ANASAYFA
20 Haziran 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne’nin tarihine akademik bakış
Trakya Üniversitesi tarafından, Trakya Üniversiteler Birliği'nin destekleriyle düzenlenen "Uluslararası Edirne Tarihi ve Kültürü Sempozyumu" 12-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Haberin Yayın Tarihi: 11-10-2018 07:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne’nin tarihine akademik bakış

Trakya Üniversitesi tarafından, Trakya Üniversiteler Birliği'nin destekleriyle düzenlenen "Uluslararası Edirne Tarihi ve Kültürü Sempozyumu" 12-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde Balkan Kongre Merkezi'nde düzenlenecek sempozyumda, antik dönemden günümüze dek birçok kavim ve medeniyete ev sahipliği yapan Edirne'nin, tarihi, coğrafi ve kültürel önemi ele alınacak. Sempozyum, Trakya Üniversitesi ile birlikte Trakya Üniversiteler Birliği'ni oluşturan, Tekirdağ Namık Kemal, Kırklareli, Çanakkale Onsekiz Mart ve Bandırma Onyedi Eylül üniversitelerinin destek ve katkılarıyla hayata geçirilecek.
Onursal Başkanlığı'nı Trakya Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nun üstlendiği, Düzenleme Kurulu'nu Prof. Dr. Engin Beksaç, Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan, Prof. Dr. Rıdvan Canım, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Nur Morkoç ve aynı zamanda kongrenin sekreteryasını üstlenen Öğr. Gör. S. Hakan Akıncı'nın oluşturduğu sempozyuma, 4'ü uluslararası olmak üzere toplam 31 konuşmacı sunumlarıyla katkı sağlayacak.
Uluslararası Edirne Tarihi ve Kültürü Sempozyumu, 12 Ekim Cuma günü saat 09.30 da müzik dinletisi ile başlayacak. Saat 10.00 da açılış konuşmalarının ardından 10.45'te ki ilk oturumun konusu ise Osmanlı Dönemi Edirne Tarihi olarak belirlendi. Trakya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan'ın yöneteceği oturumda, Prof. Dr. İlker Alp "Edirne'nin İşgali ve Tunca Adası Vahşeti", Prof. Dr. Özer Ergenç "XVIII. Yüzyıl Edirne'nin Demografik Durumu Hakkında", Prof. Dr. Hülya Taş "Bir Yetki Alanı Olarak Edirne Bastancıbaşılığı", Prof. Dr. Ayşe Kayapınar "Edirne'de Gazi Mihaloğlu Evkafı" ve Prof. Dr. Levent Kayapınar "Osmanlı Fethinden Önce ve Sonra Edirne" konularında sunum yapacak.
Sempzyımun ilk gününde ikinci orutum öğleden sonra 15.00'te başlayacak. Osmanlı Dönemi Edirne Tarihi konulu oturumn başkanlığını Namık Kemal Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ayşe Kayapınar yapacak. Oturumda  Prof. Dr. Amy Singer "Edirne: 'An Agreeable Place to Spend the Winter'", Doç. Dr. Yonca Köksal "Tanzimat Döneminde Edirne", Dr. Öğr. Üyesi Nazmi Shakir "Tarih-i Edirne: Hikayet-i Beşir Çelebi Revisited", Dr. Öğr. Üyesi Gürer Karagedikli "Şehre Kırsaldan Bakmak: 17. Yüzyılın Son Çeyreğinde Edirne Şehri Hinterlandı Üzerine Notlar", Öğr. Gör. Dr. Yavuz Güner "Osmanlı Başkenti Olarak Edirne:Fiziksel Çevrenin Oluşmu / Değişimi", Dr. Öğr. Üyesi Yunus Uğur "İmparatorluk Ölçeğinde Edirne:Sosyo-Mekansal Okuma (1600-1700)" konularını ele alacak.
TARİHSEL MEKANLARA GEZİ
Sempozyumda oturumlara 13 Ekim Cumartesi günü de devam edilecek. 14 Ekim Pazar günü ise 09:30-12:30 saatleri arasında "Tarihsel Mekanlara Yolculuk" Gezisi düzenlenecek. 
Katılımcılar Selimiye Cami, Taş Odalar ve Osmanlı Hamamı, Kent Müzesi-Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi- Bahattin Öğütman Konağı-Karağaç Yerleşkesi'ni ziayret edecek.
REKTÖRDEN DAVET
Konuyla ilgili bilgi veren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, "Traklar'dan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, 'Osmanlı Barışı'nın temellerinin atıldığı, ilk önce gönülleri daha sonra İstanbul'u ve Balkanlar'ı fetheden bir medeniyetin yükseldiği Edirne'de ve Edirne'nin yükselen değeri Trakya 
Üniversitesi'nde, uluslararası, bilimsel nitelikte bir etkinliğe daha ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu etkinlikte değerli desteklerini bizden  esirgemeyen Trakya Üniversiteler Birliği'nin üye üniversitelerine ve kıymetli yöneticilerine teşekkür ederiz. İnanıyoruz ki sempozyumla, Edirne'nin her geçen gün gün daha da gün yüzüne çıkan tarihi zenginliklerine bilimsel olarak katkı sağlayacak ve kültürel değerlerimiz için akademik bir bakış açısı geliştireceğiz. 3 gün sürecek sempozyuma,  konuya ilgi duyan herkesi bekliyoruz." dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altyapıyı ‘halt ettiler’
Aramızdan ayrılanlar
Üreticiden 'çevre' bilinci
Filiz Okulları TEMA gönüllüsü
‘Öğretmek, öğretmenlerin işi’
EKK Kadın Meclisi'nde yeni dönem
Edirne'ye 2 ödül
'Hekime darp'a 1 yıl 10 ay!
Ciğere 'Japon' tanıtımı
Yaz Kur'an kursları başladı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE