ANASAYFA
21 Temmuz 2019 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Tanzim satış şov’
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, üretici desteklenmeden meyve sebze fiyatlarının düşmeyeceğini, düşse de kalıcı olmayacağını belirterek, bunun yolunun Türk tarımının yapısal sorunlarını çözmekten geçtiğini söyledi… Türkiye'deki meyve sebze piyasasında üreticiden tüketiciye uzanan zincirde ürünlerin üretici - komisyoncu aracı toptancı perakendeci tüketici olmak üzere en az 5 defa el değiştirdiğine dikkat çeken Gaytancıoğlu, bu durumun da düzeltilebilmesinin üretici örgütlerinin tarım politikalarına katkı yapması ve güçlendirilmesi ile mümkün olacağını savundu...
Haberin Yayın Tarihi: 12-02-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Tanzim satış şov’

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, üretici desteklenmeden meyve sebze fiyatlarının düşmeyeceğini, düşse de kalıcı olmayacağını belirterek, bunun yolunun Türk tarımının yapısal sorunlarını çözmekten geçtiğini söyledi. Gaytarcıoğlu, Tanzim Satışların hayata geçirilmesine ilişkin açıklamasında,  şu anda Türkiye'deki meyve sebze piyasasında üreticiden tüketiciye uzanan zincirde ürünlerin üretici - komisyoncu  aracı  toptancı  perakendeci  tüketici olmak üzere en az 5 defa el değiştirdiğine dikkat çekerek, bu durumun da düzeltilebilmesinin üretici örgütlerinin tarım politikalarına katkı yapması ve güçlendirilmesi ile mümkün olacağını savundu.
CHP Edirne Milletvekili Gaytancığoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Tarım Bakanlığı'nın görevinin tüketicilere ucuz ve sağlıklı ürün yedirmek olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Bunun yolu, kısa vadeli olarak üreticiden ürünü satın alıp, İstanbul ve Ankara'da belirli meydanlarda şov yaparak 'fiyatları ucuzlattım' demek değildir. Önemli olan düşük fiyatlarla ürün satışını sürekli kılabilmektir. Bunun yolu da Türk tarımının yapısal sorunlarını çözmekten geçmektedir. Kısacası üretici desteği artmadan, mazot, tarımsal elektrik, gübre, ilaç gibi tarımda kullanılan girdilerin fiyatları düşmeden, üretim planlaması yapılmadan hangi yasa çıkartılırsa çıkartılsın üreticiden çıkan fiyat ile tüketicinin ödediği fiyat arasındaki uçurum azalmaz.
Ayrıca şu anda Türkiye'deki meyve sebze piyasasında üreticiden tüketiciye uzanan zincirde ürünler en az 5 defa el değiştirmektedir. Bu el değiştirme aşağıdaki gibi olmaktadır:
Üretici - komisyoncu  aracı  toptancı  perakendeci - tüketici
Bu durumun düzeltilebilmesi, üretici örgütlerinin tarım politikalarına katkı yapması ve güçlendirilmesi ile mümkündür. Bu güçlendirme üretici örgütlerine ucuz ve uzun vadeli kredi temini ve destekleme mekanizmasının örgütlü üreticilere göre yönlendirilmesi ile mümkündür. Bunun yanında hiper ve süpermarketlerde düşük fiyatlarla reyon kiralama gibi konular, meyve sebze hallerinde üretici örgütlerine daha fazla yer verilmesi, sürekli semt pazarları kurulması ve işletilmesinde üreticilerin ve pazarcıların birlikte organizasyonlar oluşturabilmesi ile olabilmelidir. 
Tarım politikasının yürütülmesinde üretici örgütlerine önem ve görev verildiği taktirde, planlı bir üretim ve pazarlama politikası oluşturulacaktır. Bu sayede üreticiler, ürünlerini kooperatiflerin depolama tesislerinde toplayacak ve piyasanın ihtiyacı doğrultusunda satış yaparak, her dönem piyasada ürün bulunmasını ve fiyatlarda dalgalanmaların olmaması sağlanacaktır. Bu sistemde Tarım Bakanlığı sadece üretim planlaması yaparak, iç piyasanın ihtiyacını tespit edecek, bunun yanında ürünün ihracat potansiyeli varsa bu potansiyeli değerlendirmek için politikalar geliştirecektir. Kısacası Tarım Bakanlığı, üretimi üretici örgütleriyle planlayacaktır. Üretici örgütlerinde de amaç üretici ürünlerini değerlendirmek olduğu için birçok aracı ortadan kalkacak ve tüketiciler ürünlere ucuz fiyatlarla ulaşabileceklerdir.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE