ANASAYFA
20 Ağustos 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kadirhane'nin temel izleri
Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Kadirhane Dergâhı'nda temel izlerine ulaşıldığını belirterek, proje onaylandıktan sonra ihya sürecine başlayacaklarını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 09-04-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kadirhane'nin temel izleri

Sevcan KALIPÇİNDEN EMACI 
Edirne Merkez Talapaşa Asfaltı üzerinde bulunan Kadirhane Dergâhı'nda aslına uygun restoras-yon sürüyor. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, dergâhın temel izlerine ulaşıldığını belirterek, proje onaylandıktan sonra ihya sürecine başlayacaklarını söyledi.
Edirne Merkez'de iki yıl önce temel kazısı sırasında kalıntıları ortaya çıkan Kadirhane Dergâhı'nın aslına uygun restorasyon çalışmaları devam ediyor. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Talatpaşa Asfaltı üzerindeki bu alanda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu izniyle gerekli kazıları yaptıklarını ve temel izlerine ulaştıklarını söyledi. Yapının aslına uygun olarak restore edilmesi için projenin yapıldığını ve onay için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na ileteceklerini, proje onaylandığında ihya çalışmasına başlanacağını açıklayan Güneren, restorasyon sürecine ilişkin şunları aktardı:
TEMEL İZLERİNE ULAŞILDI
“Kadirhane Dergâhı, Talatpaşa Asfaltı üzerinde bir yapıydı. 2017 yılında bir şekilde konu önümüze geldi. Vakfiyesiyle uğraştık, gerekli girişimlerde bulunduk ve kamulaştırma işlemlerini gerçekleştirdik. Daha sonra orada bir kazı yapılması gerekiyordu temel izlerini yakalamak istedik. Kültür Varlıkları Koruma Kurlumuzun izniyle müzemizin denetiminde burada gerekli kazılarımızı gerçekleştirdik. Ciddi temel izlerine ulaştık. Bir sonraki aşama bunun projelendirmesiydi ve ilk proje bize sunuldu. Biz ona onay için şu anda Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'na ileteceğiz. Proje onaylandıktan sonra orada ihya sürecine başlayacağız. Aslında bunun Edirne'de çok örnekleri var. Örneğin Hasan Sezai Dergâhı bundan 6 yıl önce 7 yıl önce nasıl durumaydı. Harabe vaziyette hiçbir yerleşik bir binanın bulunmadığı sadece minarenin bulunduğu bir yerdi. Orada ilk etapta bir kazı çalışması gerçekleştirilerek yapının temel izlerine ulaşıldı. Daha sonra o kazıdan bulunan bulguları da dikkate alarak bir takım projelendirme işlemine girdi. Projesini ilgili kurumlara onaylattıktan sonra ihya sürecine başladık. İhyasını yaptı şu anda orası 2-3 yıldır malumunuz aktif, faal olarak kullanılan Edirne için de önemli ibadet mekanlarından, ziyaret mekanlarından birisi haline geldi.  Kadirhane Dergâhı'nda da şu anda 3. aşamadayız. Kazımızı, projemizi yaptık. Projemizi de onaylatmak üzereyiz. Bundan sonra inşallah 2 ay sürecinde Kadirhane Dergâhı'nda da ihya sürecine gireceğiz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Keşan'da korkutan kaza
Edirne yalınayak!
Gözler Edirne Barosu'nda
Edirne'de Karadeniz meyveleri
Şelalemiz oldu!
Havsa Festivali 19 yaşında
‘Ruhum hep Çingene’
Saros'da devlet - vatandaş el ele
Edirnespor'a iki Emre
2019-2020 Av Sezonu açıldı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE