ANASAYFA
21 Mayıs 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
En zor diyet!
Türkiye'de bilinç düzeyi halen düşük olan, hastalarının halen glutensiz yiyeceklere ulaşımda büyük zorluklar çektiği çölyak hastaları Edirne'de gerçekleştirilen kahvaltıda biraraya gelerek sorunlarını paylaştı... Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan eşi ve 2 çocuğu çölyak hastası Nilay Akçelik, glutensiz yiyeceklere ulaşımda büyük sıkıntılar çektiklerini belirtip yetkililere seslenerek; “Yollarda sefil oluyoruz, yiyecek hiçbirşey bulamıyoruz. Dışarı çıktığımızda çocuklarıma yedirecek hiçbir şey bulamıyorum ve çantamda yiyecek gezdiriyorum. Glutensiz ürünlere ulaşımın daha kolay sağlanması gerekiyor” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 03-12-2018 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
En zor diyet!

Olgay GÜLER
Türkiye'de bilinç düzeyi halen düşük olan, hastalarının halen glutensiz yiyeceklere ulaşımda büyük zorluklar çektiği çölyak hastaları Edirne'de gerçekleştirilen bir kahvaltıda biraraya gelerek sorunlarını paylaştı.
Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği tarafından derneğin kuruluşunun 1'inci yılı kapsamında düzenlenen kahvaltı etkinliğinde çölyak hastalığıyla savaşan aileler biraraya geldi. İnce bağırsağın, gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyeti anlamına gelen çölyakla ilgili düzenlenen etkinlik Trakya Üniversitesi Bolcaana Yemekhanesi'nde gerçekleştirildi. Etkinliğe dernek yetkililerinin yanısıra projede sağlık sponsoru olan Özel Optimed Hastanesi yetkilileri ve Trakya Üniversitesi de destek verdi.  
“TÜM ENGELLERİ AŞMAK İSTİYORUZ”
Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Bahar Ayşegül Gülcü tüm çölyak hastalarının kendilerine ulaşabileceğini belirterek; “Biz dernek öneticileri sorumlulukla hareket etmeli, üyelerimizin hakkını her ortamda korumalıyız. Bugüne kadar önce Allah'ın sonra sizlerin, çölyak dostlarının, üyelerimizin ve yönetim kurulumuzun hızlı ve azimli çalışmalarının desteğiyle başardık. Yalnız hissettiğinizde bizlere ulaşın. Sloganımız; 'Duy, dinle, destekle. Glutensiz sağlıklı yaşama ne dersiniz?' zihniyeti ile bütün engelleri aşmayı diliyoruz” dedi.
“PARK YAPMAK YERİNE ENGELLİLERİN SORUNLARIYLA UĞRAŞIN”
Trakya Çölyak Projesi Sağlık Sponsoru Özel Optimed Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr.Dr. Hakan Sunal, çölyakla ilgili farkındalık yaratabilmek için Tekirdağ'ın 11 ilçesini dolaştıp çocukları bilgilendirdiklerini belirterek; “Biz onları bu yaşta eğitirsek, çölyak ve diğer hastalıklar hakkında bilgilendirebilirsek, onlar çok iyi projelere el atacaklardır diye düşünüyorum. Ben de bir farkındalık adına bu dernekte yer alıyorum. Buraya gelen bütün katılımcılar bir şekilde çölyakla temas halinde bulundu. Ama gönül isterdi ki aslında burada çölyakla ilgisi olmayan ama yarın öbürgün çölyakla karşılaşabilecek kişiler de olsaydı. Hele ki daha çok yöneticiler olsaydı. Malum şimdi 31 Mart yerel seçimleri yapılacak. Her partiden adaylar var. Artık 'ben park yapacağım, yol yapacağım' diyen belediye başkanları olmaması lazım. Artık engellilerin derdi ile uğraşacağım, çölyaklıların derdi ile uğraşacağım, onlarla ilgili projeler üreteceğim' diyen sosyal belediye başkanlarının olması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
“BESLENMEYİ PLANLARKEN ETİKET OKUMA ALIŞKANLIĞIMIZI GELİŞTİRMELİYİZ”
T.Ü. Diyetisyeni Kübra Ayça ise çölyak hastalığında doğru bilgiye ulaşabilmenin beslenme tedavisi kadar önemli olduğunu belirtti. Ayça; “Tanı aldıktan sonra hastalarda genellikle 'ne yiyeceğim' düşüncesi oluşuyor. Bu düşüncelerimizi yok etmek için kesinlikle bir doktor ve diyetisyen desteğiyle çalışmamız çok önemli. Glutensiz beslenme hepinizin bildiği gibi Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi ürünlerin beslenmemizden tamamen çıkartılmasıdır. Aslında herkesin glutene hassasiyeti farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden her hastanın glutene hassasiyet seviyesi çok farklı ama hepimiz çok az glutenin bile zarar verebileceğini düşünerek beslenmemizi planlamamız gerekiyor. Beslenmemizi planlarken kesinlikle etiket okuma alışkanlığımızı geliştirmemiz çok önemli. Zaten glutensiz ürünlerin üzerinde buğday başağının üzerinde çarpı işaretimiz var. Etiket okurken bu işaretleri okurken mutlaka etiketlerin içerik bilgisi de okunmalı” diye konuştu.
“YİYECEK BULAMIYORUZ, ÇANTAMIZDA GEZDİRİYORUZ”
Etkinliğe Kocaeli'den katılan, eşi ve 2 kızı çölyak hastası Nilay Akçelik de kendi yaşam öyküsünden örnek verdi. Kendi çabalarıyla kurduğu Türkiye'nin ilk glutensiz yiyecek imalathanesi ve kafesiyle farkındalık çalışmalarına başladığını ifade eden Akçelik, yetkililere de seslendi. Akçelik; “Maalesef ailede 3 çölyaklı var. Benim kaderim sanırım. Çölyakla mücadeleyle ilgili buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Yollarda sefil oluyoruz, yiyecek hiçbirşey bulamıyoruz. Dışarı çıktığımızda hiçbir şey bulamıyorum ve yediremiyorum çocuklarıma. Mutlaka çantamızda yiyecek gezdiriyoruz. Çantamızda gezdirmek yerine glutensiz ürünlere ulaşımın daha kolay sağlanması gerekiyor. Yollar yapacağımıza yemek restoranlarına glutensiz menüler eklenmeli diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
“İŞ BULAMIYORUZ”
Çölyak Hastası Umutcan Keleş de yüzde 25 engelli raporundan dolayı iş bulmakta güçlük çektiklerini söyledi. Keleş; “Çölyaklı olduğumuz için yüzde 25 engelli raporu alıyoruz. Normalde engelsiz gözüküyoruz ve şikayetimiz yok. Ama bu rapordan dolayı biz mağazacılık dışında bir iş yapamıyoruz. Sağlık raporundan dolayı fabrikaya iş başvurusuna gittiğimizde kabul edilmiyoruz. Sadece mağazacılık işlerinde çalışabiliyoruz. Bu bizim için büyük bir sorun” şeklinde konuştu.
Etkinlikte konuşmaların ardından eşi ve 2 kızı çölyak hastası Nilay Akçelik tarafından derneğin kuruluşunun 1'inci yıl anısına hazırlanan pasta kesildi. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Azmin zaferi!
Edirne'nin çayırdaki 'umudu
Çeltikçi 'dert' ekiyor!
Engelleri aşan proje
Ev satışında kampanya
Konserde 100. yıl coşkusu
‘2 Lira kurtarmıyor’
Edirne 'sarı-kırmızı'ya boyandı
100 yılın gurur adımları
TÜ Ensemble TRT Radyo 3'te
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE