ANASAYFA
20 Mayıs 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sedefçi ve ekibinden büyük söz
Edirne Belediye Başkan Adaylarından Hamdi Sedefçi, yerel seçimler öncesi Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın da imzaladığı 'Şeffaflık Taahhütnamesi'ne imza atarak halkın parasını halk için harcayacağının sözünü verdi... Meclis adaylarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyen Sedefçi, oyları bölmek için Ak Parti'den para aldığı yönündeki iddialara sert bir dille cevap verdi. Seçim kampanyasını yürütmek için1.5 milyon lira değerindeki arsasını 600 bin liraya sattığını kaydeden Sedefçi, “Tek lira alan şerefsiz, ahlaksız ve en kötü insandır” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 14-03-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sedefçi ve ekibinden büyük söz

Olgay GÜLER
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi,  düzenlediği basın toplantısında, seçilmesi durumunda şeffaf, dürüst, hesap verebilir, katılımcı ve kapsayıcı bir yönetim anlayışı doğrultusunda faaliyet göstereceğini belirten 10 maddelik 'Yerel Yönetim Şeffaflık Taahhütnamesi'ni imzaladı. Sedefçi'ye toplantıda, seçimlere belediye meclis üyesi aday listesinden giren ekibi de eşlik etti.
Yerel seçim öncesi Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş gibi CHP'li adayların da imzaladığı Taahhütnameye ilk imzalardan biri de Edirne'den geldi. Edirne'de secilmesi durumunda kent halkının parasını halk için kullanacağının sözünü veren Sedefçi, basın mensuplarının önünde taahhütnameye imza attı. Bu belgeyi 2015 yılında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da imzalarken yerel seçim öncesi imza atan adaylar arasında Mansur Yavaş (Ankara), Ekrem İmamoğlu (İstanbul), Tunç Soyer (İzmir), Çağrı Bağatur (Adana), Orkun Şıktaşlı (Manisa) Mustafa Bozbey (Bursa) yer alıyor.
“EDİRNE 5 YILDIR HİZMETSİZLİK YAŞIYOR”
Sedefçi, Kentte bir kafede düzenlenen toplantıda Belediye Başkanı ve Millet İttifakı'nın Adayı Recep Gürkan'ı eleştirdi. Gürkan hakkında 'karanlık, kötü adam' benzetmelerinde bulunan Sedefçi; “2011'de Recep Gürkan, Edirne Belediyesi'ne gelip milletvekili adayı olacağını söyleyip benden destek istedi. Benim biraz saf ve iyi niyetli taraflarım var ve kendisine karşılıksız destek oldum. Bana, 'Namusum ve şerefim üzerine yemin ediyorum. Vekil olduğumda sana destek olacağım. 2014'te adayımız sen olacaksın' dedi. 2014'te aday olacağı söylentisi çıkınca bir toplantı yaptık ve desteğinin bana olduğunu belirtti. Daha sonra genel başkanın kendisine baskı yaptığını iddia ederek aday oldu. Edirne 5 yıldır hizmetsizlik ve mağduriyet yaşıyor” diye konuştu.
“İYİ PARTİ'NİN YÜZDE 17 OYU CHP'YE GİTMEZ”
İYİ Parti'nin kendisi ya da Sami Çakırlar'ı aday göstermesi halinde seçimi kazanabilecekken aday çıkarmamasına dikkat çeken Sedefçi; “Ben bu dönem BTP'den aday olmadan önce İYİ Parti'yle görüşme yaptım. Aday sensin telefon bekle dediler. İYİ Parti bu arada anket yaptı ve benim adaylığım ya da Sami beyin aday olması halinde seçimi alması yüzde yüzdü. Ancak aday çıkarmadılar. Hangi güçler İYİ Parti'yi seçime sokmadı. Biz milliyetçiyiz, Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Recep bey sanıyor mu ki İYİ Parti'nin yüzde 17 oyu CHP'ye gidecek. Asla ve asla O cumhuriyetçiler, milliyetçiler Gürkan'a oy vermeyecek” dedi.
“TEK LİRA PARA ALAN ŞEREFSİZDİR”
Oyları bölmek için Ak Parti'den para aldığı yönünde iddialara da yanıt veren Sedefçi; “Bir laf çıkartmış. 'Hamdi başkan AK Parti'den para aldı, oyları bölecek ve seçimi AK Parti'ye kazandıracak' diye. Ben 11 Mart'ta Kıyık'ta değeri 1.5 milyon lira olan arsamı 600 bin liraya sattım. Tapu kayıtlarını inceleyebilirsiniz. Bunu kampanyamı yürütmek için yaptım. Tek lira para alan şerefsiz, ahlaksız ve en kötü insandır. Bu iddiayı ortaya atan daha büyük şerefsizdir” ifadelerini kullandı.
“KAZANDIĞIMIZDA CHP'Yİ RECEP'TEN VE İL BAŞKANINDAN KURTARACAĞIM”
Anket sonuçlarına değinen Sedefçi; “Anketlerde biz birinci parti çıkıyoruz. İkinci sırada Recep bey çıkıyor. Bakın CHP demiyorum. Benim CHP'ye saygım sonsuz. Arkadaşlarla karar aldık seçimi kazandığımızda CHP'yi Recep'ten ve il başkanından kurtararak CHP'ye üye olacağız. CHP ve cumhuriyet için savaşacağız. Ben CHP'li doğmadım ama CHP'li olarak öleceğim. Edirne'de tablo belli. Bu tabloda AK Parti'nin oyu en fazla yüzde 30'dur. Geriye yüzde 70 oy kalıyor. Yani oylar ikiye bölünse bile AK Parti'nin seçimi alma şansı yok. Ben halkın Hamdi'si olarak bana oy vermelerini istiyorum” dedi.
SEDEFÇİ VE EKİBİNDEN TARİHİ SÖZ
Öte yandan Sedefçi ve toplantıya katılan Sami Çakırlar, Ferda Erdoğan, Süleyman Sucu, İlknur Özdilek, Fehime Yenilmez, Ahmet Ece ve Metin Göktürk'ten oluşan ekibi toplantının sonunda seçilmeleri durumunda şeffaf, dürüst, hesap verebilir, katılımcı ve kapsayıcı bir yönetim anlayışı doğrultusunda faaliyet göstereceğini belirten 10 maddelik 'Yerel Yönetim Şeffaflık Taahhütnamesi' imzaladı. Taahhütnamede şu maddeler yer aldı;
HAMDİ SEDEFÇİ’NİN YEREL YÖNETİM
ŞEFFAFLIK TAAHHÜTNAMESİ 
Seçilmem durumunda; şeffaf, dürüst, hesap verebilir, katılımcı ve kapsayıcı bir yönetim anlayışı doğrultusunda faaliyet göstereceğimi taahhüt ederim. 
 Belediye Başkanı olarak birinci derece akrabalarımı da içeren malvarlığı bildirimlerimin yıllık olarak ilan edilmesini sağlayacağım. 
Belediye yönetimi ve çalışanlarının işe alım ve terfi süreçlerinin liyakat ilkesi doğrultusunda, kayırmacılıktan uzak bir anlayışla yürütülmesini sağlayacağım. 
Belediye Meclisi kararlarını, toplantı tutanaklarını, komisyon raporlarını, yıllık bütçe ve performans programını, denetim ve faaliyet raporlarını Belediye internet sitesinden yayınlayacağım. Belediye Meclisi toplantılarının gündemini önceden duyuracağım, internetten canlı yayınlayarak kamunun bilgisine açacağım. 
Belediye ihalelerinin önemli bir bölümünün şeffaflık ve hesap verebilirliği sağlayan açık ihale usulüyle yapılmasını sağlayacağım. Pazarlık/doğrudan temin yöntemlerini istisnai durumlar haline getireceğim. Teknik şartnameleri ve ihale sonuçlarını (kazanan şirket, teklif miktarı ve şirket performansı) kamuoyuyla paylaşacağım. 
Belediye çalışanlarına yönelik etik kod ve davranış kuralları ile çıkar çatışması tanımların ın geliştirilmesini sağlayacağım. Etik Komisyon'un kurulmasını ve etkin bir biçimde bu ilke ve kurallara uyumun takip edilmesini sağ layacağ ım. 
Hesap verebilirliği sağlamak üzere, görevi ihmal, kötüye kullanma gibi vakalarla karşılaşan vatandaşların şikayetlerini iletebilecekleri bir mekanizma kuracağım. 
Kent Konseylerinin, ayrımcılık yapmadan, toplumun tüm kesimlerini içerecek şekilde oluşturulmasını ve aktif biçimde çalışmasını sağlayacağım. Belediyenin, hizmet ve faaliyetlerinde STK'Iarla iş birliği kurmasını sağlayacağım. 
Belediye Meclisi ve komisyon toplantılarında gündemin ilgili olduğu mahalleleri, STK'ları bilgilendirerek muhtarların, ilgili STK temsilcilerinin ve yurttaşların bu toplantılara katılmalarını sağlayacağım. imar planlaması, imar değişiklikleri, kritik ihaleler gibi mahalleleri doğrudan etkileyecek konularda katılımcı yönetim anlayışını esas alacağım. 
Heryıl bütçe hazırlanırken vatandaşlara, mahalle meclisleri, kent konseyleri ve benzeri mekanizmaları kullanarak danışacağım, internet imkanlarını kullanarak katılımcı bütçe ilkelerini hayata geçirmeye gayret göstereceğim. 
Kentin tarihi, doğal ve kültürel mirasını, ekolojisini, varlıklarını, değerlerini değiştirme kapasitesi taşıyan projelerin kentin imar planlarında yer almadan önce gerekli etki analizlerin yapılması ve sürecin şeffaf ve katılımcı bir şekilde yürütülmesi için çalışacağım.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'nin 142 yıllık çınarı
Pilav okul dışında
Edirne'ye oyuncak müzesi
Millet İttifakı'ndan '19 Mayıs' töreni
HER YER SAMSUN
Vadeli hesaptan dolandırıcılık
Yeniden görevlendirme yargıda
Yem sütten pahalı
Müzede resitalli kutlama
‘19 Mayıs ruhu yok edilemez’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE