ANASAYFA
26 Mayıs 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız’
Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu (DİSK- KESK- TMMOB- TTB) aralarında Edirne Tüm Bel Sen Şube Başkanı Esfet Duran'ın da bulunduğu 103 kişinin yaşamını yitirdiği, 500 kişinin yaralandığı, çok sayıda kişinin de farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalıştığı Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın üçüncü yıldönümünde alanlara çıktı...
Haberin Yayın Tarihi: 11-10-2018 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu (DİSK- KESK- TMMOB- TTB) aralarında Edirne Tüm Bel Sen Şube Başkanı Esfet Duran'ın da bulunduğu 103 kişinin yaşamını yitirdiği, 500 kişinin yaralandığı, çok sayıda kişinin de farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalıştığı Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın üçüncü yıldönümünde alanlara çıktı. 
Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu, Saraçlar Caddesi PTT önünde, 10 Ekim 2015'te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın üçüncü yıldönümünde, kaybedilen tüm vatandaşları saygı ve özlemle andı. Platform adına açıklamayı KESK Dönem Sözcüsü, Eğitim  Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına okudu. 
“Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“AFFETMEYECEĞİZ, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”
“Üç yıl önce, ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için 'Savaşa inat, barış hemen şimdi' şiarıyla Türkiye'nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi mitingimize savaştan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdi.  
Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu, içlerinde Edirne Tüm Bel Sen Şube Başkanımız Esfet Duran'ın da bulunduğu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. 
“ACIMIZ KADAR ÖFKEMİZ TAZELİĞİNİ KORUYOR”
Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakıyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor. Acımızı ve öfkemizi büyüten en büyük nedenlerden birisi de, katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutum ve yargı sürecidir.
Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladı. Yargı süreci hızla bitirilmek istendi. Yargının tutumu ve açıklanan karar katliamın gerçek faillerinin kimler olduğuna dair kuşkumuzu daha da büyüttü. Duruşmalarda yaşananlara, siyasi iktidarın ve mahkemenin tavrına bakıldığında davanın birkaç tetikçinin, yardım ve yataklık edenlerin çeşitli cezalarla sonuçlandırılması üzerine kurgulandığı anlaşılıyor. Karar da buna uygun olarak verildi.
Mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporda adeta katillere Ankara'ya kadar bir koridor açıldığı anlaşılmasına rağmen Mahkeme heyeti raporu ciddiye almadığı gibi avukatlarımızın ısrarlı talebine rağmen raporda kastı/ihmali yazılı olan kamu görevlilerini ne sanık olarak yargılamış, ne de tanık olarak dinlemiştir.
7 Haziran-1 Kasım 2015 sürecinde arka arkaya patlayan bombaların, yaşanan katliamların “ya biz ya kaos” tehdidi ile ilişkisi sorgulanmadığı sürece adalet sağlanmamış, gerçek failler ortaya çıkarılmamış olacaktır. 
“ARKADAŞLARIMIZIN HESABINI SORACAĞIZ”
Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıran ve büyük bir aymazlıkla TV'lerde açıklayanlar, halklarımıza hesap vermedikçe öfkemiz de, acımız da dinmeyecek. Katillere adeta koridor açan, yol kontrollerini kaldıran, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenler, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenler, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanlar, güvenlik tedbiri almayanlar yargılanmadıkça gerçek adalet mücadelemiz sürecek. 
'Kokteyl örgüt' diyerek davayı sulandıranlar, katliamın IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen mahkeme kararı sonrası hala koltuklarında oturmaya devam ediyorlarsa dava dosyasının daha başındayız demektir. Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.
Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3. yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecek. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız.”
“BARIŞIN ÖLÜMÜ OLUR MU?”
Açıklamadan sonra Tianka Sanat Derneği de 'Anıları mücadelemize ışık olacak' dedi ve 'Barışın Ölümü Olur mu?' adlı oyunu sundu.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yıldız Entegre Parke Modelleri İle Tanışın
İphone 7 Ekran Fiyatı Orjinal Ürünler İçin Telefon Parçası
Kıbrıs Transfer ile Konfor Dolu Yolculuklar
Kaliteli Tek Kullanımlık Tulum Fiyatları İçin İşmont
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE