ANASAYFA
21 Mayıs 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Meralar 'Torba'ya girdi
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, AKP iktidarı döneminde en az 14,6 milyon hektar mera alanının talan edildiğini belirterek, 71 maddelik son torba yasasında mera alanlarının yine talan edilmesinin söz konusu olduğunu söyledi... Kanun teklifinin meralarla ilgili 24'üncü maddesine dikkat çeken Gaytancıoğlu, hayvan ithalatının artmasına sebep olarak da mera alanlarının talan edilmesini gösterdi...
Haberin Yayın Tarihi: 07-12-2018 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Meralar 'Torba'ya girdi

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, AKP iktidarı döneminde en az 14,6 milyon hektar mera alanının talan edildiğini belirterek, 71 maddelik son torba yasasında mera alanlarının yine talan edilmesinin söz konusu oldu-ğunu söyledi. Kanun teklifinin 24'üncü maddesine dikkat çeken Gaytancıoğlu, hayvan ithalatının artmasına sebep olarak da mera alanlarının talan edilmesini gösterdi.
Milletvekili Gaytancıoğlu, 2/1369 Esas Numaralı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde Plan ve Bütçe Komisyonunda konuştu.
10 Aralık tarihi itibari ile TBMM Genel Kurulu'nun 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nı görüşmek üzere toplanacağını hatırlatan Gaytabcıoğlu, "Öncesinde Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edilen yeni bir torba yasa var. 71 maddelik kanun teklifi olan bu torba yasada yine mera alanlarının talan edilmesi söz konusu"dedi.
Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanan 71 maddelik kanun teklifinin 24'üncü maddesine dikkat çeken CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, mera alanlarının talanı üzerine konuştu.
AKP İktidarı Döneminde En Az 14,6 Milyon Hektar Mera Alanı Kaybedildi
Jeotermal kaynak ve doğal mineralli su bulunduran alanların mera dışına çıkarılıyor olmasını mera katliamı olarak niteleyen CHP'li Gaytancıoğlu, AKP iktidarı döneminde en az 14,6 milyon hektar mera alanının talan edildiğini belirtti. Resmî rakamın 14,6 milyon hektar olduğunu ancak bu rakamın neredeyse 2012'den beri aynı seviyede devam ettiğine dikkat çeken Okan Gaytancıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) sürekli enflasyon rakamlarıyla oynadığını fakat mera alanlarının bir türlü ölçülemediğini belirtti. CHP'li Gaytancıoğlu,  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) istatistiklerine göre de mera alanlarının 8-8,5 milyon hektarlarda olduğunu hatırlattı.
Meraların anayasal olarak hayvanlara ayrılmış bir alan olduğunun altını çizen Okan Gaytancıoğlu,  bu alanları korumanın, gelecek nesillere bırakmanın da insani bir görev olduğunu söyledi. Mera alanlarının AKP hükümeti zamanında ranta açıldığını tekrarlayan CHP'li Gaytancıoğlu, hayvan ithalatının artmasına sebep olarak da mera alanlarının talan edilmesini gösterdi. Organize sanayi, termik santral, enerji yatırımları, baz istasyonları, Kanal İstanbul Projesi için mera alanlarına kıyım yapıldığını ve CHP'nin bu kıyıma her zaman karşı durduğuna dikkat çeken CHP'li vekil Okan Gaytancıoğlu şunları kaydetti;
"Kanal İstanbul Projesi için 20 bin dekar mera talanı öngörülüyor. Şimdi de jeotermal ve mineralli sular, yine meralar gidecek. Türkiye neden hayvan ithal ediyor, et niye pahalı, köyler niye boşalıyor hiç fark etmiyor musunuz? Yem niye pahalı? Süt neden ucuz? Süt hayvanları neden kesiliyor? Yani Türkiye'de neden bir dönüşüm var, köyler boşalıyor, çiftçinin borcu artıyor, çiftçi çok zor durumda, insanlar çok zor durumda, o kadar çok hayvan ithal ediyoruz, et fiyatları düşmüyor, neden şarbonlu etler Türkiye'ye getiriliyor bunun temeline indiğinizde meraları ıslah etmeyen, meralara bakmayan ülkelerin durumlarını göreceksiniz. Elinizde çok önemli bir değer var, siz bu değeri göz göre göre yok ediyorsunuz. Bu değeri korumak zorundayız. Bakın, Yeni Zelanda'da süt fiyatı 38 kuruş ve üretici para kazanıyor, bizde süt fiyatı 1 lira 60 kuruş, üretici süt hayvanını kesiyor. Neden? Çünkü bedava yem yiyor. Meralarını koruyorlar, meralarını suluyorlar, gübreliyorlar.
Gelişmiş ülkeler meralarını korumak için ne önlemler alıyorlar. Düşük voltajlı elektriklerle koruyorlar, hatta hayvanların otlama sistemlerini buna göre belirliyorlar, bunlarla ilgili dersler var mera amenajmanı dersler var, biz ise o güzel meraları yok etmek için, talan etmek için elimizden geleni yapıyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Azmin zaferi!
Edirne'nin çayırdaki 'umudu
Çeltikçi 'dert' ekiyor!
Engelleri aşan proje
Ev satışında kampanya
Konserde 100. yıl coşkusu
‘2 Lira kurtarmıyor’
Edirne 'sarı-kırmızı'ya boyandı
100 yılın gurur adımları
TÜ Ensemble TRT Radyo 3'te
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE