ANASAYFA
21 Mayıs 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
ADD Tıp Bayramı'nı kutladı
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi Yönetim Kurulu, 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutladı.
Haberin Yayın Tarihi: 15-03-2019 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
ADD Tıp Bayramı'nı kutladı

ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada her Mart ayının 14'ünde kutlanan Tıp Bayramı'nın Türkiye'de tıp alanında çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günü olduğu hatırlatılarak şunlara yer verildi:
“Sultan II. Mahmut'un yenilikçi hareketleri sonucu, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi'nin de katkılarıyla batılı anlamda ilk tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire 14 Mart 1827 Çarşamba günü Şehzadebaşı'ndaki Tulumbacıbaşı Konağı'nda kurulmuşolup, 14 Mart tıp tarihimizde yerini almıştır.
İlk tıp bayramı 14 Mart 1919'da, işgal altındaki İstanbul'da, tıp öğrencileri tarafından kutlanmış. Tepkilerini bu şekilde dile getirmeye çalışan öğrencilerin bu törenine Dr.Fevzi Paşa, Dr.Besim Ömer Paşa, Dr.Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katılmıştır.
1933'de “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane” İstanbul Üniversitesi'ne dahil olmuş. Peşinden de 1945'te Ankara Tıp Fakültesi, 1954'te Ege Tıp Fakültesi kurulmuştur. 
Cumhuriyetimizi yargılamak ve değerlendirmek için başlangıçta nerede olduğumuzu görmemiz gerekir. 1923 yılında nüfusumuz 13 milyon. 11 milyon kişi köyde yaşıyor. Toplam köy sayısı 40 bin. 30 bin köyde okul yok. 2 milyon kişi sıtma ve verem, 3 milyon kişi trahomlu, bebek ölüm oranı binde 480 yani yarı yarıya ölüyor. Tüm Türkiye'de Doktor sayısı 337. 60 eczacı (8'i Türk). Diş hekimi yok. Diplomalı hemşire 4 kişi. 40 bin köyde toplam 135 ebe, ortalama ömür 40 yaş, okuma yazma erkeklerde yüzde 7, kadınlarda binde 4. Okuryazarların çoğu subay. Gayrimüslim okul çağına giren 4 çocuktan 3'ü okula gitmiyor. Toplam okul sayısı 4894. İlkokul 72, ortaokul 23, lise Türkiye'nin tüm liselerinde kız öğrenci sayısı 230, öğretmenlerin üçte birinin öğretmenlik eğitimi yok. Tek üniversite var. İstanbul'da bir yılda yazılan kitap sayısı Paris'te bir günde yazılandan azdır. 
Cumhuriyetin ilk yıllarında okuryazar oranı ortalama yüzde 2 iken, yapılan harf devrimi ile 10 yıl içinde okuryazar oranı tam 15 kat artarak yüzde 30'lara çıkmıştır. Tarihte böyle bir örnek yoktur. Avrupa'nın 100 yılda gerçekleştirebildiği aydınlanmayı, Atatürk sadece 15 yıla sığdırmıştır. Bugün yüzde yüze varan okullaşma oranının yanında sadece Üniversite mezunlarının sayısı nüfus içindeki payı yüzde 13'tür.
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, tüm sağlık emekçilerimizin Tıp Bayramı kutlu olsun diyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Azmin zaferi!
Edirne'nin çayırdaki 'umudu
Çeltikçi 'dert' ekiyor!
Engelleri aşan proje
Ev satışında kampanya
Konserde 100. yıl coşkusu
‘2 Lira kurtarmıyor’
Edirne 'sarı-kırmızı'ya boyandı
100 yılın gurur adımları
TÜ Ensemble TRT Radyo 3'te
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE