ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Pargalı jesti
İstanbul Balat'ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın talimatıyla tadilatı yapılarak ibadete açılan Demir Kilise'nin (Sveti Stefan) hemen ardından harekete geçen Bulgaristan hükümeti Osmanlı'dan Balkanlar'da ayakta kalan en büyük eserlerden, Bulgaristan'ın Razgrad şehrindeki 'Pargalı İbrahim Paşa Camisi'nin onarılması için bakanlar kurulu kararı çıkarttı... Edirne ve Razgrad Valiliklerinin işbirliği kapsamında kentte bulunan Türk basın mensuplarına açıklama yapan Bulgaristan'daki tek Türk Valisi Günay Rüstem caminin restorasyonuna ilişkin ihalenin 16 Ekim'de yapılacağını duyurdu...
Haberin Yayın Tarihi: 12-10-2018 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Pargalı jesti

Bülent AYAN
Osmanlı İmparatorluğun'dan Balkanlar'da ayakta kalan en büyük eserler arasında yer alan Bulgaristan'ın Razgrad şehrindeki 'Pargalı İbrahim Paşa Camisi', Bulgaristan Hükümeti Bakanlar Kurulu kararıyla onarılmaya hazırlanıyor.
Kanuni Sultan Süleyman'ın Sadrazamı Pargalı İbrahim Paşa hayratına 1616 yılında yapılan ve Osmanlı'nın Balkanlarda ayakta kalan nadide eserlerinden 'Pargalı İbrahim Paşa Camisi' tekrar ayağa kalkmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili olarak Bulgaristan Razgrad Valisi Gyunay Hyusmen (Günay Hüsmen), “Önümüzdeki hafta caminin onarımı işini ihaleye çıkaracağız. İhaleyi alan şirket tarafından, Pargalı İbrahim Paşa Camisi'ni restore edeceğiz” derken, İstanbul Balat'ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın talimatıyla tadilatı yapılarak ibadete açılan Demir Kilise'nin (Sveti Stefan) ardından Bulgaristan Hükümeti'nin onarım kararı alması ise dikkat çekti.
“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA İHALESİ OLACAK”
Razgrad Valisi Hüsmen, caminin uzun yıllardır bakımının yapılmadığını belirterek; “Cami üzerinde bakımsızlıktan dolayı ağaç çıkmıştı. Ağaçları kesince içeri su alan çatısını onardık. Başbakan Bakanlar Kurulu karar alarak Razgrad Valiliği'ne camiyi onarması için yetki verdi. Biz de önümüzdeki hafta ayın 17'sinde onarımı işini ihale edeceğiz. Bununla ilgili istenen bir rakam yok. Bütçe ne kadar olursa olsun, ihaleyi bize en uygun teklifi sunan şirkete vereceğiz” dedi.
Cami'nin 1978 yılından bu yana hizmet vermediğini belirten Hüsmen; “O tarihte tamir için kapatılan camiye hiç bir şey yapılmamış. Müslümanların yoğun yaşadığı bölgemizde, 7 ilçede 200 bine yakın Türk yaşıyor. İbadete açılıp açılmayacağına, Bulgar Hükümeti karar verecek. Bizim amacımız bu camiyi restore ederek, koruyup gelecek nesillere bırakmak” diye konuştu.
Razgrat'ta yaşayan soydaşlardan Gürsel Kerimoğlu,(57) uzun yıllardır kapalı kalan caminin onarılmaya başlanmasının kendilerini heyecanlandırdığını belirterek “Ben çocukluğumdan bu yana bu camiinin hep kapalı olduğunu görüyor ve çok üzülüyordum. O zamandan bu yana caminin onarılacağını duyduk, ama onarım yapılamadı. Şimdi ihaleye çıkıp onarılacağı söyleniyor. İnşallah camimiz onarılıp ibadete açılır, minaresinden tekrar ezan sesi yükseldiğini duyarız” ifadelerini kullandı.  

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE