ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kent Bahçeleri'ne ilk fidan
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği öncülüğünde Suni Gölet yanındaki alana 30 meyve fidanı dikildi.
Haberin Yayın Tarihi: 05-12-2018 10:47
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kent Bahçeleri'ne ilk fidan

Edirne’nin değişik bölgelerine Kent Bahçeleri oluşturma çalışmaları kapsamında ilk adım atıldı. Çevre Gönüllüleri Derneği’nin öncülüğünde alınan meyve fidanları çevreye duyarlı gönüllüler tarafından toprakla buluşturuldu. Dernekten yapılan açıklamada, kent yaşamlarında insanlarımızın gittikçe doğadan, dolayısıyla tarımdan koptuğu günümüzde, artık çocuklarımız meyve ve sebzeleri ancak market tezgâhlarında görebildiğine dikkat çekildi. Bugün dünyada yaklaşık 800 milyon kişinin kent bahçeciliği yaptığına yer verilen açıklamada, “Sebze ve meyve fiyatlarının gittikçe pahalılaşması sonucu orta gelirin altındaki insanlar zorluklar yaşamaya başlamış bulunuyor. Ayrıca ilaçlar, suni gübreler, hibrit tohumlar kullanılması nedeniyle güvenli gıdaya ulaşım neredeyse mümkün görünmüyor” dendi.

Çevre Gönüllüleri Derneği’nin açıklamasında şunlara yer verildi:

Dünyanın sıcaklığının 1,5 C artmasıyla küresel ısınmanın sonuçlarını en çok da kendi yakınımızda hissettiğimiz aşırı sıcaklar, soğuklar, kuraklık, sel baskınları, ardı sıra mevsim kaymaları sonumuzun geldiğinin habercileri aslında. Dünyamız, 650 bin yılın en yüksek karbondioksit oranını yaşıyor. Batılı ülkeler; kirletici, fosil yakıtlardan yenilenebilir olan güneş ve rüzgâr kaynaklarına hızla geçiyor.

 Ayrıca enerjinin en çok harcanmasına neden olan, dünyanın sonunu hızlandıran, küresel ısınmanın önüne geçmek için uzak yerlerden gelen yiyecek ve içeceklere ihtiyaç olmayacak biçimde, yaşadığımız yerde sebze ve meyve üretmeyi konuşmaya, planlamaya başlamalıyız. Su ve toprak düşmanı çim, çiçek peyzajlarını sınırlandırıp arka ve ön bahçelerimize, sokaklarımızdaki zaten halkın kullanımı için ayrılan yeşil alanlara meyve sebze ekmeye ne dersiniz? Bir elma ağacı hem sizi besler, hem de atmosferdeki karbondioksiti azaltır.

KENT BAHÇELERİ OLUŞTURULACAK

Açıklamada, “Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak gelecekte daha zor koşullara hazırlanması sorumluluğundan hareketle mahallelerde seçilecek proje alanlarında dayanıklı meyve ağaçlarının dikilmesi düşüncesini geliştirmek, projelendirme konusunda çalışmalar yapmayı hedefimize koyduk ve uzun zamandır bunun hayata geçirilmesi için gönüllülerimizle birlikte toplantılar yaptık. Konunun uzmanlarından görüşler aldık” denildi.

PİLOT UYGULAMADA İLK FİDANLAR DİKİLDİ

Pilot bir çalışma gerçekleştirmek üzere kamuoyunun hemen farkında olacağı, Şükrü Paşa Mahallesi Suni Gölet Barış Parkı’ndaki taksi durağının yan tarafındaki alana, gönüllülerin aldığı kiraz, can eriği, ceviz, badem, muşmula gibi 30 fidan, ziraatçının yol göstericiliğiyle uygun yerlere dikildi. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği yöneticileri, yerel yönetimlerin ve halkın destekleriyle Kent Bahçeleri çalışmasını hayata geçirmek istediklerini açıkladı. Açıklamada, “Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak hala mümkün. Haydi, ne duruyoruz? Bunu konuşmaya, bir araya gelmeye, planlamaya başlayalım mı?” denilerek kamuoyundan projeye destek istendi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE