ANASAYFA
21 Temmuz 2019 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ana sınıfına Kur'an Kursu!
Edirne Veli-Der bünyesinde oluşturulan Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında gerçekleştirilen protokol çerçevesinde okul öncesi 4-6 yaş grubuna 'Kur'an Kursları Öğretim Programı' verilmesini öngören uygulamanın iptali için Edirne Valiliği'ne verilmek üzere bin 581 imza topladı...  Grup adına açıklama yapan Mustafa Aytekin, söz konusu program kapsamında okulların Diyanet'e, öğrencilerin ise liyakatı belli olmayan öğreticilerin inisiyatifine bırakılmak istendiğini söyledi... 
Haberin Yayın Tarihi: 12-02-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ana sınıfına Kur'an Kursu!

Olgay GÜLER
Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında gerçekleştirilen protokol çerçevesinde okul öncesi 4-6 yaş grubuna 'Kur'an Kursları Öğretim Programı' verilmesini öngören uygulamanın iptali için bir kez daha açıklama yaparak topladıkları bin 581 imzayı kamuoyuyla paylaştı. 
Edirne Kent Konseyi toplantı salonunda konuyla ilgili gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamayı grup adına Edirne Veli-der Başkanı Mustafa Aytekin yaptı. Aytekin, 4-6 yaş grubunu içeren 'Kur'an Kursları Öğretim Programı' uygulanarak okulların Diyanet'e, öğrencilerin ise liyakatı belli olmayan öğreticilerin inisiyatifine bırakılmak istendiğini söyledi. Değerler eğitimi bahanesiyle çocukların bilimsellikten uzak, çocuk haklarına aykırı bir biçimde, belirli bir kalıbın içerisine sokulmaya çalışıldığını ifade eden Aytekin şunları söyledi; 
“DEĞERLER EĞİTİMİ İÇİN MÜFTÜLÜĞÜN EĞİTİCİLERİNE İHTİYAÇ YOK”
“Dini cemaat yapılanmalarının şimdiye kadar ülkemize verdiği zararları unutuan birtakım sendikalar, bazı dini gruplarla birlikte yanlış uygulama olduğunu bile bile, ideolojik gerekçelerle, siyasal İslam'a hizmet etmek adına, protokolün arkasında olduklarını ifade etmişlerdir. Hatta devlet yetkilisi bir kişi bunun Atatürk'ün yolu olduğunu ifade etme cüretini bile göstermiştir. Gerçekten amaç çocuklarımıza değerler eğitimini kazandırmaksa bunlar okullarda öğretmenler tarafından zaten verilmektedir. Değerler eğitimi (sevgi, saygı, adalet, yardımlaşma, sabır, iyilik gibi evrensel etik kavramlar) anaokullarından liseye kadar bütün sınıfları kapsayan bir biçimde gerek derslerde, gerekse komisyonlar tarafından okulların genelinde öğretmenler tarafından uygulanan bir eğitim sürecidir. Yani bunun için Milli Eğitim'in, Müftülüğün öğreticilerine ihtiyacı yoktur. 
“KAMUOYU YANLIŞ YÖNLENDİRİLMEMELİ”
Siyasal iktidarın tercihleri doğrultusunda, müftülüklere büyük bütçeler ayrılmakta olup, her mahallede istedikleri kursu açabilmektedirler. Ayrıca kamuya ait yapılar farklı yöntemlerle yine Müftülüğe tahsis edilmektedir. Örneğin Edirne Ticaret Lisesi, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ihtiyaçları için kullanılmak yerine, Edirne Müftülüğü'ne 4-6 yaş Kur'an kursu olarak yine bir protokolle verilmiştir. Açıkça bunlara rağmen okulların bu kurslar için tekrar yapılandırılmasının altında yatan asıl nedenin ne olduğu açıkça ifade edilmeli ve kamuoyu yanlış yönlendirilmemelidir.”
Açıklamasında protokolün iptali için gerekçelerini de sıralayan Aytekin şöyle devam etti;  
“DİNİ SOYUT KAVRAMLARLA ANNE SEVGİSİ EŞDEĞER DEĞİLDİR”
“Pedagoji bilimi çocukların duygusal, zihinsel ve de sosyal gelişimlerini incleyerek ruh sağlığı hakkında bilgiler edinmeye çalışan bir bilimdir. Çocukların 4-6 yaşında soyut kavramları edinmeye başlamaları pedagojik değildir. Dini soyut kavramların bazıları çocukları korkutabilir ve çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimine zarar verebilir. Bazı çevrelerin dediği gibi, dini soyut kavramlarla, anne sevgisini eşdeğer görmek doğru değildir. Sevgi soyut bir kavram olarak düşünülse de somutta yaşanır. Çocuk annesine sarıldığında sevgi somut bir hal alır. 
“EDİRNE VALİLİĞİ PROTOKOLÜ İPTAL ETMELİ”
Anaokulu ve anasınıfı öğretmenlikleri özel bir alan bilgisine sahip ve uzmanlık gerektiren branşlardır. 296 saatlik çocuk gelişimi kursunu (uzaktan eğitimle de olabilir) bitiren müftülüğün görevlendirdiği kişilere çocuklar teslim edilmemelidir. Çalışma grubumuzun Laik ve bilimsel eğitim çizgisi açık ve nettir. İmza kampanyamız da Edirne kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmış, gerek ilimizden gerekse ülkenin aydınlık yüzlerinden beklediğimiz desteği alarak 1581 sayısına ulaşılmıştır. Bilimsel ve pedagojik hiçbir dayanağı olmayan, çocuğun üstün yararı ilkesini yok sayan protokol, Edirne Valiliği tarafından iptal edilmelidir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE