ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çevre için koşacaklar!
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği'nin çevre dostu üyeleri, bu yıl 40'ıncısı düzenlenecek Vodafone İstanbul Maratonu'na Trakya'nın son yıllarda en büyük çevre sorunu haline gelen Ergene Nehri'ndeki kirlilik ve Saros Körfezi'ne dikkat çekmek için katılma kararı aldı... 
Haberin Yayın Tarihi: 08-11-2018 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çevre için koşacaklar!

Olgay GÜLER
İstanbul'da 11 Kasım Pazar günü 40'ıncısı gerçekleştirilecek Vodafone İstanbul Maratonu'na Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği de katılarak Ergene Nehri kirliliği ve Saros Körfezi'ne yapılmak istenen FSRU Doğalgaz Aktarım Limanı için duyarlılık mesajı verecek. 
Konuyla ilgili Edirne Kent Konseyi'nde basın açıklaması yapan dernek üyeleri toplantıya üzerlerinde yarışa katılacakları 'Ergene Nehri Öldürüyor' yazılı formalarla gelirken,  aynı formaların arkasında yan yana gelince oluşan 'Ergene Nehri' resminin de duyarlılığın arttırılması için tasarlandığı belirtildi. 
ERGENE VE SAROS İÇİN KOŞACAKLAR
Basın açıklamasında konuşan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, Ergene ve Saros'un Trakya bölgesinin kangren sorunları hale geldiğini, bu nedenle söz konusu maratonda bu konuya dikkat çekmek istediklerini söyledi. Eren; “Ergene Nehri biliyorsunuz yıllardır bu bölgenin kangreni durumunda. Sonuçta bunun da maratona taşınarak ulusal basında yer bulması ve katılımcılara anlatılması için karar aldık. İkinci temamız olan Saros'u bu yaz çalışmıştık hatırlıyorsanız. Saros Körfezi'ne yapılmak istenen FSRU Doğalgaz Aktarım Limanı projesi var. Ama buraya gelecek bin tonluk gemilerle doğalgazın taşınması ve depolanması işlemi Saros'un Gökçtepe ve Sazlıdere bölgesinin tamamen doğal olarak altüst oluşu demek. Şu anda bu konuda da hukuk süreci devam ediyor. Biz bu iki tema için iki slogan belirledik. Birincisi 'Ergene Nehri Öldürüyor', ikincisi de Saros'uma Dokunma” dedi. 
“TÜM EDİRNELİLERİ BEKLİYORUZ”
Ergene'nin temizlenmesi ve Saros'a liman yapılmaması için isteklerini bir kez daha tekrarlayan Dernek Başkanı Ayten ayrıca, maratonda kendilerine katılmak isteyen Edirneliler'e çağrı da yaparak; “Ergene'nin bir önce çözülmesini ve Saros'a gemi limanı yapılmasını istemiyoruz. 11 Kasım'da çevreye duyarlı, gelecek nesillere iyi bir dünya bırakmak isteyen halkımızı bu maratonda bize katılmaya davet ediyoruz. Bir aracımız var hazır. Bir tek kayıt işlemi yaptırmaları gerekiyor. Onun için de bize başvurmaları gerekiyor” diye konuştu. 
“ERGENE'DEN SU DEĞİL, KİMYASAL SIVI AKIYOR”
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da Ergene'den akan suyun artık kimyasal bir sıvı haline geldiğini dile getirerek; “4 yıl önce bir intihar olayı oldu. Kırcasalih'li bir çocuk o nehre kendini attı ve intihar etti. Orada esas acı olan dalgıçların Ergene Nehri'ne dalmayı reddetmesiydi. Çünkü dalgıç dedi ki burada su yok. Artık Ergene Nehri'nden akan şeye su demiyoruz kimyasal bir sıvı diyoruz. 2 ay önce de Sağlık Mahallesi'nden akan sıvının rengi kıpkırmızı oldu. Böyle bir örneğimiz var. Bir çevre felaketini on yıllardır Trakya'da yaşıyoruz. Peki bizi yönetenler, kanun koyucuları ya da bizim hayatımızla ilgili karar verenler niye yeni çevre felaketlerinin olması için uğraşıyorlar? Neden Saros gibi Dünya'nın en önemli ikinci kendi kendini temizleyen bir denizin içerisinde büyük bir doğalgaz taşıma istasyonu yapıyorlar. Biz Edirne ve Trakya'mızın bu anlamda herhangi bir felakete uğramaması için çığlık atıyoruz. Bu çığlığı buradan seslendiriyoruz” ifadelerini kullandı. 


 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
‘Ermeni Toplumu' sergisi
Edirnespor Şampi...
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE