ANASAYFA
24 Şubat 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Dün Bugün Yarın Müzik
Günümüze kadar değişimlerden en az nasibini alan kültür Halk Müziği, Türküler git gide yerini Pop Müziğe bırakmıştır.
Haberin Yayın Tarihi: 14-01-2019 12:22
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Dün Bugün Yarın Müzik

Değerli okurlar, bugün değişen ve gelişen müzik dünyasının kendi içinde geldiği konuma paralel bir mp3 indir sektöründen makale. Şöyle bi’ geçmişten günümüze bakacak olursak; Osmanlı’da Halk müziği, Klasik Müzik ve hastalıkların tedavisinde kullanılan Tasavvuf Müziği ile günümüze ışık tutmaktadır. Şimdilerde bilim insanları tarafından tekrar kullanıma açılan Tasavvuf Müziği ile tedavi ciddi anlamda insan psikolojisinde aydınlanmaya ve rahatlamaya yarıyor. Günümüzde ilahi olarak nitelendirilen bu manzumelerde farsça güftelerinde yer aldığı bilinir. Zamanın tanınmış Mutasavvıfları Erzurumlu İbrahim Hakkı, Gül Baba, Yunus Emre, Hacı Bayram-ı Veli, İbrahim Tennuri, Niyaz-i Mısri gibi ünlü mutasavvıflar bu ilmi pekala icra etmişlerdir.

 

Osmanlı duraklama ve reform sonraları Batı Müziği ile etkileşim içine giren Türk Müziği deyimi yerindeyse çok da tanımadığı bir temaşa ile harmanlandı. Aslında çoğu müzik otoritesi tarafından Türk Müziğinin Batı Müziği ile etkileşimi Cumhuriyet’le bağdaştırılsa da, bu etkileşim 1923’ten çok çok öncelerine dayanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile batıya açılma gayreti bu değişime hız kazandırmıştır. Bir Avrupa öğretisi olan Konservatuar eğitimi ile tanışan Türk müzisyenleri yepyeni bir kuşağın ilk neferleriydi. Takvimler 1924 yılını gösterirken Tevhid-i Tedrisat Yasası “Eğitim Yasası” ile beraber yeni kuşak bestekar ve müzik öğretmeni okulları “Musiki Muallim Mektepleri” ardı ardına hizmete girmiştir. Yine Saray Orkestrası olarak İstanbul’da hizmet veren kurum Ankara’ya taşınmış “Cumhurbaşkanlığı Müzik Topluluğu” ismini almıştır. Aynı dönemde Avrupa’ya müzik turneleri düzenleyen Türk Müzisyenleri eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’de okullarına dönmüşlerdir. Bu dönemde öne çıkan Türk bestekarlar Ahmet Kudsi Tecer, Mahmut Ragıp Gazmihal, Cevat Memduh Altar, Dr. Suphi Ezgi, Rauf Yekta Bey, Halil Bedii Yönetken dönemin önemli müzik, şarkı inkılapçılarındandır.

 

Günümüze kadar değişimlerden en az nasibini alan kültür Halk Müziği, Türküler git gide yerini Pop Müziğe bırakmıştır. Popüler Müzik “Pop Müzik” 1950’lerde Amerika Birleşik Devletlerinde doğan müzik deyimi yerindeyse ülkemizi kasıp kavurmakta. Son yıllarda Yeraltı Edebiyatı olarak nitelendirilen “Rap Müzik” Popüler Müziğin tahtını biraz olsun sallasa da Pop Müzik yerini hep korumuştur. Günümüz Popüler Müzik sanatçıları Kenan Doğulu (45. Altın Kelebek Ödülleri: Özel Ödülü), Tarkan, Gülşen, Zeynep Bastık, Bilal Sonses,Edis(45. Altın Kelebek Ödülleri: En İyi Pop Müzik Erkek) Soner Sarıkabayı, Kahraman Deniz, Aysel Yakupoğlu, Athena(45. Altın Kelebek Ödülleri: En İyi Müzik Grubu), Sıla, Yıldız Tilbe (45. Altın Kelebek Ödülleri: En İyi Proje), Aleyna Tilki (45. Altın Kelebek Ödülleri: En İyi Pop Müzik Kadın), Hakan Altun, Ceylan Ertemgibi önemli sanatçılar yön veriyor.

 

Onları artık Yeraltı Edebiyatı sanatçısı olarak anmıyoruz, Rap Müzik hatırlandığı gibi artık Popüler Müzikle aynı kefede gün geçtikçe popularitesi artan Rap Müzik artık Yeraltı müziği olmaktan ötesine geçti bile. Hemen her Pop sanatçısı gün geçmiyor ki bir rap sanatçısı ile düet yapmasın. Buda rap müziğini daha çok kitlelere akışını sağlayarak her geçen gün önü alınamaz bir büyümeye götürmekte. Rap Müzik şarkıcılarına şöyle bir bakacak olursak;SagopaKajmer,Gazapizm (45. Altın Kelebek Ödülleri Yılın Şarkısı: Heyecanı Yok), Ezhel (45. Altın Kelebek Ödülleri: En İyi Çıkış Yapan Sanatçı), Ados, Burak King, Şanışer gibi sanatçılar rap müzik deyince akla gelen en yeni mp3 indir ve eski isimlerden.
Esen kalın, müzikle kalın.

 

 

 

(Reklam Haber)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Özer Sezer Susesi vefat etti
ADD kurucusunu andı
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Yetim, Çiftçi-Sen Genel Merkezinde
Adı üstünde Halk Eğitimi
Cami inşaatında mola
MİMAR SİNAN'DA ADALETSİZ OYUN
Balkan Türkleri buluştu
Mimar Sinan'dan lider geçti
Uzunköprü Atatürk Ortaokulu yarı finalde
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE