ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Saros'a yeni bela!
Trakya Platformu Sözcüsü Av. Bülent Kaçar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi'nin daha 'Proje Tanıtım Dosyası'nı uygun bularak ÇED sürecini başlattığını bildirdi… Saros Körfezi'nde doğaya büyük zarar veren taş ve kalker ocaklarının faaliyetlerinin derhal durdurulmasının Anayasa'nın 125'inci maddesine göre zorunluluk olduğuna dikkat çeken Kaçar,  Edirne Valiliği'nin mevzuata, planlara ve yargı kararlarına açıkça aykırı olan bu sürecin sonlandırılması gerekliliğini ilgili Bakanlıklara bildirmesini istedi…
Haberin Yayın Tarihi: 29-12-2018 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Saros'a yeni bela!

Trakya Platformu Sözcüsü Av. Bülent Kaçar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi'nin daha Proje Tanıtım Dosyasını uygun bularak ÇED sürecini başlattığını bildirdi. Saros Körfezi'nde doğaya büyük zarar veren taş ve kalker ocaklarının faaliyetlerinin derhal durdurulmasının Anayasa'nın 125'inci maddesine göre zorunluluk olduğuna dikkat çeken Kaçar,  Edirne Valiliği'nin mevzuata, planlara ve yargı kararlarına açıkça aykırı olan bu sürecin sonlandırılması gerekliliğini ilgili Bakanlıklara bildirmesini istedi.
Av. Kaçar yaptığı yazılı açıklamada, Keşan ilçesi Gökçetepe köyünde kurulmak istenen Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi proje alanının 1/25.000 ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planı'na göre orman alanı olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:
“Trakya'nın kadim ormanlarını yok edecek Saros Körfezi'ni heba edecek bu projeye onay veren Bakanlık yetkilileri belli ki Edirne İdare Mahkemesi'nin ve Danıştay 6.Dairesinin kararlarını görmezden geliyorlar. Peki eski Bakan Veysel Eroğlu'nun Saros Körfezinde yeni taş ve kalker ocağına izin verilmemesi talimatı yetkililer tarafından neden uygulanmıyor? Orman Genel Müdürlüğü'nün koruması gereken bu ormanlık alana yetkililer nasıl oluyor da izin veriyor? Orman Genel Müdürlüğü de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da çevreyi ve ormanı, Trakya'nın doğal varlıklarını korumakla yükümlüdür.
Saros Körfezi 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi', 2010 yılında ise Bakanlar Kurulu tarafından 'Saros Körfezi Özel Koruma Bölgesi' ilan edilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölge ve il planlarına aykırı izinler vermeye, yargı kararlarını gözetmemeye, Saros Özel Çevre Koruma Bölgesinin ve Ormanlarımızın geleceğini gözetmemeye kararlı görünüyor.
Proje alanı Uluslararası Çevre Sözleşmeleri kapsamında flora ve fauna açısından endemik ve korunması gereken türlere ev sahipliği yapmaktadır. Plan, hukuk, yargı kararı, doğa, tarım kime ne gam göreceğiz. Mecidiye Göleti'ni besleyen Çınar Deresini kirletecek bu projeye nasıl izin verilirmiş göreceğiz?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yöre halkına rağmen hukuka, kamu yararına aykırı, Saros Özel Çevre Koruma Bölgesini ve Kültür Turizm Koruma Bölgesi'ni yok sayan, ormanı yok edecek bir faaliyete 'dair dosyayı uygunluk kararı vermesi, idari ve hukuksal bir skandaldır. Anayasa'nın 56.maddesine göre yetkililer yaşamımızı, doğayı, ormanları korumakla görevlidirler.
Edirne Valiliği Saros Körfezi'ni ve ormanlarımızı korumalıdır. Bakanlıkların ildeki temsilcisi olan sayın Edirne Valisi mevzuata, planlara ve yargı kararlarına açıkça aykırı olan bu ÇED sürecinin sonlandırılması gerekliliğini ilgili Bakanlıklara bildirmelidir. Mecidiye Kalker Ocağı davasında verilen karar ve bilirkişi raporuna göre Saros Körfezi'ne, turizme, canlı sağlığına, kültüre, tarıma, ormanlara yani yaşama büyük zarar veren taş ve kalker ocaklarının faaliyetlerinin derhal durdurulması Anayasa'nın 125'inci maddesine göre zorunluluktur.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE