ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Sigarayı bırak, hayatı bırakma’
Yeşilay Edirne Şubesi, 9 Şubat Cumartesi, sigarayı bırakma gününde Saraçlar Caddesi'nde çadır kurdu ve sigara kullananları sigarayı bırakmaya çağırdı…
Haberin Yayın Tarihi: 11-02-2019 07:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Sigarayı bırak, hayatı bırakma’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Yeşilay Edirne Şubesi, 9 Şubat Cumartesi, sigarayı bırakma gününde Saraçlar Caddesi'nde çadır kurdu ve sigara kullananları sigarayı bırakmaya çağırdı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı ve Yeşilay Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin Bilgiç, "Sigarayı bırak, hayatı bırakma" dedi.  
Yeşilay Edirne Şubesi, geçen Cumartesi, sigarayı bırakma gününde Saraçlar Caddesi'nde çadır kurup stant açtı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı ve Yeşilay Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin Bilgiç, "Sigara havanızı bozmasın" diyerek yaptığı basın açıklama-sında şunlara yer verdi:
"SİGARAYI BIRAK HAYATI BIRAKMA” 
"Dünya genelinde 1,2 milyar insan sigara kullanıyor. Tütünden kaynaklanan hastalıklar sebebiyle her yıl 7 milyon insanımız hayatını kaybediyor. Sigara hem kişiye hem çevresine büyük zararlar veriyor.
Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıkladı. Sigara kullanı-mı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa da neden oluyor. 
Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık.
Sigaradan kurtulmak mümkün. Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz.
“SİGARA HAVANIZI BOZMASIN”
Sigara havanızı bozmasın. Sigara ihlallerini kolay bir şekilde bildirmek amacıyla Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı'nın hayata geçirdiği Yeşil Dedektör, mobil uygulaması 251 bin kullanıcıya ulaştı. Yeşil Dedektör, kapalı mekânlarda tütün mamülleri kullanımını ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlıyor. Uygulama, 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanım yasağına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturarak tütün ma-mulleri kullanmayan vatandaşları-mızın haklarını korumak ve yasal hakları konusunda bilinçlendirmek amacıyla geliştirildi. Uygulama ile kullanıcı ihlal bildirimini, tek tıkla konum belirleyerek ve mekân adı seçerek bildirebiliyor. İhlal bildirimi sonrasında bildirim, Sağlık Bakanlığı'nın Yeşil Dedektör için ayırmış olduğu sisteme düşüyor ve oradan de saha ekiplerine ulaşıyor. Saha denetim ekipleri ihlal bildiriminin yapıldığı mekâna ulaşarak ihlal olup olmadığını denetleyip ve gerekli işlemi yapıyor. 
“9 ŞUBAT BİR FIRSAT”
Bu kapsamda tütün mamulleri kullanmayan müşterilerin hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması yoluyla ihlallerin asgariye indirilmesi sağlanıyor.  Alanında tek uygulama olan bu çalışmayla tütün ürünleri kullanmayanların hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması, ihlallerin asgariye indirilmesi hedefleniyor. Uygulama Appstore ve Google Play platformlarından ücretsiz olarak indiri-lebiliyor. 
Yeşilay Sağlık Bakanlığıyla birlikte sigarayı bırakmaya yönelik olarak 'Si-garayı Bırak, Hayatı Bırakma' kampan-yasını hayata geçirdi. Bilimsel alt yapılı, uzman kadrolarla hazırlanan bu kampan-yada bilhassa dijital medya kanalları ve kamu spotları kullanılarak sigara bağım-lılığına yönelik bilinçlendirme çalışma-ları yapılıyor. Sigarayı bırakmak isteyen-lere özel programların hazırlandığı bırakabilirsin.org sitesi yanı sıra kamu spotları da sigara bağımlısı ve sigarasız yaşam üzerinden mesajlarını veriyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE