ANASAYFA
21 Temmuz 2019 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Bu nasıl seçim?’
ÖDP Edirne İl Başkanı Necmettin Musaoğulları, seçimlerin adil olmayan, eşitsizliklerin iktidar lehine arttığı bir ortamda gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Kentlerimizi kazanalım. Türkiye'yi yeniden kuralım” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-02-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Bu nasıl seçim?’

ÖDP Edirne İl Başkanı Necmettin Musaoğulları, seçimlerin adil olmayan, eşitsizliklerin iktidar lehine arttığı bir ortamda gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Kentlerimizi kazanalım. Türkiye'yi yeniden kuralım” dedi.
ÖDP İl Başkanı Musaoğulları yaptığı yazılı açıklamada, yirmi yıla yaklaşan AKP iktidarının Türkiye'yi yorduğunu, tükettiğini belirterek, “AKP, Türkiye'ye bir gelecek vaat etmiyor, artık sadece bitmek bilmeyen felaket senaryolarından söz ediliyor. Türkiye bir umutsuzluk içine hapsoluyor. Toplumsal muhalefet korku ve baskı ile teslim alınmaya çalışılıyor” dedi. Ekonomik krizin derinleştiğinin altını çizen Musaoğulları, şunları kaydetti:
“Patatesten patlıcana en temel gıda ürünlerine erişim dahi zorlaşıyor. En temel gıda ürünleri lüks tüketime giriyor. İşten çıkarmalar artıyor, işsizlik her geçen gün büyü-yor. AKP iktidarında kamusal hizmetler ticarileştirildi, kamusal varlıklarımız şirket varlıklarına dönüştürüldü. Halk yaşadığı kente yabancılaştırıldı. Halkın kent yaşamında söz hakkı tanınmadı. Yaşadığımız kentler doğrudan büyük sermayeye açılarak tarihsel, kültürel, sosyal bağlarımız ortadan kaldırıldı. Semtlerimiz yok edildi. Yoksullar kent merkezlerinden sürüldü.
 BU NASIL SEÇİM?
Seçimler adil olmayan, eşitsizliklerin iktidar lehine arttığı bir ortamda gerçekleşiyor. Akla, mantığa, vicdana ve hukuk ilkelerine uymayan kararlar yasallık adına alınıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olan Binali Yıldırım anayasayı ihlal ediyor. AKP Genel Başkanı Erdoğan, bakan ve milletvekillerinin 21-31 Mart günleri arasında makam araçlarını kullanamayacağı, açılış ve temel atma törenlerinin düzenlenemeyeceğine ilişkin seçim yasaklarından YSK tarafından muaf tutuluyor.
Kararname ile yerel yönetimlerin bütçeleri Cumhurbaşkanlığı'na bağlanıyor. Böylece kendisinden olmayan yerel yönetimleri cezalandıracak ki Ankara AKP'li başkan adayı; arkanızda ağanız yoksa projelerinizi hayata geçiremezsiniz mealinde sözler söyleyebiliyor.
 Erdoğan, 'gerekirse kayyum atarız' sözleriyle, seçim sonucunu beğenmediği yerlerde kayyumlar yoluyla değiştireceğinin sinyalini verdi. YSK Başkanı'nı ve kurul üyelerinin 2019 Ocak'ta sona eren görev süreleri, yasal bir dayanak olmaksızın fiilen 2020'ye uzatıldı.  Seçmen sayısının onlarca kat fazla oy pusulası basılması, bir daireden binlerce seçmen ismi çıkması, hükümlülerin oy kullanma hakkının gasp edilmesi gibi onlarca/yüzlerce usulsüzlük her gün karşımıza çıkıyor. Seçime bu eşitsizlikler, adaletsizlikler ve hukuksuzluklar içinde giriliyor ki bu nasıl seçimdir? Daha doğrusu bu bir seçim midir?
ÇÖZÜM BİZİM ELLERİMİZDE
Tüm bu hukuksuzluklar, tek adam rejimi, cumhuriyetin, parlamentonun ve yerel yönetimlerin işlevsiz hale getirilerek tek kişiye bağlanması bizleri umutsuz bırakmamalıdır. Çözüm vardır. Demokrasilerde seçim önemlidir ancak demokrasi mücadelesi seçimlerle sınırlı olmayan bir mücadeledir. Ülkemizin ve kentlerimizin eşitlikçi, özgürlükçü ve kamucu yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacı var. Nefes aldığımız kentleri ve Türkiye'yi özgürlükçü, eşitlikçi, kamucu ve ekolojik bir siyasetle yeniden kurabiliriz. Mahallemizde, semtimizde, kentimizde halkın söz ve karar sahibi olduğu bir yerel demokrasiyi birlikte kurarak bunu başarabiliriz. Ulaşım, barınma ve iletişim başta olmak üzere kent hizmetlerini kamucu bir anlayışla yeniden düzenleyerek bunu başarabiliriz. Kentlerin betonlaşmasına, tarihi yapıların yıkımına karşı; doğanın, suyun ve toprağın kıymetini bilen ekolojik bir anlayışı getirebiliriz. Umutsuzluğu kıracak umudu, çözümsüzlüğü aşacak çözümü ve ülkemizi gömüldüğü karanlıktan çıkaracak ışığı bu devrimci siyaset anlayışını güçlendirerek birlikte ortaya çıkarabiliriz. Özgürlük ve Dayanışma Partisi, adaletsizlik içinde ve fırsat eşitliği olmayan bu seçimlere ne yazık ki katılamamıştır. Ancak bu siyaset anlayışını ortaya koyarak mücadele edecektir. AKP-MHP bloğunu dağıtma ve özgürlüklerin egemen olduğu bir ülkenin yeniden kuruluş fikrini ve mücadelesini ülkenin her yerine taşıyacaktır. Milyonların özlediği özgürlükçü, eşitlikçi, bağımsız, demokratik, doğayla barışık bir ülke kurma mücadelesini sürdürecektir. Çözüm bizim ellerimizdedir. Kentlerimizi kazanalım. Türkiye'yi yeniden kuralım.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE