ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Şehre iyi bir okul geldi’
Edirne'de 2019 Eylül ayında eğitim-öğretime başlayacak TED Edirne Koleji hakkında bilgiler veren TED Genel Müdürü Sevinç Atabay, okullarında donanımlı öğretmenler olmasına ve öğrencilerin öğrendiklerini içselleştirmesine büyük önem verdiklerini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 10-01-2019 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
 ‘Şehre iyi bir okul geldi’

Olgay GÜLER
Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Müdürü Sevinç Atabay, Edirne'de 2019 Eylül ayında eğitim-öğretime başlayacak TED Edirne Koleji hakkında bilgiler verdi. 
TED Edirne Koleji Tanıtım Ofisi'nde basın mensuplarıyla biraraya gelen TED Genel Müdürü Atabay'a, TED Okul Geliştirme Koordinatörü Dr. Şule Akalın,  TED Koleji Edirne Müdürü Arzu Aydın, TED Edirne Koleji Kurucusu Belgin İba da eşlik etti. 90 yıllık bir kurumun eğitim meşalesini Edirne'de dalgalandıracak olmasının kendilerini çok heyecanlandırdığını söyleyen Genel Müdür Atabay, TED'in 39'uncu okulu olma özelliğini taşıyacak Edirne'deki okulun Eylül 2019'da eğitime başlayacağını söyledi. 
“ÜST STANDARTLARDA EĞİTİM VERİYORUZ”
TED okulunun eğitim ve öğretim niteliğini çok iyi şekilde götürebilecek, yeni öğretim yöntemlerinden haberdar öğretmenlerin okulda görev yapacağını, bu nedenle Ankara'da tüm öğretmen adaylarının mülakat ve sınavdan geçeceğini ifade eden Atabay; “Biz çok üst standartlarda eğitim veriyoruz. Özellikle yabancı dil yani ingilizce bizim okullarımızın kuruluş amacında yer almaktadır. Dolayısıyla bir TED okulunda göreve başlayacak öğretmeninin, TED okulunun eğitim ve öğretim niteliğini çok iyi şekilde götürebilecek yeni öğretim yöntemlerinden haberdar öğretmenler olması lazım. Onun için de sınavlar Ankara'da yapılıyor. Mutlaka başvuracak öğretmenler TED'in sınavı ve mülakatından geçmesi gerekiyor. Bununla ilgili de hazırlıklarımız başladı. Bugün burada okul müdürümüzle birlikte TED okullarında uygulanmakta olan ders çizelgesi ve programları üzerinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Okul açılıncaya kadar bu yoğun çalışmalar çok sıkı bir şekilde devam edecek” dedi. 
“EDİRNE'NİN GENÇLİ NESLİ İÇİN İYİ BİR OKUL GELDİ”
Edirne'de uzun süredir okul açmayı düşündüklerini ifade eden Atabay, doğru yatırım ortağıyla bunu sonunda gerçekleştirdiklerini belirterek; “İnandığımız bir yatırım ortağıyla yola çıkmak gerekiyordu. Ne mutluyuz ki böyle bir aileyle yollarımız kesişti. Onlar da bir TED okulu açma konusunda çok istekli oldular. Şimdi 2019/2020 Eğitim-Öğretim yılında bu okulu açabilecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bana göre 40 yıllık bir eğitimci olarak söylemek gerekirse Edirne'de bir TED okulu açmak geç kalmıştır. Ama hiçbir şey için geç değil. Şimdi açıyor olmamız bu şehrin genç nesli için iyi bir okul geldi. Edirne de buna çok büyük teveccüh gösterecektir diye düşünüyorum” diye konuştu. 
“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN ÖĞRENCİNİN ÖĞRENDİĞİNİ İÇSELLEŞTİRMESİDİR”
“oplantıda okulun teknik özelliklerinden de bahseden Atabay; “TED'in açtığı okulların belli standartları var. Bu anlamda öğrencilere uygun binalar tasarlanır. Yüz ölçümü büyük binalarda öğrenci başına düşecek oksijen miktarına kadar hesaplamalar yapılarak okullarımız dizayn edilir. Öğrencilerimiz alacağı nefes çok önemlidir. Öğrencinin oyun alanı bizim için çok önemlidir. Öğrencinin öğrenme sürecini etkileyecek her türlü fiziki donanımın okulda yer almasını isteriz bunu okullarımızda uygularız. Sınıfta öğretmenin varlığını kabul eden bir sistemi uygularız ancak teknolojinin her türlü nimetinden de faydalanırız. Bizim okullarımızda her yerde akıllı tahtalar yoktur, donanımlı öğretmenler vardır. Çünkü öğrenciyi yönlendirecek kişi öğretmendir. Bizim için önemli olan öğrencinin öğrenmesi ve öğrendiğini içselleştirmesidir. Öğrendiklerini de hayatının her alanında faydalı olarak kullanmasıdır” şeklinde konuştu. 
LİSE DAHA SONRA AÇILACAK
İlk etapta anaokulundan ortakokula kadar bölümlerin açılacağını, Lise'nin ileriki aşamada açılacağını ifade eden Atabay; “Biz okullarımızı anaokulu, ilkokul ve ortaokul olarak açarız. Lise takip eden yıllarda açılır. Çünkü bir TED'li olma bilinci, misyonu, TED'in öğrettiği yabancı dilin özümsenmesi gerekir. Siz hemen tüm sınıfları açarsanız o mezun ettiğiniz öğrencileriniz yeterince TED'li olamazlar ve akademik farkındalığından yararlanamazlar. Bu nedenle hemen açıldığında bizim okulumuzda da anaokulundan 8'inci sınıfa kadar olacak. Lisesi daha sonra açılacak” ifadelerini kullandı. 
“TED BİR ÖZEL OKUL GİBİ GÖRÜLMEMELİDİR”
TED'in Atatürk'ün yönlendirmesiyle kurulmasının kendileri için çok önemli olduğuna da sözlerine ekleyen Atabay; “Büyük önderin bir özel Türk okulu kurması, okulun müfredatında yabancı dilinin çok iyi öğretilmesi ama Türk dili ve tarihinin de çok iyi öğretilmesi talimatı vermiştir. O bakımdan ben TED okullarını ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin, topraklarının varlığı ve teminatı olarak görürüm. O yüzden de hiçbir TED okulu açıldığı okulda özel okul gibi görülmemelidir, bu ülkenin okuludur, bu ülkenin evladına, vatanına, bayrağına sahip çıkacak çocukların yetiştiği okullardır” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE