ANASAYFA
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
En anlamlı adaylık!
Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER), Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Havsa Kent Konseyi tarafından Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84'üncü yıldönümü kapsamında yapılan basın açıklamasında günün anlamına yakışan bir de gelişme yaşandı ve platform üyesi Vildan Gizlenci 1'inci Murat Mahallesi'nden muhtarlığa aday olduğunu açıkladı...
Haberin Yayın Tarihi: 06-12-2018 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
En anlamlı adaylık!

Olgay GÜLER
Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER), Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Havsa Kent Konseyi tarafından Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84'üncü yıldönümü kapsamında bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
EKAMEDER binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına üç platformdan da çok sayıda kadın katılırken, geçmişten günümüze kadının yaşadığı sorunlar anlatıldı. Açıklamaya EKAMEDER Başkanı Hülya Bodur, EKK Kadın Meclisi Başkanı Şahide Ağaoğlu ve Havsa Kent Konseyi Başkanı Hülya Tuncer de katıldı. Açıklamanın başında konuşan EKK Kadın Meclisi Başkanı Şahide Ağaoğlu, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği ilk gün olan 5 Aralık 1934 yılından günümüze kadar olan süreçle birlikte kadın sorunu, eşitsizlik ve kadın şiddet gibi konulardaki çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı.
Daha sonra 3 kuruluşun da ortak basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını okuyan EKAMEDER Başkanı Hülya Bodur, nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma süreçlerine katılamaması, siyasette eşit temsil edilememesinin bir insan hakları ve demokrasi meselesi olduğunu ifade etti. Bodur şöyle devam etti;
“NÜFUSUN YARISIYIZ”
“Kadınların karar verici konumlarda ve siyasette yeterli sayıda temsil edilmemesi, yaşamın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması giderek eşitsizliğin kökleşmesine ve kısır döngüye dönüşmektedir. Ülkemizde 2 milyon 61 bin kadın okuma-yazma bilmiyor. Kadın istihdamı giderek azalıyor. Her 3 kadından biri ailede, sokakta veya işyerinde şiddete uğruyor. Son 11 ayda 349 kadın cinayeti işlenmiştir.
“YÜZDE 40 TEMSİL HAKKI GETİRİLSİN”
Tüm siyasi partilerden; 5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı bu meşaleyi bir adım öne götürmek ve ilerletmek adına Türkiye'nin onayladığı Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) ve İstanbul Sözleşmesi'nin taahhütlerinin yerine getirilmesini, 'Eşit Temsil İçin Önlem Alınmasını', anayasada siyasi partiler ve seçim yasalarında, parti tüzüklerinde seçilme hakkımızı yaşama geçirmek üzere her bir cinsiyete en az yüzde 40 temsil hakkı getiren değişikliğin bir an önce yapılmasını bekliyoruz.”
MUHTAR ADAYLIĞINI TOPLANTIDA AÇIKLADI
Bodur'un açıklamasının ardından basın açıklamasında bir de anlamlı gelişme yaşandı. Platform üyesi Vildan Gizlenci, Kadın Adayları Desteklem Derneği'nin (KADER) yerel yönetimler akademisi eğitim programını bitirdiğini ve 1'inci Murat Mahallesi Muhtarlığı'na aday olduğunu açıkladı. Gizlen-ci'nin bu açıklamasına, toplantıya gelen kadınlar da büyük destek verdi. 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kuyumcuları dolandırdılar
3 yıllık utanç bitiyor
Tekirdağ kapandı Edirne'nin yükü arttı
İnflamatuvar barsak hastalığına dikkat
Yeniimaret Spor'da 6 imza
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında
Tavan arasından sokağa
Şentop'tan Edirne'ye destek sözü
Edirne'nin kahramanı kitap oldu
‘Yağlı Güreş Federasyonu kurulmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE