ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Meriç Bulgaristan'a taştı
Meriç Ziraat Odası'nın lider olarak başvurduğu, yürütücülüğünü ve koordinatörlüğünü oda adına TÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Türkyılmaz'ın üstlendiği “Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesi 266 bin 195 Euro hibe almaya hak kazandı…
Haberin Yayın Tarihi: 12-01-2019 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Meriç Bulgaristan'a taştı

Avrupa Birliği'nin desteklediği INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı kapsamında, Meriç Ziraat Odası'nın lider olarak başvurduğu, yürütücülüğünü ve koordinatörlüğünü oda adına Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz'ın üstlendiği “Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesi, Ortak İzleme Komitesi tarafından onaylanarak, 266 bin 195 Euro hibe almaya hak kazandı. 
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin'nin yetkili olduğu projenin yürütücülüğünü ve koordinatörlüğünü, oda adına Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz üstlendi. Ayrıca Trakya Üniversitesi Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Serdar Özer ve Öğr. Gör. Burcu Ören Özer de projede yer aldı. 
Projenin hibe almaya hak kazandığı haberi, başkanlığını Bulgaristan'ın Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Danitsa Nikolova ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı'ndan Beyza Turan'ın yaptığı, Bulgaristan'ın Pomorie beldesinde 13 Aralık 2018'de düzenlenen toplantıda açıklandı. “Save the Nature to Save the Future - Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesi, Interreg IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014-2020 dönemi kapsamında, 130 proje teklifi arasından seçilen, 26 tanesi “Çevre” ve 16 tanesi de “Sürdürülebilir Turizm” kapsamında bulunan, toplam bütçesi 12.839.665,78 Euro olan 42 adet proje arasında yer aldı.
Sınır ötesi bölgedeki iş birliği girişimleriyle biyoçeşitliliğin korunması, iyileştirilmesi, yeşil altyapı, doğanın korunması, sürdürülebilir kullanımı ve ortak doğal kaynakların yönetimi için kapasitenin geliştirilmesini hedefleyen “Save the Nature to Save the Future - Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesinde, sınır ötesi bölgenin somut ihtiyaçlarının belirlenmesi kapsamında tehlikeli atıkların toplanması ve geri dönüşümü ile çevrenin koruması amaçlanıyor. 
Böyle büyük bir projenin yürütücüsü ve koordinatörü olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, dost ve kardeş iki ülkeyi aynı şekilde tehdit eden bir sorun üzerine bu projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Bulgaristan-Türkiye sınırında 90.000 dönümün üzerinde pirinç tarlasının bulunduğu Meriç bölgesinde, her ay çiftçiler tonlarca kimyasal madde ve bunların plastik kutularını doğrudan ekosisteme atarak toprakların ve suların kirlenmesi gibi ciddi sorunlara neden oluyor. Bu proje kapsamında toprak analizi, kirliliğin belirlenmesi, atıkların toplanması, kirletici kimyasalların temizlenmesi, tarlalarda kullanılan ve kontamine olan plastik malzemelerin temizlenerek geri dönüşümün sağlanması, atık geri dönüşümü ve toplanması için bir kültür oluşturulması ve stratejilerin hazırlanması, atık geri dönüşümünün pozitif olduğuna dair halkın bilinçlendirilmesi gibi faaliyetleri kapsıyor.” dedi. 
Projenin yürütülmesi ve proje takviminin net olarak belirlenmesi amacıyla Türk ve Bulgar heyetleri Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde bir araya geldi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE