ANASAYFA
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hedef sıfır atık
Temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturulması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmalarını başlattığı Sıfır Atık Projesi taslak aşamasında.
Haberin Yayın Tarihi: 06-12-2018 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hedef sıfır atık

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturulması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmalarını başlattığı Sıfır Atık Projesi taslak aşamasında. Kendi binalarında projeyi başlatan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü geri dönüşüm çabalarını, bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmalarını başlattığı Sıfır Atık Projesi ile ilgili taslak yönetmeliği yürürlüğe girmeyi bekliyor. Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Abdullah Bülbül, kendi binalarında Sıfır Atık Projesi'ni başlattıklarını anımsatarak, diğer kurumları da bilgilendirdiklerini kaydetti. Atığın kaynağında ayrı ayrı nasıl toplanıp, bertaraf edileceğine yönelik bilgiyi, bilinci vermenin önemine değinerek, bu bilincin oluşup yaygınlaşmasıyla ülkenin dağ gibi atıklardan kurtarılıp, geri dönüşümün bir an önce başlayacağına dikkat çekti. Geri dönüşümden ülkenin kendi öz kaynaklarını daha az kullanacağına da vurgu yapan Bülbül bilgilendirmesinde şunlara yer verdi:
DAĞ GİBİ ÇÖPLERE SON VERECEK 
“Temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturulması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmalarını başlattığı Sıfır Atık Projesi şu anda taslak aşamasında çıktığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek. İlk önce Cumhurbaşkanlığında başladı ve 2018 yılında kamu kurumlarında, 2019 yılında AVM'lerde, otellerde, hastanelerde, kamu binaları, hava limanları ve sanayi tesislerinde, 2019-2022 yıllarında ise belediyeler ve diğer yerlerde, 2023 yılında da tüm Türkiye genelinde sıfır atığa geçilmesi beklenmektedir. 
GERİ DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK
Biz kurum olarak sıfır atık toplanmasına başladık. Kurumumuzun her katında sıfır atıkla ilgili bilgilendirme broşürleri yer alıyor. Sadece bizim değil diğer kurumların belediyelerimizin AVM'lerin ülke genelinde kaynağında sıfır atığı toplamak. Biz kaynağında ayırırsak, toplanan atıkları da çöp depolama alanlarında da ayrı ayrı biriktirirsek bunları ekonomiye kazandırmak geri dönüşümü bu şekilde sağlarsak hem kaynaklarımızı harcamayız yerinde kullanmış oluruz. Kaynaklarımızı da daha az kullanmış oluruz. 
ÖZ KAYNAKLAR DAHA AZ KULLANILACAK
Böylece dağ gibi çöp alanları oluşmaz. Kaynağında düzenli çöp depolama alanları uzun ömürlü olarak bir işletme gibi çalışmış olur. Aksi takdirde hepsini aynı yerde biriktirirsek çöp dağları kısa zamanda oluşur ve geri dönüşümü hiç olmaz. Sıfır atığı kaynağında ayırıp o şekliyle toplarsak hem ekonomiye büyük kazanç sağlamış oluruz. Temennimiz bir an önce belediyelerimizin pilot mahalleler bölgeleri seçmesidir. Vatandaşımız bunu görünce haliyle uygulamada toplamada zorluk çekmeyecek.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kuyumcuları dolandırdılar
3 yıllık utanç bitiyor
Tekirdağ kapandı Edirne'nin yükü arttı
Yeniimaret Spor'da 6 imza
İnflamatuvar barsak hastalığına dikkat
Şentop'tan Edirne'ye destek sözü
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında
Edirne'nin kahramanı kitap oldu
Tavan arasından sokağa
'Ulus'a çeki-düzen
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE