ANASAYFA
16 Temmuz 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Temsil hakkımızı görün’
Edirne Kadın Dayanışması, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84'üncü yıldönümünde Atatürk Anıtı'nda bir araya gelerek, kadına bu hakkı tanıyan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir defa daha saygı ve minnetle andı.
Haberin Yayın Tarihi: 06-12-2018 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Temsil hakkımızı görün’

Sevcan KALIPÇİNDEN 
Edirne Kadın Dayanışması, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84'üncü yıldönümünde Atatürk Anıtı'nda bir araya gelerek, kadına bu hakkı tanıyan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir defa daha saygı ve minnetle andı. Kadınlar, Atatürk'ün kendilerine verdiği hakka her zamankinden daha fazla sahip çıkmak zorunda olduklarını vurguladı ve “Bizler Türk kadınıyız” dedi. 
Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84'üncü yıldönümü Edirne'de de Kadın Dayanışması tarafından törenle kutlandı. Kadın Dayanışması çelengi anıta sunuldu. Belediye bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. 
Kadın Dayanışması adına Burcu Çınar'ın okuduğu basın açıklamasında da şu ifadeler yer aldı:
    “SEÇİYOR AMA SEÇİLEMİYORUZ”
Bundan tam 84 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, en önemli devrimlerinden birini daha hayata geçirdi. 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlarımıza genel seçimlere katılma ve milletvekili seçme-seçilme hakkının tanınmasıyla demokrasi yönünde çok önemli bir adım atılmış oldu.
“84 YILDA TÜRK KADINI NEREYE GELDİ?”
Bugün tarih 5 Aralık 2018. Bugün özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşmuş, laikliği benimsemiş ve laikliği bir ilke, bir rehber olarak özümsemiş olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, kadınlara verdiği bu hakkında 84.yılı. Modern, çağdaş diye tanımlanacak birçok Avrupa ülkesinden çok daha önce seçme ve seçilme hakkına sahip olan kadınlarımız; Mustafa Kemal Atatürk'ün amaçladığı gibi bu hakkı, bu kimliği kullanabiliyor mu? Bugün TBMM'de, yerel yönetimlerde kadınların sesleri ne kadar duyuluyor?
“CEVAPLAR ÇOK VAHİM”
TBMM'de hala yeteri kadar kadın milletvekilimiz yok. Hala kadınların yaşamları, kadınların iş hayatları, kadınların özlük hakları, kadınların temsil hakları görmezden gelinmeye devam ediliyor. Yüzde 4,6'lık bir temsilci hakkıyla ilk kez TBMM'de yer alan kadınların, bugün aynı mecliste temsil hakkının yüzde 17,1 olması da bunun en net ve açık oranı göz önüne alındığında hala 3. Dünya ülkelerinin bile gerisindedir.
Sosyal demokrat ve çağdaş bir yapıya sahip olan; eğitimli kadın sayısının birçok kente göre fazla olan Edirne'de 1935 yılında mecliste yer alan 14 kadından biri olan Dr. Fatma Şakir Memik'ten bugüne kadın milletvekili sayısı toplamda 5'tir. Bu kadınların başarısızlığı ile alakalı değildir. Erkek egemen yönetimlerin hazırladığı, erkek öncelikli yasalar değiştirilmediği ve her alanda kadına kendini ifade etme özgürlüğü tanınmadığı takdirde bu gerçeğin değişmesi mümkün değil.
Mart ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlerde kadınların listede olması değil, listede seçilebilir yerde olması gerekiyor.
Kadınların çalışma hayatında olması, çalışma hayatında olan kadınların karar mekanizmalarında daha çok yer alması,  krizlerde gözden çıkarılan işçilerin kadınlardan oluşmasının engellenmesi, kadına dair çıkarılan yasaların arkasında durulması için yine meydanlardayız.
Bizler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bize verdiği seçme ve seçilme hakkımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkmak zorundayız. Çünkü bizler, Mustafa Kemal Atatürk'ünde dediği gibi; Yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layığız. Çünkü bizler Türk kadınıyız.”
KADINLAR OMUZ OMUZA
Basın açıklamasına ADD Edirne Şubesi, Edirne Belediyesi, Edirne Cem Evi Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanlığı, Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi, Emekli Sen Edirne Şubesi Kadın Komisyonu, Milliyetçi Hareket Partisi Edirne Kadın Kolları Başkanlığı, Türk Kadınlar Birliği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Tüm Yerel Sen Kadın Komisyonu, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Edirne Barosu Kadın Hakları Komisyonu destek verdi. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
'Sıla'ya akın!
Radardan kaçamadılar!
ETUS zam bekliyor
Altının 'ayarı' bozuldu
Saraçlar'da 15 Temmuz sergisi
Sokakta kitap var
‘Sağlıkta engelleri kaldırıyoruz’
HOTEAD Akçaabat yolcusu
İngilizce Şişli İngilizce Kursunda Öğrenilir
Ertürk ve Övgü'nün mutlu günü
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE