ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarımsal öğretim 173 yaşında
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilciliği adına Ziraat Mühendisi Mutlu Kılıç, ülkede kendi sağlıklı gıdasını üretebilmesinin her eğitimli bireyin öncelikli talebi ve hedefi olması gerektiğini vurguladı…
Haberin Yayın Tarihi: 10-01-2019 07:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarımsal öğretim 173 yaşında

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Tarımsal Öğretim 173'üncü yaşını kutluyor. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilciliği adına Ziraat Mühendisi Mutlu Kılıç, son15 yılda çiftçinin Belçika büyüklüğünde bir tarım arazisini ekemez hale geldiğini, tarımsal ticaret dengelerinin her geçen gün ithalat lehine bozulduğunu kamuoyu ile paylaştı. 
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilciliği adına Ziraat Mühendisi Mutlu Kılıç, ülkede kendi sağlıklı gıdasını üretebilmesinin her eğitimli bireyin öncelikli talebi ve hedefi olması gerektiğini vurguladı. Kılıç, Tarımsal Öğretimin 173. yılını kutladı ve şu açıklamayı yaptı:
“İnsanlık tarihine ışık tutan, yaşam biçimlerine etki eden bir serüven tarım. İnsanoğlunun beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına binlerce yılda geliştirdiği yöntemler bütünü. Nesillerden nesillere aktarıla gelen tarımsal tecrübe, günümüzde birçok Bilim Dalı ve Ekonomik Platform tarafından şekillendirilmekte. Üzülerek görüyoruz ki daha verimli, daha kârlı modellenen bu yöntem nesillerin insancıl yönlerini yansıtamamakta. 
“YAŞAYAN YAŞATAN TOPRAKLARIMIZ OLMALI”
Üretici toplulukları insan ve çevre sağlığını gözetmeyen, kendi yaşam alanlarına ve yaşam biçimlerine dahi yıkıcı etkileri olan bu üretim sürecinden kurtulmak istiyorlar. Tüketici toplulukları beslenme ihtiyaçları için sağlıklı ve gerçek gıdaya ulaşabilmek istiyorlar. Üreticilerin ve tüketicilerin taleplerini birlikte karşılayabilecek, her iki tarafında sorunlarına çözüm ürete-cek yeni bir tarımsal üretim modeli kurgulamak hepimizin sorumlulu-ğunda. Toprağın dahi yaşam mü-cadelesi verdiği bu üretim ve tü-ketim modeli sürdürülemez. Sofra-mıza ne koyduğumuz çocuklarımı-za ne yedirdiğimiz sorumluluğu-muz, köylerinde mutsuz, umutsuz, çaresiz çiftçiler sorumluluğumuz, tarımsal üretim süreçlerinin olumsuzluklarından dolayı acı çeken insanlar sorumluluğumuz.
Yaşayan ve yaşatan toprakla-rımız olmalı, kendi yemediğini başkasına yedirmeyen üreticileri-miz, köy sokaklarında yankılanan çocuk sesleri ve gönül rahatlığıyla çocuklarını besleyen Annelerimiz. İyi mühendisler olabilmeliyiz, iyi doktorlar, iyi çiftçiler, iyi yöneticiler, çoğu aramak yerine belki de yeter de buluşabilmeliyiz. Geleceğe yaşanabilir bir dünya ve yaşayan bir nesil bırakabilmeliyiz. İyi insanlar olabilmeliyiz tıpkı o güzel tohumları, saflığı, içilebilir suları, iyiliği, temiz doğayı, paylaşmayı, işlenebilir toprakları, komşu hakkını bize emanet eden atalarımız gibi.
Ülkemizde tarımsal öğretimin başlangıcından günümüze 173 yıl geçti. Son 15 yılda çiftçimiz Belçika büyüklüğünde bir tarım arazisini ekemez hale geldi. Tarımsal ticaret dengelerimiz her geçen gün ithalat lehine bozulmakta. Ülkemizin kendi sağlıklı gıdasını üretebilmesi her eğitimli bireyin öncelikli talebi ve hedefi olmalı. Tarımsal Öğre-timin 173. yılı kutlu olsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE