vurulan Dr. Fikret Hacıosman'ı ölümünün birinci haftasında saygı duruşuyla andı.
Devlet Hastanesi önünde buluşan oda üyelerine, doktorlar ve hastane çalışanları da destek verirken uzun süredir beklenen sağlıkta şiddet yasasının da bir an önce çıkarılması gerektiğinin mesajı verildi. Burada gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Akbal, 2003 yılında hayata geçirilen sağlıkta dönüşüm programından bu yana sağlık alanında giderek artan şiddet olaylarının artık dayanılmaz bir noktaya geldiğini belirterek, sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.
Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanıp normalleşmeye başladığını ve bu durumu kabul etmediklerini belirten Dr. Akbal, bu süreci hazırlayan nedenlerin 2003 yılında hayata geçirilen sağlıkta dönüşüm programına dayandığını ifade etti. Akbal şöyle konuştu;
“ŞİDDET OLAYLARI ARTIK DAYANILMAZ NOKTAYA GELDİ”
“2003 yılında 'Sağlıkta Dönüşüm Projesi' ilk uygulanmaya başlandığı zamandan bu yana söylüyoruz: Bu program piyasaya odaklı bir programdır. Bu program sağlık hizmetine meta, hastaya müşreti olarak yaklaşmaktadır. Bu programda nitelik değil, nicelik esastır. Bütün bunlar hekim ile hastasını karşı karşıya getirir. Çok üzülerek söylüyoruz ki, yine biz haklı çıktık. Sağlıkta Dönüşüm Programı'mın uygulanmaya başlamasından bu yana sağlık alanında giderek artan şiddet olayları, artık dayanılmaz bir noktaya geldi. 2005 yılında İstanbul'da Prof. Dr. Göksel Kalaycı hocamızın bir hastası tarafından öldürülmesiyle başlayan süreçte, bugüne kadar 12 meslektaşımızı haksız yere uğradıkları saldırılar ve Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın yol açtığı çarpıklıklar ve tükenmişlik nedeniyle yaşamlarına son verdikleri için kaybettik. İlk günden itibaren yetkilileri uyardık. Sağlıkta Dönüşüm Programı'ndan vazgeçin, sağlık çalışanlarına yönelik hürmetsiz, itibarsızlaştırıcı, hekim ve hastayı karşı karşıya getirici söylemlerinizden vazgeçin.
“MIZRAK ÇUVALA SIĞMAZ HALE GELDİ”
Önce görmezden geldiler ve 'sağlıkta şiddet yoktur' dediler. Sonra 2012'de gencecik Dr. Ersin Arslan'ın görevi başında bir hasta yakını tarafından öldürülmesiyle mızrak çuvala sığmaz hale geldi ve artık sağlıkta şiddetin varlığını reddedemez hale geldiler. Beyaz Kod uygulaması ve TBMM'de Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonunun rapor hazırlaması gibi girişimler bu dönemde oldu. Ama bu hekimlerin öldürülmesini önlemeye ve sağlık alanında şiddetin azalmasına yetmedi.
“DAHA KAÇ HEKİMİN ÖLMESİNİ BEKLİYORSUNUZ?”
Sağlıkta şiddet tablosu bu boyuta gelmesine karşın izlenen tavra şaşıralım mı, üzülelim mi bilemiyoruz. Soruyoruz: Sağlıkta şiddeti önlemek için, teklifimizi dikkate almak ve sağlıkta Şiddet Yasası'nı çıkarmak için daha kaç hekimin ölmesini bekliyorsunuz? Biz hekimler tahammül etmeyeceğiz, bunu kabul etmeyeceğiz. Sağlıkta Şiddet Yasası'nın hemen şimdi çıkarılmasını istiyoruz.
“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”
17 Ekim 2018 günü de tüm tabip odası başkanlarımızla Türk Tabipler Birliği'nin 'Sağlıkta Şiddete Karşı Bildirgesi'ni kamuoyuyla paylaşmak; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Sağlık Bakanı ile görüşmek üzere saat 10.00'da TTB'de buluşacağız. Türk Tabipler Birliği ve tabip odamızın aklı ve yüreği hekimlerin üstündedir. Hekimlere yönelen şiddet insanlık ve hekimlik değerlerine yönelmiştir. Bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Sağlıkta Şiddet Yasası çıkarılıncaya ve sağlık alanındaki şiddet önleninceye kadar mücadelemize devam edeceğiz.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altyapıyı ‘halt ettiler’
Aramızdan ayrılanlar
Üreticiden 'çevre' bilinci
Filiz Okulları TEMA gönüllüsü
‘Öğretmek, öğretmenlerin işi’
EKK Kadın Meclisi'nde yeni dönem
Edirne'ye 2 ödül
'Hekime darp'a 1 yıl 10 ay!
Ciğere 'Japon' tanıtımı
Yaz Kur'an kursları başladı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE