ANASAYFA
19 Eylül 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sinan'a büyük ayıp!
Dünya yapı sanatının en büyük dehası Mimar Sinan'ın ölümünün 431. yıldönümü dolayısıyla Edirne'de gerçekleştirilen anma törenlerine, düzenleme çalışmaları bir türlü yapılamaması sebebiyle mezbelelik haline dönüşen “Ustalık Eserim” diyerek nitelendirdiği Selimiye Cami'nin gölgesindeki kazı alanı damgasını vurdu… Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Temsilcisi Serap Kuru, Selimiye Meydanı'nın Sinan'a ve Selimiye'ye yakışır bir hale getirilmesi gerektiğini vurgularken, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, “Selimiye'yi böyle bırakmayacağız” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 10-04-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sinan'a büyük ayıp!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Türk Kültür ve Uygarlık Tarihinin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri dünyaca ünlü Mimar Sinan,  vefatının 431. yılında 'Sinan'ın Dehası' temalı etkinliklerle anılmaya başladı. Anma töreninde Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Temsilcisi Serap Kuru, Selimiye meydanının Sinan'a ve Selimiye'ye yakışır bir hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, “Selimiye'yi böyle bırakmayacağız” dedi. 
Dünya yapı sanatının büyük dehası ve baş mimar Mimar Sinan vefatının 431. yılında bir defa saygıyla anıldı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Temsilciliği; Edirne Belediye Başkanlığı, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliği, Edirne Kent Konseyi, Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği ve Mimar Sinan Ortaokulu ile birlikte düzenlenen etkinlikler dün sabah büyük usta, Mimar Sinan'ın heykeli önünde çelenk sunma töreniyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinden sonra Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Edirne Temsilcisi Serap Kuru, Türk Kültür ve Uygarlık tarihinin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri Mimar Sinan'ın yaptığı Selimiye Camii'nin; mi-marlığının, mühendisliğinin ve sanatının zirve yaptığı nokta olduğunu vurguladı. Kuru konuşmasında sonuçlandırılamayan Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi'ne de değindi ve şunları aktardı:
“ALANI SİNAN VE SELİMİYE'YE YAKIŞIR HALE GETİRMELİYİZ”
“Sinan'ın Süleymaniye ve Selimiye Camii gibi iki görkemli eseri UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine dâhil edilmiş ve böylece   “İnsanın yaratıcı dehasının başyapıtları” olarak “Üstün evrensel değer “ taşıdığı tüm Dünya tarafından kabul görmüştür. Sinan'ın hak ettiği değer kendisine bir kez daha verilmiştir. Sinan bütün Dünyanın kabul gördüğü bir dehadır.
Mimarbaşı olarak ömrünün sonuna kadar çalışması, yapıtlarının çoğunun 400 sene sonra bile hala ayakta duruyor ve kullanılıyor olması, O'nun bir deha olduğunun kanıtıdır.  
Şu an önünde bulunduğumuz Sinan Heykeli ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1986 yılında açılan yarışma sonucunda elde edilmiştir. Eserin sahibi Heykeltraş Ümit Öztürk'tür. Mimar Sinan Belediye Başkanı İbrahim Ay'ın zamanında yerine konmuştur. Mimar Sinan'ı anmak ve O'nu anlamak adına yaptığımız bu etkinlikler hep devam edecek. Ancak O'nun şaheseri Selimiye Camii için hazırlanan Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesini geçen bu zaman zarfında sonuçlandıramıyorsak, içinde bulunduğumuz bu alanı Sinan'a ve Selimiye'ye yakışır bir hale getiremiyorsak, ilimizi ve Selimiye'yi görmeye gelen misafirlerimize bu alanı bu şekilde gösteriyorsak, geçen yıl söylediklerimizi bu yıl yinelemek zorunda kalıyorsak, bir şeyler yanlış gidiyor demektir.
Dünya yapı sanatının büyük dehası ve baş mimarımız Mimar Sinan'ı vefatının 431. yılında saygıyla anıyoruz. Başta karar vericiler olmak üzere herkesi O'nun kültürümüze ve uygarlık tarihine bıraktığı eserlerine başta Selimiye olmak üzere sahip çıkmaya davet ediyoruz.” 
“SELİMİYE ALAN DÜZENLEMESİ YAPILAMAMASI ÜZÜNTÜ VERİCİ”
İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilcisi Nihat Çolak da büyük usta Mimar Sinan'ın birçok mimarlık ve mühendislik örnekleri bıraktığını belirtti ve şöyle konuştu:
“Bunları korumak ve gelecek nesillere aktarmak bizim görevimizdir. Ancak günümüze ulaşan eserlerinin bazılarının sahiplenilmediğini, gerekli ilgi görmediğini ve kaderine terk edildiğini görüyoruz. Bunlardan birisi de Edirne'nin su ihtiyacı için yapılan Taşlımüsellim Su Yolu'dur. Selimiye alan düzenlemesinin yapılamaması da üzüntü verici. Selimiye'ye gölge düşürecek Yemiş Kapanı Hanı'nın ihyası ısrarından vazgeçilmeli, biran önce Selimiye Camii çevresi Sinan'ın ustalık eserine yakışır bir düzenlemeye kavuşmalı.” 
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Selimiye Camii ve Külliyesi'nin düzenlemesinde bugüne kadar belediyenin yaptıklarını paylaştı ve şöyle konuştu:
“Selimiye'nin hemen önünde 3,5 yıldır kazıları yapılan ve 1,5 yıldır hiçbir şey yapılmadan duran bu alan, bu metruk alan sadece Edirne Belediyesi'nin sorumluluğuna mı ait? Buna bir bakmak, bunu tarafsız bir gözle değerlendirmek lazım. Kuşkusuz biz bu bağlamda Edirne Belediyesi olarak bu sorumluğun farkındayız. Göreve geldiğimde özellikle Yemiş Kapanı'nın bulunduğu alanda 12 tane sondaj kuyusu açılmış, etrafı tahta perdelerle çevrilmiş ve yaklaşık 1,5- 2 yıldır öylece duruyor haldeydi. 'Nedir bu?' diye sorduğumuzda; 'Burada UNESCO kapsamında bir rekreasyon projesinin yapıldığı ama Koruma Kurulu'nun sondaj kazısı istediği; sondaj kazısı da yapıldıktan sonra kurtarma kazısı istediği, belediyenin itiraz ettiği, kurulun ısrar ettiği ve Ankara Yüksel Kurulu'na giderek yaklaşık 2 yıldır bu şekilde beklemişti. Buna bir çözüm bulmak gerekiyordu. 
“NE SİNAN'A, NE SELİMİYE'YE NE DE İŞNSANLIĞA YAKIŞTI”
Bunu böyle stabil halde bırakmak ne Sinan'a ne de Selimiye'ye ne de insanlığa yakışan bir davranıştı. Biz de harekete geçtik, kurulla konuştuk ve kurtarma kazısının yapılması kararına uygundur, dedik. Ardından dönemin Edirne Valisi'nin desteğiyle ama tamamen Edirne Belediyesi'nin imkanlarıyla, ekonomik katkılarıyla ve Edirne Müze Müdürü'nün başkanlığında kurtarma kazısına başladık. Türkiye'de ilk kurtarma kazısı yapan belediye olarak 14-15 ay gibi kısa bir sürede kurtarma kazısını bitirdik. Bu arada revize ettiğimiz, yenilediğimiz rekreasyon projesi de bir taraftan yürüyordu elbette. Kurtarma kazımız bitip, han temelleri ortaya çıkınca yeni bir değerlendirme yapmak gerekiyordu. Burada iki projeyi eş zamanlı olarak yürütmeye başlamıştık. 1- Selimiye'nin etrafını 360 derece çeviren bir rekreasyon projesi. 2- Yemiş Kapanı Hanı Kurtarma Kazısı. 
“SELİMİYE'Yİ BÖYLE BIRAKMAYACAĞIZ”
Biz de Sayın Cumhurbaşkanı'nın İstanbul için ifade ettiği o meşhur söz olan   'İstanbul'un siluetini biz mahvettik ' sözünün Edirne'de de yaşanmaması için Selimiye'nin önünde herhangi bir ihya çalışmasının olmaması gerektiği fikrini savunduk. Bu konuda otorite olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay'ı davet ettik, bir toplantı için. Burayı da ziyaret etti. Ve asla böyle bir ihya çalışmasının olmaması gerektiğini söyledi. Ardından ülkemizde ikinci bir otorite olan Prof. Dr. Metin Sözen'i davet ettik. Metin Hoca da gezdiğinde aynı fikri ifade etti. Ve bu görüşlerin ardından Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu da Yemiş Kapanı Hanı'nın bir arkeopark olarak değerlendirilmesi başlangıcı noktasında Koruma ve Konservasyon Kararı verdi. Rekreasyon Projemiz onaylandı. Sadece malzeme seçimine kaldı bu iş. Biz tam bu aşamadayken Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ankara yüksek kurula itiraz etti. Bu Yüksel Kurul, nedenini açıklamadığı, hiçbir gerekçe sunmadığı bir kararla Edirne Bölge Kurulu'nun Koruma ve Konservasyon Kararı'nı iptal etti. 
“İDARE MAHKEMESİ'NDE DAVA SÜRÜYOR”
Dolayısıyla Rekreasyon Projesi'nin uygulanması da durdurulmuş oldu. Ne zaman oluyor bu? Yaklaşık 1,5 yıl önce. Bununla ilgili gerekli görüşmeleri ve çalışmaları yaptık. Ama bir mesafe alamadık. Ardından geçtiğimiz ay ilimize gelen Sayın Cumhurbaşkanımıza hoş geldin karşılamasına gittiğimde konuyu arz ettim. Selimiye Rekreasyon Projesi ve Yemiş Kapanı Hanı ile ilgili hazırladığımız dosyayı da kendisine takdim ettim. Ve Selimiye'nin hepimizin tacı; Edirne'nin de baş tacı olduğunu kendilerine ifade ettim. Şimdi o değerlendirmeyi bekliyoruz. Diğer taraftan da Yüksek Kurulun iptal etmiş olduğu Edirne Koruma Bölge Kurulu'nun Koruma ve Konservasyon Kararı'nı iptal kararı için de Edirne İdare Mahkemesi'ne açmış olduğumuz dava devam ediyor. Şimdi ben size sormak istiyorum; Edirne Belediyesi'nin bundan başka yapabileceği bir şey var mıdır? Bunu bilen varsa söylesin ben bunu da yapmaya hazırım. 
“ALTIN ÜÇGENİ GEÇMİŞİNDEKİ GÖRKEMİNE KAVUŞTURACAĞIZ”
Demek ki doğru bir proje yapıyoruz. Bu kadar farklı kurumlar bir projeye ödüller veriyorsa demek ki doğru bir proje yapıyormuşuz. Elbette Selimiye'yi böyle bırakmayacağız. Selimiye Edirne'mizin baş tacı. Türk-İslam Mimarisinin zirve noktası. Böyle bir şehir, dünyayı bilmiyorum ama Türkiye'de yok. Bu dönem umut ediyorum ki doğru olan karar çıkacak.  Selimiye Rekreasyon Projesi ile Yemiş Kapanı Hanı Akreopark Projemizi ve Orduevi Kavşağı'ndan başlayarak Ziraat Bankası Kavşağı'na kadar gidecek olan Cumhuriyet Meydanı Projemizi tamamlayarak, bu muhteşem bölgeyi, Edirne'nin altın üçgenini geçmişindeki görkemine ve geleceğe umut vadeden bir hale dönüştüreceğiz. Bunu hep beraber yapacağız.”
Daha sonra Mimar Sinan'ın seslenişini Trakya Üniversitesi öğrencisi tiyatro sanatçısı Burak Gündoğdu canlandırdı.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Tiyatro'nun 'Edirneli' gururu
MHP İl Başkanı istifa etti
Balıklara can suyu!
Duygulandıran ziyaret
‘Bereket versin’
ETSO'dan Gastronomi turu
TSPB'den Edirne'de ilk
Kültür Mirası atölyesi tamamlandı
Becan’dan yürüyüş daveti
BAL’da sezon açılıyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE