ANASAYFA
28 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sağlıkçının sabrı taştı!
Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi'ne bağlı sağlık çalışanları, performansa dayalı döner sermaye sisteminin büyük bir hayal kırıklığı yarattığını, ay sonunda ellerine sadece 5-6 TL gibi sembolik ücretler geçtiğini belirtip; 'bardak dolu, sabır taştı' diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi... Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi önünde yapılan açıklamayı okuyan Şube Başkanı Alim Kanpolat, çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzenin sağlanması gerektiğini belirterek; “Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra bir istek değil olması gerekendir” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 06-12-2018 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sağlıkçının sabrı taştı!

Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi'ne bağlı sağlık çalışanları, performansa dayalı döner sermaye sisteminin büyük bir hayal kırıklığı yarattığını, ay sonunda ellerine sadece 5-6 TL gibi sembolik ücretler geçtiğini belirtip; 'bardak dolu, sabır taştı' diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi...
Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi önünde yapılan açıklamayı okuyan Şube Başkanı Alim Kanpolat,  çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzenin sağlanması gerektiğini belirterek; “Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra bir istek değil olması gerekendir” dedi.
Olgay GÜLER
Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi'ne bağlı sağlık çalışanları, performansa dayalı döner sermaye sisteminin büyük bir hayal kırıklığı yarattığını, ay sonunda ellerine sadece 20 TL gibi sembolik ücretler geçtiğini belirtip; 'bardak dolu, sabır taştı' diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.
Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilen açıklamaya sendika üyeleri ve sağlık çalışanları destek verdi. Açıklamayı okuyan Şube Başkanı Alim Kanpolat, sağlık çalışanının döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzenin sağlanması gerektiğini belirtti. Her türlü riske, hastalığa, zorluğa ve imkânsızlığa rağmen, vermiş oldukları hizmetlerin karşılığını alamadıklarını söyleyen Kanpolat şöyle konuştu;
“PERFORMANSA DAYALI SİSTEM HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI”
“Hastaneye gelen her hasta, ekip hizmeti gereği her çalışan tarafından tedavisi için herşey yapılmakta, ancak ne yazık ki performansa dayalı döner sermaye sistemi büyük bir hayal kırıklığı yaşatmış, yaşatmaya devam etmektedir. Bizler risk altında çalışmaktayız. Tüm çalışanların mesleklerine ve yaptıkları işe saygı duymakla beraber, sağlık kurumlarında her türlü risk altında, mesai kavramı olmadan, gerektiğinde gün aşırı nöbet usulüyle çalışan sağlık personelinin aldığı bu ücret akıl ve mantıkla bağdaşmayan, hakka ve hukuka uymayan bir duruma dönüşmüş bir durumdadır. 
“ÇALIŞANIN HAKKI BAŞKALARINA DAĞITILDI”
Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir. Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır. Dün döner sermaye ücretleri 5-6 Lira gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyet ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu iddia edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı.”
Döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldığını ama çare aranmadığını dile getiren Kanpolat şöyle devam etti;  
“BARDAK DOLDU, SABIR TAŞTI”
“Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı. Malum-Sen'in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışlan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hayata geçirilmelidir.  
“TALEPLERİMİZ LÜTUF DEĞİL HAKTIR”
Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır. Türk Sağlık Sen olarak, sağlık çalışanlarının maaşlarının bir an önce yaptıkları işin karşılığı olan düzeye getirilmesini, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili devlet kurumlarından talep ediyoruz. Şunu hiçkimse unutmasın; sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra bir istek değil olması gerekendir.  Türk Sağlık Sen olarak buradan Sağlık Bakanı'na sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Vakıflar'dan taşınmaz kiralama ihalesi
ETUS'a haciz kıskacı!
Esnaftan 'satılık' demirbaş!
Edirne’de bir Cumhurbaşkanı adayı
'Fatih Köprüsü' risk altında
Edirne için yazmaya devam
‘Hedefimiz büyük’
Vali Canalp'ten 'kar' mesaisi
Ali Asım Balkaya: Edirne'yi özlüyorum
Esnafa başvuru desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama