ANASAYFA
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gazi hamam: Gazimihal!
93 Harbi de denilen 1877-1878 yılları arasında yaşanan Osmanlı-Rus Savaşı'nda yıkılan, Edirne eski Valisi Dursun Ali Şahin döneminde mülkiyeti Hazine'den Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne geçen Tarihi Gazimihal Hamamı'na uzun süre sonra nihayet el değdi…
Haberin Yayın Tarihi: 11-02-2019 07:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gazi hamam: Gazimihal!

İsmail DEMİRAY
Edirne eski Valisi Dursun Ali Şahin döneminde mülkiyeti Hazine'den Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devri gerçekleşen Tarihi Gazimihal Hamamı'na uzun süre sonra nihayet yeniden el değdi.
Yıllardır metruk haliyle Türkiye'ye Kapıkule'den giriş yapan turistleri karşılayan tarihi yapının üzerindeki bitki örtüsü ve atıklar görevliler tarafından temizleniyor. Ekipler yorgun yapının üzerini zamanla kaplayan örtüyü temizledikçe yılların yarattığı tahribatın izleri bir o kadar ortaya çıkıyor. 
Edirne'de 93 Harbi de denilen 1877-1878 yılları arasında yaşanan Osmanlı-Rus Savaşı'nda yıkılan, 594 yıllık tarihe sahip mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait tarihi Gazimihal Hamamı'nda, Edirne eski Valisi Dursun Ali Şahin'in girişimleriyle Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilmesinin ardından 2016 yılında kazı ve sondaj çalışmalarına başlanmıştı.  Bu çalışma vatandaşlar arasında büyük memnuniyet uyandırmış, ancak, aradan geçen zaman içerisinde restorasyon konusunda gözle görülür önemli gelişme ortaya çıkmaması, “Yeni eskisi gibi mi kalacak?” şeklindeki soruları yeniden gündeme getirmişti.
GAZİ MİHAL BEY HAMAMI
Kapıkule yolu üzerindeki tarihi Gazi Mihal Köprüsü'nün batı ucunun güneyinde Gazi Mihal Camii, doğu ucunun kuzeyinde ise Gazi Mihal Bey Hamamı yer alıyor.
Osmanlı padişahı 2. Murad tarafından hamam, Gazi Mihal Bey'e, 1422 yılında çifte hamam olarak yaptırılmıştı. Günümüzde, aslından eser dahi kalmayan Gazi Mihal Bey Hamamı, kesme taş ve tuğladan yapılmış ve içerisi malakâri süslemeleri ile döşenmişti. Dikdörtgen planlı hamam ılıklık, sıcaklık ve halvet bölümlerinden oluşmaktaydı. Sıcaklığın iki tarafında birer eyvan bulunurken, halvet kemerlerle birbirinden ayrılmış dört bölümden oluşuyordu. Hamamın arkasında, boydan boya külhan uzanıyordu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kuyumcuları dolandırdılar
3 yıllık utanç bitiyor
Tekirdağ kapandı Edirne'nin yükü arttı
Yeniimaret Spor'da 6 imza
İnflamatuvar barsak hastalığına dikkat
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında
Tavan arasından sokağa
Edirne'nin kahramanı kitap oldu
Şentop'tan Edirne'ye destek sözü
‘Yağlı Güreş Federasyonu kurulmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE