ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Milli Mücadelenin Gazetesi: Hakimiyet-İ Milliye
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi Hâkimiyet-i Milliye gazetesinin yayın hayatına başlamasının 99. yıl dönümünü kutladı.
Haberin Yayın Tarihi: 12-01-2019 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Milli Mücadelenin Gazetesi: Hakimiyet-İ Milliye

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi Hâkimiyet-i Milliye gazetesinin yayın hayatına başlamasının 99. yıl dönümünü kutladı.
ADD Şube Başkanı Celil Özcan, Hâkimiyet-i Milliye 'nin daha çıktığı ilk günden itibaren başyazısı ile tavrını vatan ve milletten, milletin egemenliğinden yana koyduğunu, açıkça “Kuvay-ı Millîye” taraftarı olduğunu ilan ettiğini hatırlatarak şunları kaydetti:
“Hakimiyet-i Milliye, Kurtuluş Savaşı sırasında başkanlığını Mustafa Kemal Paşa'nın yaptığı Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Temsil Heyeti'nin yayın organı olarak 10 Ocak 1920'de Ankara'da yayın hayatına başlayan Türkçe gazetedir.
Hakimiyet-i Milliye gazetesi, Meclis açıldıktan sonra TBMM hükümetinde yarı resmi yayın organı görevini de üstlenmiştir.Cumhuriyet kurulduktan sonraki dönemde Hakimiyet-i Milliye gazetesi 'Ulus Gazetesi' adını almıştır.
Atatürk, “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliyesi Reisi” olarak 27 Aralık 1919 günü Ankara'ya geldikten ve Keçiören'deki Ziraat Mektebi'ne yerleştikten iki gün sonra, bir gazete çıkartmaya karar verdi. Ancak, ortada ne matbaa vardı ne de kağıt. Gazetenin sahipliği ve yazı işleri Müdürlüğü Recep Zühdü (Soyak)'a verildi. Bir matbaa kuruluncaya kadar gazetenin Ankara vilâyet matbaasında yayınlanması düşünüldü. 
Gazete yönetimi için, Ankara'nın Ulus Meydanı'nda ilk Büyük Millet Meclisi binasına yakın Veli Hanı'nın birinci katında iki oda kiralandı. Yazı heyeti bu odaya yerleşti. Vilâyet Matbaası ise Valiliğin alt katındaydı. Matbaanın bir müdürü, kolla çevrilen yaşlı baskı makinesinin bir makinisti, iki-üç te mürettibi vardı. Bu mürettipler günde ancak 2-3 sütün yazı dizebiliyorlardı.
Haftada 2 defa ve 4 sayfa olarak yayınlanmasına karar verilen Hâkimiyet-i Milliye Gazetesinin yazı ve haberlerinin sağlanmasında Atatürk'ün yakın arkadaşlarından Hakkı Behiç'te görev almıştı. Gazete 57 x 82 boyutlu kağıdın ikiye katlanışı ile 4 sütun üzerinden hazırlanıyordu. Sonunda 10 Ocak 1920 Cumartesi günü ilk sayısı yayınlandı. İlk sayıda Atatürk'ün Hakkı Behiç'e not ettirdiği (Hâkimiyet-i Milliye) başlıklı bir başyazı yer aldı. Bütün bir sayfayı dolduran başyazıda gazetenin tutacağı yol ve Milli Mücadele'nin hedefleri dile getiriliyordu.
Hâkimiyet-i Milliye'nin 10 Ocak 1920 tarihli ilk sayısında, Bursalı hanımların Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Temsil Heyeti'ne çektikleri işgali protesto eden uzun telgrafı ile güneyde Fransızların Maraş'ı işgallerini protesto eden Pazarcık Müftüsü, Belediye Başkanı ve halkın telgrafına yer veriliyordu. Bu telgraflarla her şehrin, her kasabanın işgal kuvvetlerinin eylemlerini protesto etmeleri için Anadolu'ya mesajlar veriliyordu.
Nitekim bu yayınlardan sonra protesto telgrafları ve mitingler artmış, Anadolu'nun her köşesinden sesler gelmeye başlamıştır. Hâkimiyet-i Milliye gazetesinin ilk sayıları 1200-1500 adet basılmıştır. Ordu birliklerine, il ve ilçeler, Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerine, valiliklere, dış temsilciliklere ve gerekli görülen yerlere dağıtıldığı bilinmektedir. 
Hâkimiyet-i Milliye gazetesinin başyazılarına imza konmamış, bazı makalelerin altına tek bir yıldız atılmıştır. Bu yazıların Atatürk'ün kaleminden çıktığı ya da Atatürk tarafından dikte ettirildiği söylenmektedir.
Hâkimiyet-i Milliye, daha çıktığı ilk gün başyazı ile tavrını vatan ve milletten, milletin hakimiyetinden yana koyduğunu, açıkça “Kuvay-ı Millîye” taraftarı olduğunu ilan etti. Anadolu harekâtını başından beri kötüleyen ve Kuvay-ı Milliye aleyhinde yazılar yazan bazı İstanbul gazeteleri Hâkimiyet-i Milliye'nin çıkışından hoşlanmadılar. Gazeteyi kötülüyor, milleti, sonu karanlık bir maceraya sürüklemekle suçluyorlardı. Hâkimiyet-i Milliye ise, bu bozguncu gazetelere cesaretle yaylım ateşi açıyor, Anadolu'nun bu gazetelere karşı sert tutumuna geniş yer veriyordu. 
Hâkimiyet-i Milliye, 18 Temmuz 1920 tarihinden sonra haftada üç gün çıkmaya başladı. Bu sıralarda Ankara'da bir gazete daha çıkmaya başlıyordu. İstanbul'da yayınlanan Yeni Gün gazetesi sahibi Yunus Nadi (Abalıoğlu) Anadolu'ya geçerek Ankara'ya geldi. 1 Ağustos 1920 gününden itibaren “Anadolu'da Yeni Gün” adıyla gazetesini çıkarmaya başladı. İlk günler Ankara'da Vilayet Matbaası'nda basılan Anadolu'da Yeni Gün, cumartesi dışında her gün çıkıyordu. Yunus Nadi, gazetesi için İstanbul'dan mürettipler (dizgiciler) getirmişti. Bunlardan birkaçı Hâkimiyet-i Milliye'ye verildi.
Her şeye rağmen Mustafa Kemal Paşa gazete ile ana fikirlerini yayarak devletin, yeni rejimin temellerini atmaya çalışıyordu. 6 Şubat 1921 tarihinden itibaren günlük olarak yayınlanmaya başlayan Hâkimiyet-i Millîye, giderek makinelerini yeniledi, yazı kadrosunu genişletti. O günlerde Ankara'da yayınlanmakta olan Yunus Nadi'nin çıkardığı Yeni Gün Gazetesinden ayrı olarak, Konya'da çıkmakta olan “Öğüd” Gazetesi de 7 Temmuz 1922 gününden itibaren Ankara'da günlük olarak yayınını sürdürdü. Bu üç gazete, Millî Mücadele boyunca yayınlarına ara vermeden her gün taze bir heyecanla milletin mücadele gücünü arttırdılar.
Hâkimiyet-i Milliye, Cumhuriyet'ten sonra 1934 yılına kadar aynı adla Ankara'da yayınını sürdürdü ve 4794 sayıdan sonra adını (Ulus) olarak değiştirdi. Ulus gazetesi Yeni Ulus, Halkçı adlarıyla da yayınlandı. Yayınına zaman zaman ara verdi. Tekrar eski adına döndü. Şimdi de aynı adla yayınına devam etmektedir.
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, daha çıktığı ilk günden itibaren başyazısı ile tavrını vatan ve milletten, milletin egemenliğinden yana koyduğunu, açıkça “Kuvay-ı Millîye” taraftarı olduğunu ilan eden Hâkimiyet-i Milliye gazetesinin yayın hayatına başlamasının 99. Yıl dönümü Ulusumuza kutlu olsun diyoruz.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE