ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Tarım ve hayvancılık iflas’
Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, sadece 2018'in değil son 16 yılın değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, tarım ve hayvancılığın bittiğini, artık ertelenecek umudun kalmadığını söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 02-01-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Tarım ve hayvancılık iflas’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün, sadece 2018'in değil son 16 yılın değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, tarım ve hayvancılığın bittiğini, ertelenecek umudun kalmadığını söyledi.
Akgün son yıllarda tarım ve hayvancılığın iflasın eşiğine sürük-lendiğini söylediklerini anımsa-tarak söze başladı. Değerlendirmeyi de 2018 olarak değil son 16 yıl olarak yapmak gerektiğine dikkat çeken Akgün, “Dedelerimiz, 'İnşallah ileri iyi olur' diye sözü vardır. Umutlar hep bir dahaki yıla kaldı. Tarım kesimi her türlü çalışma ve fedakârlığı yapmıştır. Son 16 yıldır AKP ile birlikte her yıl bir sonraki yıl, geçmiş yıldan hep kötüye gitti. Umutların erte-lenmediği 'Eyvah bir dahaki yıla ne yaparız ne ederiz?' şeklinde ka-ramsarlıkla yeni bir yıla girildi” dedi.
AKGÜN'DEN KARAMSAR TABLO
Akgün karamsar tablo çizerek, “AKP ve Erdoğan'la birlikte tarım ve hayvancılığa umutla bakamıyoruz. Gerçekten tarım ve hayvancılık bitti” diyerek şunları söyledi:
“Ne açıklarlarsa açıklasınlar, ne derlerse desinler tüm eş, dost arkadaşlarıma 'Susun, durun, görelim bakalım' diyorum. Efendim, süt, ayçiçeği, buğdayda destekler şuraya çıkarıldı, bu kadar artış yapıldı deniyor gidiyoruz bankaya asla ve asla öyle bir şey yok. Desteklemelerdeki artış üreticiyi memnun etmiyor. Hiçbir şey onların söylediği gibi değil. Bu kadar modern mandıraların kurulduğu bir dönemde mandıralar işleyecek sütü bulamayacak. Tehlike çanları çalıyor. Hem üretici hem sanayici endişeli. Umudumuz kalmadı. Maalesef artık umutlar yeşermiyor. 
“2019'DAN UMUDUMUZ YOK”
AKP iktidarı ile birlikte her türlü darbeyi tarım ve hayvancılık yedi. Eğer bir ülkede saman ihtiyacı komşu ülkeden sağlanıyorsa ilk önce iktidar oturup düşünmeli. Hayvancılık bitti. Kendi köylerimizi örnek verecek olursak bir köyde 4-5 ton süt çıkarken şimdi 600, 700, 800 litrelere düştü. Yüzde 50, 60, 70 oranında kayıplar var. Güneş çarığı, çarık ayağı sıkar. İnsanlar sıkıştıkça hayvanını azalttı ya da sattı. Karşılığını alamadık. Hayvancılık bitti sıra toprak satışlarına geldi. Toprak alan da yok. Allah sonumuzu hayır etsin. 2018 tarım ve hayvancılık için hiç iyi bir yıl olmadı. 2019'dan da hiç umudumuz kalmadı. 
“TARIM VE HAYVANCILIK İFLAS BAYRAĞINI ÇEKTİ”
Tarlada izi olmayan harmanda sözü olmaz sözünü anımsatmak isterim. Bugüne kadar tarlaya ayak basmamış bir tarım bakanımız var. Maalesef her zaman söylüyorum arpa ile buğdayı ayıramayan, çiftçiye neden kepek ekmiyor diye soran tarım bakanımı var. Ne gibi beklentimiz olabilir? Tarım ve hayvancılık iflas bayrağını çekti diyebiliriz. 
Ülkemizi idare edenlerin yanına kimse sokulamıyor. Bir bakan geldiğinde yollar kapatılıyor. Oysa ki bu ülkenin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel, Turgut Özal elini kolunu sallaya sallaya Edirne'ye geldiğinde valilikten belediyeye milletle yürüyordu. Ama artık bunlar yok. İktidarın yöneticileri dahi onları yönetenlerin yanına yaklaşamıyorsa yapılacak söylenecek sözün kalmadığı noktadayız.”    
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE