ANASAYFA
20 Mayıs 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TÜ'nün çocuk öğrencileri
Trakya Üniversitesi, akademi ve halkı birleştiren, özellikle çocukların dünyasına yepyeni ufuklar katan “Gönül Elçileri Çocuk Akademisi” isimli yeni bir proje daha başlattı…
Haberin Yayın Tarihi: 16-03-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TÜ'nün çocuk öğrencileri

Trakya Üniversitesi, akademi ve halkı birleştiren, özellikle çocukların dünyasına yepyeni ufuklar katan yeni bir proje daha başlattı. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nun eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu'nun önderliğinde hayata geçirilen “Gönül Elçileri Çocuk Akademisi” projesi, 13 Mart Çarşamba günü Edirne'de başladı. Kapılarını Edirne'nin ilköğretim okullarındaki çocuklara açarak onların düşünce dünyasına yepyeni ufuklar kazandırmayı, çocukları üniversiteyle tanıştırarak, farklı atölye çalışmaları aracılığıyla değerler eğitimi vermeyi hedefleyen Trakya Üniversitesi, projenin ilk atölyesinde, Edirne Merkez Cumhuriyet İlkokulu'ndaki 3. ve 4. sınıflarda eğitim gören 20 öğrenciyi ağırladı. 
Dr. Nilgün Tabakoğlu'nun fikri ve gayretleriyle hayat bulan, Trakya Üniversitesi'nin farklı fakültelerinden hocaların “Gönül Elçisi” olarak, tamamen gönüllü bir şekilde görev aldığı akademinin ilk misafirleri olan Edirne Merkez Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri, gezinin ilk bölümünde Türkiye'nin bağımsız tek sanat yerleşkesi olan Karaağaç Yerleşkesi'ne gelerek Güzel Sanatlar Fakültesi'ndeki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sergisi'ni gezdi. Ardından Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Kerem İşcanoğlu, öğrencilere Trakya Üniversitesi'ni tanıtan, üniversitenin sanatsal çalışmalarına odaklanan ve sanatın gücünü vurgulayan bir sunum yaptı. Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinden oluşan 20 kişilik grup daha sonra Doç. Kerem İşcanoğlu rehberliğinde, İlhan Koman Resim ve Heykel Müzesi'ni ve heykel atölyesini gezdi. 
Öğrenciler ardından serigrafi atölyesinde, Doç. Kerem İşcanoğlu ve Öğr. Gör. Zerrin Pehlivan eşliğinde, Fatih Sultan Mehmet temalı defterleri keyifle yaparak, bir defter üretmenin tüm aşamalarını bizzat deneyimleyerek öğrendi. 
Oldukça eğlenceli geçen gezinin ikinci durağında öğrenciler, ecdadımızın büyük mirası Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ni gezdi. Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Müze Müdürü Öğr. Gör. Hakan Akıncı'nın rehberliğinde Külliye'yi gezen öğrencilere, burada verilen sağlık hizmetleri ve geleneksel tıbbın ulaştığı noktalar hakkında bilgi verildi. 
Sultan II. Bayezid Külliyesi'nin tanıtımının yapıldığı gezinin ardından medeniyetimizin eşsiz eseri Selimiye Camii gezildi. 
Gönüllere umudun ve geleceğin tohumlarını ekerek, yarınların mimarı çocuklara ulaşmak için çalıştıklarını belirten Dr. Nilgün Tabakoğlu, “Gönül Elçileri  Çocuk Akademisi adını verdiğimiz bu yeni projemizle de kapsamı daha da genişletiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yönlendirmesiyle belirlenen, Edirne'nin on farklı ilkokulundan her birinin öğrencilerini, her hafta Çarşamba günleri üniversitemizde düzenleyeceğimiz farklı atölye çalışmalarında ağırlayacağız. Onlara başta Mimarlık, Mühendislik, Eğitim ve Güzel Sanatlar Fakültelerimizdeki atölyelerimizin yanı sıra gastronomi ve mutfak eğitimleri gibi birçok farklı alanda eğlenceli içerikler sunacağız. Hedefimiz, yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlamak, çocuklarımızın geleceğine ışık tutmak. Bu projede gönüllülük esasıyla çalışan hocalarımız başta olmak üzere herkese gönülden teşekkür ediyorum. İlk atölye çalışmamızı gerçekleştirerek, uzun süre devam etmesini planladığımız projemizi başlatmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi olarak yüklendikleri sorumluluğun ve tarihi mirasıın bilincinde olduklarını ve kadim medeniyetimizin eşsiz değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasını için tüm alanlarda çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.
Etkinliğin ardından, öğretmen ve ailelerle birlikte, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin de memnuniyetlerini dile getirerek teşekkür ettiği Trakya Üniversitesi Gönül Elçileri  Çocuk Akademisi projesi, her hafta Çarşamba günleri farklı çocukların ağırlanacağı, farklı atölye ve değerler eğitimi çalışmalarıyla devam edecek. Bu doğrultuda, 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonuna kadar her Çarşamba günü, gastronomi, mimarlık, mühendislik, güzel sanatlar başta olmak üzere farklı alanları kapsayan atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Her atölye çalışmasının misafirleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen farklı ilköğretim okullarında okuyan öğrenciler olacak.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'nin 142 yıllık çınarı
Pilav okul dışında
Edirne'ye oyuncak müzesi
Millet İttifakı'ndan '19 Mayıs' töreni
HER YER SAMSUN
Vadeli hesaptan dolandırıcılık
Yeniden görevlendirme yargıda
Yem sütten pahalı
Müzede resitalli kutlama
‘19 Mayıs ruhu yok edilemez’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE