ANASAYFA
20 Mayıs 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kılıçdaroğlu'ndan 8 Mart ayarı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Edirne örgütü tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla ETSO'da düzenlenen programda kadınlara jest yaparak, ön tarafta bulunan tüm erkek katılımcıları salonun arka tarafına davet etti ve sadece kadınların önlerde oturmasını istedi... Kılıçdaroğlu, Türkiye gündemine ilişkin konuşmasının sonunda da Belediye Başkanı Recep Gürkan'dan da Edirne ile ilgili hizmet ayrımı yapmama, her mahalleye kreş ve halka hesap verebilirlik sözü aldı...
Haberin Yayın Tarihi: 09-03-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kılıçdaroğlu'ndan 8 Mart ayarı

Olgay GÜLER
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Edirne örgütü tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen programa katıldı. Kılıçdaroğlu burada çalışan ve ev hanımı kadınlarla biraraya gelerek gündeme dair değerlendir-melerde bulundu. 
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu ETSO'daki toplantıda çok sayıda kadın ve partinin il örgütü karşıladı. ETSO fuaye salonunda Kadın Emek Pazarı'nda çalışan emekçi kadınların açtığı standı gezen Kılıçdaroğlu daha sonra toplantının yapıldığı salona geçti. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Kılıçdaroğlu ilk iş olarak ön tarafta bulunan tüm erkek katılımcıları salonun arka tarafına davet etti ve sadece kadınların önlerde oturmasını istedi. Kılıçdaroğlu'nun bu jesti salonda büyük alkış topladı. 
“GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN BİRARAYA GELMEK ZORUNDASINIZ”
Kılıçdaroğlu konuşmasında, özellikle kentlerde kadınların dört duvar arasında sıkışıp kaldığını ve kadın-erkek eşitliğinin kalmadığını ifade ederek; “Kırsalda kadının erkekten çok daha fazla çalıştığını biliyorum. Anadolu'nun her tarafında bunu görmek mümkün. Kente gelince kadın dört duvarın arasında kalıyor, çalışma ortamı, üretme ortamı bulamıyor. Dolayısıyla kadın-erkek eşitliği dediğimiz o eşitlik kalmıyor. Ama bunu sağlamak erkeklerden çok sizin göreviniz. Siz mücadele edeceksiniz, siz hak isteyeceksiniz, birlikte mücadele edeceksiniz. Eğer birlikte olup birlikte mücadele ederseniz sonuç alırsınız. Buradan özellikle geçen seçimlerde Ak Parti'ye oy vermiş değerli kadın kardeşlerime de seslenmek isterim; sizler gerçekten seçme ve seçilme hakkını güçlendirmek istiyorsanız, hayatın her alanında var olmak istiyorsanız bütün kadınların biraraya gelip ortak mücadele ettiği bir platformun içinde olmak zorundasınız. Böyle olursa o zaman daha güçlü bir Türkiye'yi inşa etmiş olursunuz” dedi. 
“KADIN HAREKETİNE ATATÜRK KADAR DEĞER VEREN BİR LİDER TANIMIYORUM”
Atatürk'ün kadınlara en fazla değer veren lider olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu toprakların yetiştirdiği dünyaya var olan ender devlet adamlarından birisidir ve kadınlara onun kadar değer veren ikinci bir başkan var mıdır, emin olun bilmiyorum? Onun kadar değer veren yoktur. Cumhuriyeti kurduktan sonra 3 Nisan 1930'da belediye kanununda değişiklik yapılıyor 'kadınlar belediye başkanlığına ve meclis üyeliklerine seçilebilirler' diye. 3 yıl sonra kadınlar muhtar olabilirler, ihtiyar heyeti üyesi olabilirler kararı alınıyor. 1 yıl sonra 1934'te kadınlar milletvekili seçilebilirler kararı alınıyor. Mustafa Kemal kadın hareketini ve kadının siyasal yaşamda ne kadar önemli olduğunu bilen bir insandı. Dünyada kadın hareketine onun kadar değer veren ikinci bir lider tanımıyorum, bilmiyorum” diye konuştu. 
FOTOĞRAF POLEMİĞİNE DEĞİNDİ
Kadının okuduğu, eğitildiği bir toplumun yaşam standardının yüksek olacağına da vurgu yapan Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde çokça gündeme gelen fotoğraf polemiğine de değindi. Kılıçdaroğlu; “Ben bir Salı toplantısında çöpten bir şeyler toplayan bir kadının fotoğrafını göstermiştim. 21'inci yüzyılın Türkiye'sinden bir örnek göstermiştim. Kadının yüzü görünmüyor ama böyle binlerce insanımız var. Bu insanlarımız sokak ekonomisi dediğimiz o alanda birşeyler kazanmaya çalışıyorlar. Bu fotoğrafı gösterdim, bir gün önce gazetelerde yer aldığında hiç kimsenin kılı bile kıpırdamadı. Bunu olağan bir şey gibi görüyorlar. 21'inci yüzyılın Türkiye'sinde bu olağan değildir. Hem diyeceksiniz ki ben dünyaya meydan okuyorum, hem diyeceksiniz ki bizim ülkemiz çok hızlı büyüyor, peki bu çöpte bir şeyler arayan kadın, bu hayatın gerçeği nedir?” ifadelerini kullandı. 
“ONLAR SİZİ ANLAYAMAZ”
Türkiye'de 6 milyon kişinin sokaktan geçimini sağladığını dile getiren Kılıçdaroğlu, işsizlik ve yoksulluk konusuna da değinerek; “İşsizliğin ve yoksulluğun olduğu bir yerde en büyük acıyı çeken kadınlardır. Daha geçenlerde Uşak'ta mitingimiz vardı. Konuşmayı yaptım ayrıldım, arabaya binmeden önce bir kadın el işaretiyle gel dedi. Hasta yatağından kalkıp senin için geldim dedi ve elimi sıkı sıkı tuttu. Benim bir çocuğum var, Türkçe öğretmeni dedi ama bir türlü tayini çıkmadı, niye çıkarmıyorsunuz diye bana sitem etti. Ben o çocuğu nasıl okuttum sen biliyor musun? Boğazımdan kesip onu okuttum sen biliyor musun? dedi. Onbinlerce çocuğumuz var böyle üniversiteyi bitirmiş. Bunları anlatıyorum çünkü hayattan ve gerçeklerden kopuk bir siyasi anlayış Türkiye'yi yönetiyor. Saray'da oturarak siz gerçekleri halktan gizleyemezsiniz. Her yeri saray gibi sanıyorlar. Her ortamı saray gibi görüyorlar. Sarayda herkesin işi gücü var, herkesin çocuklarının bir eli yağda bir eli balda. Hayatlarında yoksulluk, fakirlik nedir hiç görmediler. En iyi okullarda okudular, çocuklara okullara özel arabalarla gitti geldi. Onlar sizi anlayamazlar. Sizler de onları anlayamazsınız. Ama bu tabloyu değiştirmek sizin elinizde, kadınlar elinde” şeklinde konuştu. 
“BAY KEMAL HALK ADAMIDIR”
Konuşmasında Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan'a da yüklenen Kılıç-daroğlu; “Bunlar söylendiği zaman 'Bay Kemal konuşuyor' diyor. Bay Kemal elbette konuşur. Bay Kemal senin gibi saray meraklısı değil, Bay Kemal halk adamıdır. Niye diyoruz emekliye en az 2 maaş ikramiye, niye diyoruz asgari ücret en az 2 bin 200 lira olmalı, niye diyoruz taşeron işçiye kadro verin diye? Fakirin fukaranın hakkını savunduğumuz için söylüyoruz bunları. Bizim saray merakımız yok. Öyle bir merak hiçbir zaman olmadı. Vatandaş nasıl yaşıyorsa öyle yaşamayı isterim. Beyefendiler farklı bir şey, onlar artık halktan kopmuşlar” dedi. 
RECEP GÜRKAN'DAN 3 SÖZ ALDI
Konuşmasının sonunda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'dan da 3 adet söz alan Kılıçdaroğlu; “Her gittiğim yerde belediye başkanlarından 2 şey istiyorum. Birincisi; seçildiğin andan itibaren artık bütün beldenin belediye başkanısın. 'Bu mahalle bana oy vermedi, oraya hizmet götürmeyeyim'demeyeceksin herkese eşit götüreceksin. Ama bir yerde ayrıcalık istiyorum. Eğer bir mahallede yoksullar varsa o mahalle yoksul mahallesiyse oraya daha iyi hizmet götüreceksin. Bir şey daha istiyorum. Belediye başkanı yatırım yapar. Kimi parasını harcıyor sizlerin parasını. Demek ki bir görevi daha var, harcadıkları her kuruşun hesabını vatandaşa vermek. Bir şey daha istiyorum, her mahalleye en az bir kreş yapacaksın. Neden kreş? Bir anne güven içinde çocuğunu bıraksın, hem çocuğu hem de kendisi sosyalleşsin” ifadelerini kullandı. 
Kılıçdaroğlu, ETSO'daki programın ardından kentte bir fabrikada kadınlarla öğle yemeği yedi. CHP lideri, buradaki programın ardından kentten ayrıldı.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'nin 142 yıllık çınarı
Pilav okul dışında
Edirne'ye oyuncak müzesi
Millet İttifakı'ndan '19 Mayıs' töreni
HER YER SAMSUN
Vadeli hesaptan dolandırıcılık
Yeniden görevlendirme yargıda
Yem sütten pahalı
Müzede resitalli kutlama
‘19 Mayıs ruhu yok edilemez’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE