ANASAYFA
23 Ağustos 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Üreticiye ithalat sopası
Saadet Partisi Edirne Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mansur İriş, “Patates ve soğanın 10 lira olması, tarımsal planlamanın iflas ettiğini gösterir” dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 12-04-2019 07:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Üreticiye ithalat sopası

Saadet Partisi Edirne Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mansur İriş, “Patates ve soğanın 10 lira olması, tarımsal planlamanın iflas ettiğini gösterir” dedi. 
“Her gün her yemekte kullanılan patates ve soğan üretiminin planlamasını yapmazsanız neyin planlamasını yapacaksınız” diye soran Mansur İriş, tarımla ilgili hükümet politikaları başta olmak üzere tüm yapının sorgulanması gerektiğini ifade ederek, hükümet tarımsal planlamadan sınıfta kalmıştır” diye konuştu. Saadet Partisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mansur İriş açıklamasına şöyle devam etti;
“Ülkenin yıllık ihtiyacı ve ihracat imkânı bellidir. Bu ihtiyaca karşılık üretimin temin edilmesi için yönlendirmeler, destekler planlanır. Yapılması gereken budur.
Her yıl tüm çiftçiler ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi)  ile o yıl tarlasına hangi ürünü ekeceğini beyan etmektedir. Bu sistemle önümüzdeki yıl hangi üründen ne kadar üretileceğini bilgisi bakan-lığın, planlamacıların elinde mevcuttur. Bakanlık bu bilgiler ışığında ürün planlaması yapması gerekirken, vereceği üç kuruşluk desteği garanti altına almak için bu sistemi kullanmaktadır. Soruyoruz; ÇKS alıyorsun da ne oluyor? Ne kadar üretim olacağını gördüğün halde, hatta eksik üretim olduğunu gördüğün halde buna ilişkin bir yönlendirmen yoksa bu bilgi ne işe yarıyor? Bu nasıl tarım politikası? 
SEN MİSİN ÜRETEN! 
Ama AKP hükümetinin genel mantığı üreticiyi ithalat sopasıyla terbiye etmektir. Üretim yapan adeta cezalandırılmaktadır. Sen misin üreten!  Kullandığın mazot, gübre ve tüm girdilerde yüksek vergilerle cezalandırılacaksın.   Devletin kötü yönetilmesinden doğan açıkları, zararları, faizleri karşılayacaksın. Gelirin yetmeyince banka kredisine mecbursun. Üretilen mahsuller bu ağır yükler sebebiyle pahalı olacak. Bu durumda işin içinden çıkamayan hükümet ithalat kapılarını açacak. Yetmez, seni enflasyonun sorumlusu ve suçlusu olarak ilan edecek. 
Hem üreticinin hem tüketicinin desteklenmesinin yolu, üretim planlaması yapılmasıdır. Bu sayede fiyatların çok yükselmesi ve çok düşmesi önlenir. Fiyatlar çok yükselirse tüketici mağdur olur. Fiyatlar çok düşerse üretici mağdur olur ve üretimden çıkar.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yanlışta tam gün dönüşü!
Aramızdan ayrılanlar
‘İller Bankası vermeyince ne yapacak belediye?’
Sınır servisi!
Saatli Medrese saat 12'de
Okulları donatan okul
Edirne'de 6 ayda 435 daireye yapı ruhsatı
Edirne Birlik Spor emin ellerde
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Edirnespor dönüyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE