ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Emekli AİHM'e takıldı!
Yargıtay 4'üncü Hukuk Dairesince 2007 yılında onaylanarak haklarında kapatma kararı verilen Tüm Emekliler Sendikası üyeleri, Türkiye'de iç hukuk yolları tükendiği için 2008'de başvurdukları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden 10 yıldır sonuçlandırmadığı dosyayı karara bağlayıp, sendikal haklarının geri verilmesini toplu dilekçe göndererek talep etti…
Haberin Yayın Tarihi: 08-11-2018 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Emekli AİHM'e takıldı!

Olgay GÜLER
Emekli-Sen Edirne Şubesi üyeleri, Saraçlar Caddesi'nde düzenledikleri basın açıklamasıyla, 2007 yılında haklarında verilen kapatma kararının ardından başvurdukları AİHM'in konuyla ilgili dosyayı sonuçlandırmasını ve sendikal haklarının geri verilmesini talep ettiklerini belirtti. 
Saraçlar Caddesi PTT önünde yapılan açıklamayı Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu okudu. Sendika hakkında Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından, Türkiye Cumhuriyet'i Anayasası'nın 51. Maddesinde emekliler kelimesi geçmemiş olması gerekçe gösterilerek, 9 Ekim 2007 tarihinde verilen kapatma kararını hatırlatan Dayıoğlu, iç hukuk yolları tükendiği için, dosyanın İnsan hakları İhlalinin ortadan kaldırılması talebiyle, 18 Haziran 2008 tarihinde AİHM'e gönderildiğini belirtti. 
Dosyanın halen AİHM ikinci dairesi nezdinde sonuçlandırılmasının beklendiğini dile getiren Dayıoğlu açıklamasına şöyle devam etti; 
“KAPATILMADIK AMA İDARİ ENGELLER DEVAM EDİYOR”
“Her ne kadar kapatma kararı uygulanmamış ve sendikamız faaliyeti devam ediyor ise de, demokrasinin askıya alındığı, temel hak ve özgürlüklerin kullanılamadığı bir ülke olan Türkiye'de, kapatma kararıyla karşı karşıya kalmış olan sendikamıza, idari engeller çıkarılmaya devam ediyor. Bu nedenle, sayısı 12 milyonu aşmış bulunan emeklilerin, yaşam standardının iyileştirilmesi, ömürlerinin bundan sonraki yıllarında, mutlu bir yaşam sürmeleri için çalışmalar yapması, Türkiye'de demokrasinin gelişmesi ve ülkenin gelecek kuşaklara, daha iyi koşullarda yaşayacakları bir ülke olarak devredilmesinin sağlanması hususunda, gerekli çalışmaları yapması engellenmektedir. 
“PANEL, KONFERANS DÜZENLEYEMİYORUZ”
Türkiye'de emekli sendikalarının muhataplarıyla ilişkilerini düzenleyen statü yasası düzenlenmediği için, emeklilerin mali ve sosyal haklarıyla ilgili sendikamız sözleşme yapamadığı gibi, emeklilerin karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için, hukuki yollara başvuramıyor. Bu nedenle, yeterince örgütlenemeyen ve taraf alınmayan Emekli-Sen, emeklilerin yaşam koşullarının tespiti ve çözüm önerilerinin, ülkeyi yönetenlere aktarılması amacıyla, konferans, sempozyum, panel, bilimsel araştırma gibi çalışmalar da yapamamaktadır. Zira Türkiye'nin birçok il ve ilçesinde mülki amirlikler tarafından sendikamızın kapalı olduğu ileri sürülerek, şube ve temsilcilik açması bile engellenmeye çalışılmaktadır. 
“DOSYANIN BEKLEMESİ EMEKLİLERİ MAĞDUR EDİYOR”
Uygulanmamış olsa da hakkımızda verilmiş olan kapatma kararıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarafından, temel bir insan hakkı olup, anayasanın 90. Maddesine uygun olarak imzalanmış ve yürürlüğe konmuş, başta, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile İnsan Hakları Avrupa sözleşmesi olmak üzere, temel hak ve özgürlüklere ilişkin, milletlerarası sözleşmeler ihlal edilmiştir. Bu ihlale rağmen, uzun süredir, AİHM'de bulunan dosyamızın sonuçlandırılmaması emeklileri daha fazla mağdur etmektedir.
AİHM'E DİLEKÇE GÖNDERDİLER
Bütün bu nedenlerle, halen 31846/08 No ile AİHM ikinci Dairesin kayıtlarında bulunan dosyanın biran önce sonuçlandırılması talebimizi iletmek üzere, için, bugün Türkiye çapında örgütlü olduğumuz il ve ilçelerde şube ve temsilciliklerimiz ile sendikamız üyeleri tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine mektup gönderilmektedir. Talebimiz gayet açık ve nettir.  Başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi olmak üzere, Temel Hak ve Özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmelerde ayrımsız 'Herkese' tanınmış olup, bu sözleşmeleri kanun hükmünde kabul eden, anayasanın 90. Maddesi ile teminat altına alınmış, sendika hakkımızı engelleyen hukuksuzluğa son verilmelidir. Bu nedenle Avrupa İnsan Hakları mahkemesini Türkiye'yi yöneten İradenin hukuksuzluğuna daha fazla seyirci kalmamaya ve dosyamızı biran önce sonuçlandırmaya çağırıyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
‘Ermeni Toplumu' sergisi
Edirnespor Şampi...
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE