ANASAYFA
20 Ağustos 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Avrupa Konseyi'ne ‘Çanakkale Türküsü’
Trakya Üniversitesi'nin “Geleceğim Sensin” projesini temsil eden 7 kişilik orkestrası, Türkiye ve dünya çapında bir ilke imza atarak, Strazburg'daki Avrupa Konseyi'nde muhteşem bir konser verdi… 
Haberin Yayın Tarihi: 12-04-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Avrupa Konseyi'ne ‘Çanakkale Türküsü’

Trakya Üniversitesi'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın  himayelerinde düzenlenen Gönül Elçileri projesi kapsamında, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nun eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu'nun fikriyle hayata geçirdiği “Geleceğim Sensin” projesini temsil eden 7 kişilik orkestra, Türkiye ve dünya çapında bir ilke imza atarak, Strazburg'daki Avrupa Konseyi'nde muhteşem bir konser verdi. 
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 47 üye ve 5 gözlemci üye olmak üzere 52 ülkeden Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi çok sayıda parlamenterin katıldığı yıllık toplantı sırasında, Strazburg'daki Avrupa Konseyi binasının fuaye alanında bir konser veren Trakya Üniversitesi Geleceğim Sensin Orkestrası, Avrupa'nın kalbinde, Strazburg'da, alaturka enstrümanlarla icra ettiği “Mozart Türk Marşı” ve “Neşeye Övgü” gibi eserlerle birlikte, “Çanakkale Türküsü”nden “Uzun İnce Bir Yoldayım”a, “Nihavent Longa”dan “Vardar Ovası”na, “Drama Köprüsü”nden “Üsküdar'a Gider İken”e kadar bir çok ünlü Türk eserini seslendirerek büyüleyici bir performans sergiledi. Konser öncesi ve sırasında misafirlere, projenin tüm aşamalarının anlatıldığı İngilizce film izletildi. 
Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer yönetiminde, Geleceğim Sensin Koro ve Orkestrası'nı temsilen 7 kişilik ekibin verdiği konser, dakikalarca ayakta alkışlandı. Avrupa Konseyi'ne Trakya Üniversitesi'ni temsilen, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu, Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Özel Kalem Müdürü ve Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada ile birlikte, koro ve orkestrayı oluşturan öğrencileri temsilen, 7 kişilik bir ekip katıldı. Yaklaşık 1 saat süren konserin sonunda ise katılımcılar, ekibin ortaya koyduğu caz performansıyla keyifli dakikalar yaşadı.
Konser öncesi, Avrupa Konseyi'nde parlamenterler ve konsey çalışanlarına yönelik bir konuşma gerçekleştiren Dr. Nilgün Tabakoğlu, “Bugün çocuklarımızla birlikte Avrupa Konseyi'nde, sizlerin karşısında olmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz. Hepinize Türkiye'den, Edirne'den selamlar, sevgiler getirdik. Yaklaşık 1 yıl önce yola çıkarken, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde başlatılan 'Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi' bizim ilham kaynağımız oldu. Geleceğim Sensin Koro ve Orkestramızı temsilen 7 öğrencimizle birlikte, Avrupa'nın kalbinde, Strazburg'ta, Avrupa Konseyi'nde olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu vesileyle sizlere, bugün bizimle birlikte olamasalar da, projemizde görev alan tüm gönüllü hocalarımızla birlikte çocuklarımızın selamlarını, sevgilerini de getirdik. Sürdürülebilirlik ilkesiyle çıktığımız bu yolda, çocuklarımızı her anlamda desteklemeye devam edeceğiz… Bugün artık, onlara açtığımız yeni ufuklar sayesinde, projeye dahil olan 55 çocuğumuzdan 8'i konservatuvar öğrencimiz, birçok öğrencimiz de bu hedef için var gücüyle çalışıyor. İnanıyoruz ki, Geleceğim Sensin projemiz bundan sonra da yeni başarılarla yoluna devam edecek. Projede emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum. Projemiz elbette burada sona ermiyor. Yeni sürprizler ve daha büyük hedeflerle sesimizi tüm dünyaya duyurmaya devam edeceğiz.” dedi.
 Dr. Nilgün Tabakoğlu'nun ardından bir konuşma gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bugün hem bizler hem de çocuklarımız için çok özel ve anlamlı bir gün. Tamamen gönüllülük esasıyla yaktığımız küçük bir kıvılcımın her geçen gün büyüyerek Strazburg'a, Avrupa Konseyi'ne kadar ulaşmasından onur duyuyoruz. Sizlere selamlarını getirdiğimiz, medeniyetlerin buluşma noktası olan Edirne, çoğulculuğun ve çok kültürlülüğün dünyadaki merkezi niteliğinde bir şehir. Edirne, Türk medeniyetindeki hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünün yeryüzündeki yansıması. Biz de Trakya Üniversitesi olarak, tarihte önemli işler başarmış, dünya tarihine yön vermiş Edirnemize, ufuk açıcı, yol gösterici bilimsel ve kültürel çalışmalarla hizmet verme gayretindeyiz. sayesinde kırdık. Çocuklarımıza yeni bir ufuk açtık, koyduğumuz hedeflerle onları sımsıkı yaşama bağladık. Gönül isterdi ki, bugün 55 kişiden oluşan tüm koro ve orkestramızla birlikte Strazburg'da olalım, ancak tüm ekibimizi temsilen bugün 7 evladımız burada. Bizimle birlikte olamayan çocuklarımız ve Hocalarımız adına, Avrupa Konseyi'nin tüm üyelerini Edirne'ye davet etmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.
Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer ise hayata geçirdikleri projenin, toplum ve üniversite arasındaki güçlü iletişimin en somut örneklerinden biri olduğunu belirterek, “Tamamen gönüllülük esasıyla, projede görev alan tüm Hocalarımızla birlikte hayata geçirdiğimiz çalışma kapsamında, çocuklarımızın sesini Avrupa Konseyi'ne kadar duyurmuş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki günlerde, yeni ve farklı sürprizlerle tüm dünyada ses getirecek işlere imza atacağımıza inanıyoruz. Bu yaşananlar, gerçek bir başarı öyküsü olarak 'rol model' olma niteliğini taşıyor. Umuyoruz, diliyoruz, projemiz benzer projeler için de tetikleyici olur. Toplumsal gelişime, hep birlikte daha da büyük katkılar sağlamaya devam ederiz. Geleceğim Sensin Koro ve Orkestrası olarak hedeflerimiz büyük, inanarak, heyecanla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.       
Orkestranın, daha önce hiç yurt dışına çıkmayan 7 genç üyesi, yaşadıkları heyecanı, “Bugün, hayalini bile kuramadığımız bir şehirde, televizyonlarda gördüğümüz bir ortamda, Avrupa Konsey'inde konser verdik. Heyecanımız çok büyük” diyerek ifade etti.
Konsere, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu Başkanı, Ak Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyetin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği adına Büyükelçi Kaan Esener ve Avrupa Konseyi'ndeki birçok ülkeyi temsil eden parlamenterlerden oluşan çok sayıda izleyici katıldı. Konser programı, Geleceğim Sensin Koro ve Orkestrası ile katılımcıların onuruna verilen yemeğin ardından son buldu.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Keşan'da korkutan kaza
Edirne yalınayak!
Gözler Edirne Barosu'nda
Edirne'de Karadeniz meyveleri
Şelalemiz oldu!
Havsa Festivali 19 yaşında
‘Ruhum hep Çingene’
Saros'da devlet - vatandaş el ele
Edirnespor'a iki Emre
2019-2020 Av Sezonu açıldı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE