ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'de bilmece?
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, partisinin CHP ile işbirliği kapsamında Edirne'nin tamamında netleşmiş kesin bir kararının bulunmadığını belirtirken, Belediye Başkanı Recep Gürkan ise CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı'ya CHP Genel Merkezi tarafından İYİ Parti'nin Edirne'de aday çıkarmayacağının sözlü olarak iletildiğini kaydetti… Edirne'nin adının yılbaşı afişlerinde Adrianapolis ve Odrin olarak yazılması konusunda eleştiri yapanları 'kendini bilmezler, zavallılar' diye niteleyen Gürkan, Bulgar ve Yunan vatandaşlarına hitap ettiklerini belirterek, Edirne'nin tarihinde 12 tane ismi olduğunu, kentin bugünkü kimliğine o 12 isimden aldığı kültürlerle ulaştığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 08-01-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'de bilmece?

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yeni haftayla birlikte basın mensuplarıyla biraraya gelerek Edirne gündemini değerlendirdi. Gürkan'ın gündeminin ana mad-desini, geçtiğimiz hafta çok ko-nuşulan afiş tartışması ve Edirne'de İYİ Parti ile oluşması muhtemel ittifak oluşturdu. 
Gürkan, toplantıdaki açıkla-masına geçtiğimiz hafta Türkiye gündemine de oturan Saraçlar Caddesi'ndeki Yunan ve Bulgarca afişlerle ilgili eleştirilere yanıt vererek başladı. Söz konusu afişlerde Edirne'nin isminin Adrianapolis ve Odrin olarak yazılmasına tepki gösterenlere sert şekilde yanıt veren Gürkan, söz konusu tartışmayı seçim dönemine denk getirilerek garabet yaratma çabası olarak nitelendirdi. 
"BEN BİR EVLAD-I FATİHAN TORUNUYUM"
Gürkan, geçmişinin ve kim olduğunun belli olduğunu ifade ederek; "Ben bir Evlad-ı Fatihan torunuyum. Ben dahil 4'üncü kuşak dedeme kadar mezarlarımızı biliyoruz. Benim soy ağacımda 8'inci kuşak baba tarafından dedeme kadar isimlerini biliyoruz. Tapu kayıtları var, Balkanlar'da hâlâ tapulu yerlerimiz var. Ailemizde her 3 kuşakta bir Recep ismi var. 5'inci kuşaktaki dedem Recep Koç Bey, Kosova'da bir Osmanlı beyidir. Osmanlı'da beylik yapmış bir isimdir ve hâlâ orada arazileri vardır. Hemşerimiz Fatih tarafından, bir Evlad-ı Fatihan torunu olarak Anadolu'dan Kosova'ya gönderilmişiz. Orada 500 yıl kaldıktan sonra Osmanlı-Rus harbi ile beraber de tekrar anavatana dönmüş bir ailenin mensubuyum. Bununla da gururluyum. 4'üncü kuşak dedemden itibaren birçok Balkan kökenli insan gibi, dedelerimizin hiçbirinin mezarını bilmeyiz. Birçok savaşta gittikleri yerde şehit olup kalmışlar ve mezarı bilinmeyen şehitler arasına girmişlerdir. Bu da bizim gurur vesilemizdir" dedi. 
"KOMŞULUK İLİŞKİLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"
Edirne'nin adının Adrianapolis ve Odrin olarak yazılması konusunda eleştiri yapanları 'kendini bilmezler, zavallılar' diyerek niteleyen Gürkan; "Kendini bilmezler, bazı zavallılar birtakım şeyler yazmışlar. Onları çok önemsemiyorum. Edirne'yi bilmeyenlerin, Edirne'nin coğrafi yapısı, tarihsel kimliği hakkında bir bilgi sahibi olmayan bazı meczupların ortaya attıklarıyla üzülecek değiliz. Biz yine Yunanlarla, Bulgarlarla iyi komşuluk ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Medyada ve sosyal medyalarda bu tür olumsuz haberlerin çıkmasıyla birlikte geçtiğimiz hafta sonu Edirne'de Bulgar ve Yunan turist neredeyse yok denecek kadar azdı. Buradan esnaflarımıza da biraz sitem etmek istiyorum. Belediye Başkanınız, bu mücadeleyi sizler için yapıyor. Buna en çok sahip çıkması gereken sizlersiniz. Eğer biz bu mücadeleyi yapmıyor olsak Edirne'deki ekonomik kriz de, ülkedeki ekonomik kriz ile eşdeğer olacaktı. Bunu görmek lazım" diye konuştu. 
"SEÇİM DÖNEMİNE DENK GETİREREK GARABET YARATMA ÇABASI"
Edirne Valiliği tarafından Belediye ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığında oluşturulan 'WhatsApp istek ve şikayet Hattı'ndaki Adrianapolis yazısını örnek gösteren Gürkan; "Bununla ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'müz afişler yaptı. O afişler, 'Adrianapolis' konusu çıkana kadar dükkanların camlarında, her yerde vardı. Bu konu çıkınca da hafta sonu bu afişlerde apar topar bir toparlanma oldu. Bu afişlerde ne kaçınılacak, ne de saklanacak bir şey var. Bu konuları, Edirne'nin konumunu bilmeyen, iyi duygularla birilerinin yanlış yönlendirmesiyle, özellikle sosyal medya trollerinin birtakım seçim dönemine denk getirerek garabet yaratma çabalarından dolayı samimi duygularıyla üzülen vatandaşlarımız varsa, onların üzüntülerine ben de üzülürüm, kusura bakmasınlar. Ama burada, böyle bir kasıt, amaç, dert de yok. Gerçekte böyle bir sıkıntı da yok. Türkiye Cumhuriyeti'ni savunmak gerektiğinde, geçmişte kimlerin, nasıl savunduğu tarihi vesikalarla ortadadır" ifadelerini kullandı. 
"ABDESTİMİZDEN ŞÜPHEMİZ YOK"
Edirneliler'in Cumhuriyet'in nasıl kurulduğunu ve yaşatıldığını en iyi bilen insanların yaşadığı bölgenin çocukları olduğunu hatırlatan Gürkan; "Biz, bu afişlerde Bulgar ve Yunan vatandaşlarına hitap ediyoruz. Türk vatandaşlarına hitap etmiyoruz. Bu aklıevvel arkadaşlar, Edirne'nin tarihsel geçmişini bir incelesin. Edirne'nin tarihinde 12 tane ismi vardır ve bu şehir bugünkü kimliğine o 12 isimden aldığı kültürlerle ulaşmıştır. Ben şu anda Edirne Belediye Başkanı olarak bu şehrin 8300 yıllık geçmişinin de sorumluluğunu ve sahipliğini yapıyorum. Söz konusu misakı milli sınırlarıysa herkes haddini bilecek. Onu bizden daha çok kimsenin savunamayacağını ben biliyorum. Kimsenin bir başkasının Cumhuriyetçiliği'ni, Milliyetçiliği'ni sorgulama hakkı ve haddi yoktur, bu herkesin kendi geçmişindedir. Edirne'ye daha çok turist kazandırılması, Edirne esnafının ekonomik krizden daha az etkilenmesi için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Bu çabalarımız artarak devam edecek, çünkü abdestimizden de şüphemiz yok, yaptığımızdan da şüphemiz yok. Bunu herkes böyle bilsin" şeklinde konuştu. 
"ADAY ÇIKARMAK İSTEMELERİ DEMOKRATİK HAKLARI"
İYİ Parti ile CHP'nin Edirne'de ittifak yapma olasılığıyla ilgili de konuşan Gürkan, İYİ Parti Edirne İl Yönetimi'nin Edirne'den aday çıkarma isteğinin çok doğal bir demokratik hak olduğunu ifade etti. Gürkan; "Ben prensip olarak bir başka partinin iç işlerine karışmayı uygun bulmam. Kendi iç kararlarıdır, işleyişidir, saygı duyarım. Arkadaşlarımızın kendi adaylarını çıkarma hakkı kadar demokratik ve meşru bir hak çok doğal, çünkü siyaset yapıyorlar. İYİ Parti il başkanı ve il yönetimindeki arkadaşlar da doğal olarak kendi adaylarını çıkarmak istemişlerdir ve bunun mücadelesini yapmışlardır. Bunun nasıl olacağı ya da kendi parti hiyerarşileri anlamında mücadele verecekleri tamamen onların takdiri. Karışmak bizi hem aşar, hem hadsizlik olarak görürüm" dedi. 
"İYİ PARTİ'NİN ADAY ÇIKARMAYACAĞI İL BAŞKANIMIZA İLETİLDİ"
İYİ Parti'nin aday Edirne'de aday çıkarmaması için ne kendisinin ne de CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı'nın bir çabası ve çalışması olmadığını söyleyen Gürkan; "Tabii ki İYİ Parti'nin aday çıkarmaması bizim için bir avantajdır. Ama İYİ Parti'nin Edirne'de aday çıkarmaması için ne şahsımın, ne il başkanımızın bir çabası ve çalışması olmamıştır. Çıkarırlarsa onlarla da diğer partilerle yarıştığımız gibi yarışacağız, çıkarmazlarsa da ona göre bir kombinasyon oluşacak. İYİ Parti'nin Edirne'de aday çıkarmayacağı il başkanımıza sözlü olarak iletildi. Ama ilçelerde ne olacağı henüz saptanmış değil" diye konuştu. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE