ANASAYFA
20 Mayıs 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Patateste yeni sayfa!
TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr, Okan Gaytancıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla gümrük vergisi 20 Nisan 2019 tarihine kadar sıfırlanan patates ithalatına ilişkin iddiaları meclis gündemine taşıdı... Gaytancıoğlu, yerli üreticileri zor duruma sokacağı ve ülke tarımını olumsuz yönde etkileyeceği nedeniyle kararı eleştirirken, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 2013-2018 yılları arasında dünyanın en büyük patates üreticisi bir şirketin danışmanlığı yapmış olması tartışmaların boyutunu başka bir noktaya taşıdı…
Haberin Yayın Tarihi: 14-03-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Patateste yeni sayfa!

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr, Okan Gaytancıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla gümrük vergisi sıfırlanan patates ithalatına ilişkin iddiaları meclis gündemine taşıdı. İthalatın yerli üreticileri zor duruma sokacağı ve ülke tarımını olumsuz yönde etkileyeceği nedeniyle eleştirilen Gaytancğoğlu, “Patates, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 2013-2018 yılları arasında danışmanlık yaptığı şirketten mi alınacak?” diye sordu.
Hükümetin 200 bin ton patates ithalatı için gümrük vergisini sıfırlaması üreticilerin tepkilere neden olurken, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 2013-2018 yılları arasında dünyanın en büyük patates üreticisi McCain Food'un danışmanlığı yapmış olması tartışmaların boyutunu başka bir noktaya taşıdı. 
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla, 20 Nisan 2019 tarihine kadar 200 bin ton patates için gümrük vergisi sıfırlandı. Yerli üreticileri zor duruma sokacağı ve ülke tarımını olumsuz yönde etkileyeceği nedeniyle eleştirilen bu karar, tepkilere neden oldu.
Sıfır gümrükle ithalat tartışması devam ederken, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin dünyanın en büyük dondurulmuş patates üreticisi McCain Food'a yaptığı danışmanlık akıllara geldi. 
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr, Okan Gaytancıoğlu Pakdemirli'nin özgeçmişinde 2013-2018 yılları arasında söz konusu şirkete danışmanlık yaptığının görüldüğünü söyledi.
Pakdemirli'nin bu şirkete danışmanlık yapmış olması sosyal medyada “McCain Food'dan ne kadar gümrüksüz patates alınacak” sorularına sebep oldu.
Bu soru, Tarım, Orman ve Köyişleri Komsiyonu üyesi CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından Meclis gündemine de taşındı.  
İDDİA, MECLİS GÜNDEMİNDE
Türkiye'nin bir zamanlar tarımda net ihracatçı bir konumdayken günümüzde en temel tarım ürünlerini bile ithal eder duruma geldiğini belirten CHP'li Gaytancıoğlu, iddialar üzerine soru önergesi verdi. Soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:
"Bunda 17 yıldır iktidarda olan AKP hükümetlerinin üretim politikalarına önem vermemesi ciddi bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin birçok bölgesinde yetişen patates bile üretilemez hale gelmiş, gümrük vergileri sürekli sıfırlanarak yurttaşlarımız bir zamanlar en ucuz gıda olan patatesi alamaz duruma getirilmiştir. Uygulanan niteliksiz politikaların temelinde Tarım Bakanlığı görevine getirilen kişilerin sektör dışından olması ve küresel ticaret firmalarına yakınlığına yönelik olarak yazılı ve görsel başında birtakım haberlere rastlanmaktadır.”
Gaytancıoğlu, şu soruları yöneltti:
“Türkiye sıfır vergi ile patates ithalatını, dondurulmuş patates sektöründe faaliyet gösteren küresel bir firma olan McCain Food şirketi aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Irak'tan mı gerçekleştirecektir?
Halen Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, bir zamanlar McCain Food şirketine danışmanlık yapmış mıdır?
Patateste yerli üretimi arttırabilmek için bir politikanız ve üretim planlamanız var mıdır?”
2 ayda 2 önerge 
Milletvekili Gaytancıoğlu Bakan Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle geçen Şubat ayında da önerge vermişti. 
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, patates üretiminin yaklaşık 141 bin dekar alanda hastalık gerekçesiyle yasaklandığını hatırlatarak, söz konusu yasaklamanın hastalık ve virüslerden değil, Rusya'dan bazı yandaşların para kazanması için ithalat kapılarının açıldığını söylemişti. 
CHP'li Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu bakana yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltmişti:
“1. Rusya'dan et ve et ürünleri ithalatının yanında patates ithalatı da gerçekleştirilecek midir?
2. Eğer Rusya'dan patates ithalatı gerçekleştirilecekse miktarı ne olacaktır?
3. Türkiye'de patates ekimlerine ne zaman izin verilecektir?
4. Patateste yerli üretimi arttırabilmek için bir politikanız ve üretim planlamanız var mıdır?”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'nin 142 yıllık çınarı
Pilav okul dışında
Edirne'ye oyuncak müzesi
Millet İttifakı'ndan '19 Mayıs' töreni
HER YER SAMSUN
Vadeli hesaptan dolandırıcılık
Yeniden görevlendirme yargıda
Yem sütten pahalı
Müzede resitalli kutlama
‘19 Mayıs ruhu yok edilemez’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE