ANASAYFA
21 Mayıs 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Keşan'da tarihi yürüyüş
Keşan'da temsili 27. Alay, 57. Alay ve 15. Hava Bölüğü yürüyüşü Keşan Belediyesi ve Keşan DOÇEK işbirliğinde bu akşamüstü başlıyor…
Haberin Yayın Tarihi: 15-03-2019 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Keşan'da tarihi yürüyüş

Keşan'da temsili 27. Alay, 57. Alay ve 15. Hava Bölüğü yürüyüşü Keşan Belediyesi ve Keşan DOÇEK işbirliğinde bu akşamüstü başlıyor.
Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme, yürüyüş programını da paylaştığı açıklamasında şunlara yer verdi:
“Vatan diyerek, vatanımız diyerek sahiplendiğimiz Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan ve her bir karesi şehit kanları ile sulanmış bu eşsiz topraklarda.
Geçmişte ecdadımızın, günü-müzde "Kınalı Kuzularımızın" al kanları ve yüzü suyu hürmetine sonuna kadar savunucusuyuz bu vatanın.
Yeryüzünün en hararetli, en karışık; ateşler saçan, dört bir yanı cadı kazanı gibi kaynayan bu coğrafyasında yaşıyor olmanın bir bedeli bu.
Kan dökülen, can verilen bu topraklarda bizler de ter dökerek, çalışarak, emek vererek yürüyor ve geçmiş ile var olan bağımızı geleceğe taşımak istiyoruz.
Toprağına göz diken yedi düvele karşı verilmiş bu mücadelede aziz şehitlerimizin bizlere emanet ettikleri bu vatanın emin ellerde olduğunu bir kez daha göstermek için yürüyoruz soluk soluğa.
104 yıl önce ortaya açılan can pazarında şehitlik mertebesine ulaşmış ecdadımızın aziz anısına hürmeten; genç kuşakların geçmiş ve tarih bilinciyle geleceğe ışık tutmaları ve bu vatanın ne pahasına savunulduğunu bir kez daha anımsatmak için.
O 27. Alay ki vatanına göz diken işgalcilere karşı ilk kurşunu atıp ilk şehidi veren bir alay. Mustafa Kemal'in "Süngü tak, yere yat" dediği ve sonrasında "İşte kazandığımız an bu andır" diyerek işaret ettiği o 27. Alay.
Çanakkale Muharebelerinin ertesinde Çelebi Köyünde 57. Alay ile birlikte "Gümüş Liyakat Madalyası" takılan, Saros Körfezinin lodosunu ve poyrazını yiyip Çelebi Köyünün suyundan içmiş "Gümüş Liyakat Madalyaları "ve Sancaklarıyla birlikte Uzunköprü'deki  tren garına kadar yayan yürüyüp oradan da Galiçya Cephesine sevkedilmişler.
Çelebi Köyündeki yaşlılar eski karargah binalarını ve top raylarını anımsıyorlar.
Bir tarih farkında olmadan unutulmaya yüz tutmuş.
Bu unutulan tarihi gün yüzüne çıkarmak istediğimiz gibi gelecek kuşaklara da anımsatmak amacıyla Çelebi Köyü girişine Türkiye'de bir ilk olacak şekilde bir "27. ve 57. Alaylar Liyakat Anıtı" dikilmesini hedefliyoruz.
Bunun için bugüne dek yapılan çalışmalar Belediye Başkanımız Op.Dr Mehmet Özcan, Çelebi Köyü Muhtarı Sadık Topal, arazisini karşılıksız bu uğurda bağışlayan Ali Parapan, konuyu tarihsel detaylarıyla şekillendiren Hikmet Yılmaz hocamız ve Keşan DOÇEK ile birlikte sürdürüldü.
Umuyor ve diliyoruz ki şehitlerimiz anısına hürmeten yapılacak olan bu "Liyakat Anıtı" bölge tarihinin araştırılmasına ve Çanakkale Muharebelerinde Keşan'ın lojistik olarak önemli bir yer tuttuğunu göstermesi  açısından anlamlı olacaktır.
Ve bugün bizler Keşan Belediyesi ve Keşan DOÇEK işbirliğinde Çanakkale Muharebelerinde 27. Alay'ın rolünü ve Keşan'la olan bağını bir kez daha dile getirmek için yollardayız.
Şunu çok iyi biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş harcı bu muharebelerde atılmıştır.
Çanakkale ruhunu anlayamayan, onu Kurtuluş Savaşı ruhu ile birlikte kucaklayamayanın tarihsel bağları kopuktur.
Bayrağımız gökte dalgalandıkça yürüyecek ve bileceğiz ki bizler ve bizden sonraki kuşaklar bu ruha sahip çıktıkça hiç bir güç ister "Tek Dişli" ister "Çok Dişli"; bu al bayrağı bu masmavi göklerden indiremeyecektir.
Bastığımız yerlere toprak demeden bu toprak uğruna şehit düşmüş kefensiz yatan ecdadımızın huzuruna "Geri Dönmeyi Düşünmeden" yürüyoruz. Hepimizin yolu açık olsun...
Keşan Programı:
Temsili 27. Alay, 57. Alay ve 15. Hava Bölüğü yürüyüşümüz Keşan Belediyesi ve Keşan DOÇEK işbirliğinde 15 Mart 2019 Cuma günü saat:18.00'de Keşan Cennetpark'ta 57. Alay Yürüyüşçülerinin karşılanması ve 19.00'da Cumhuriyet Meydanında yapılacak törenlerin ardından; 16 Mart 2019 Cumartesi  sabahı 09.00'da Tekel Meydanından başlayıp 18 Mart 2019 Pazartesi günü 57. Alay Şehitliğinde sona erecektir.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Azmin zaferi!
Edirne'nin çayırdaki 'umudu
Çeltikçi 'dert' ekiyor!
Engelleri aşan proje
Ev satışında kampanya
Konserde 100. yıl coşkusu
‘2 Lira kurtarmıyor’
Edirne 'sarı-kırmızı'ya boyandı
TÜ Ensemble TRT Radyo 3'te
100 yılın gurur adımları
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE