ANASAYFA
20 Haziran 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulus'tan büyük tepki
Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından hazırlatılan Edirne'nin Bulgarca ve Yunanca'daki karşılığı olan isimlerin kullanıldığı afişlere yönelik eleştirilerin işleri olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Edirne Belediyesi'nin gayretini sözcük oyunlarıyla boğmaya kalkanları esnaf affetmeyecektir” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-01-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ulus'tan büyük tepki

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın Edirne'nin Bulgarca ve Yunanca'daki karşılığı olan isimlerin kullanıldığı afişlere yönelik eleştirilerin işleri olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Edirne Belediyesi'nin gayretini sözcük oyunlarıyla boğmaya kalkanları esnaf affetmeyecektir” dedi.
Her Cuma Ulus'a akın eden komşu Yunan ve Bulgar vatandaşlarının ayağı Edirne'den kesildi. Esnaf işlerin çok düşmesinden yakınıyor. UPEK Başkanı Bülent Reisoğlu, güzel projeleri engellemeye çalışan herkesi şiddetle kınadıklarını belirtti ve açıklamasında şunlara yer verdi:
ULUS ESNAFI İSYANDA
“Ülkemiz zorlu bir ekonomik süreçten geçerken can suyu olması beklenen sektörlerden birinin de turizm olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Buram buram tarih kokan Edirne'miz ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımızı ağırlıyor. Diğer yandan ilimiz serhat şehri ve bu nedenle Bulgaristan ve Yunanistan'ın sınır şehirlerinde yaşayanlar için de çok cazip. 
Günübirlik turistik ve ekonomik seyahatleri özendirmek için Edirne Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan büyük duyarlılık göstermekte, projeler üretmektedir. Bu amaçla hazırlanan davet pankartları yabancı turistler üzerinde çok güzel etkiler bıraktı. Kendi dillerinde hazırlanan pankartlar sayesinde Bulgaristan ve Yunanistan'dan alışveriş için gelen turist sayısında ciddi artış yaşandı. 
“BELEDİYENİN GAYRETİNİ SÖZCÜK OYUNLARIYLA BOĞMAYA KALKANLARI ESNAF AFFETMEYECEK”
Bu artış, ekonomik kriz ile boğuşan esnafımızın soluk almasını sağladı. Ama ne yazık ki bazı karanlık çevreler belediyeyi karalamak için bu davet pankartlarında Edirne'nin adının o dillerdeki karşılıklarıyla yani Odrin ve Adrianopoli olarak yazılmasını dillerine doladılar. Bir yandan enflasyonla topyekun mücadele, üretim ve ticaret vurguları dillerden düşmezken, diğer yandan böylesi laf cambazlığı yapılmasını anlamak ve kabul etmek mümkün değildir. 
Edirne'nin Bulgarca ve Yunanca'daki karşılığı olan isimlerin kullanılması turistlerin ilgisini pekiştirmektedir. Bunun kullanılması da çok doğaldır. Bakın Turizm Bakanlığı'mız ülkemize yabancıları davet ederken "Türkiye" demiyor; "Turkey" diyor, "Turkei" diyor. Hangi dil konuşuluyorsa tanıtımımızı da bu dilde yapıyor. Doğrusu da budur.  'Welcometo Turkey' sloganı bu kadar bilinirken Edirne Belediyesi'nin gayretini sözcük oyunlarıyla boğmaya kalkanları esnaf affetmeyecektir. Esnafımız, kişisel çıkarları için ekmeğine göz koyanları affetmeyecektir. Herkes Edirne'nin ticaretini artırmak için elinden geleni yapmaya çalışırken işgüzarlık yapanların evine ekmek götürmek için karda kışta, soğukta saatlerce sokakta çalışanları anlamalarını beklemiyoruz. 
Bizler her güzel projenin destekçiyiz. Güzel projeleri engellemeye çalışan herkesi de şiddetle kınıyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Hem orkestrayı, hem de üniversiteyi yönetecek
Kaçakların faturası!
'Eğitim' mağdurları
Bu da baraj hasreti!
Canalp'ten iade-i ziyaret trafiği
Ragbi okul yolunda
Mürsi için eş zamanlı açıklama
Sarayiçi'nde sağlık buluşması
Mursi için gıyabi cenaze namazı
Cumhurbaşkanı ve vekillere asgari ücret önerisi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE