ANASAYFA
20 Haziran 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘TUYUB yalnız bırakıldı’
Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Başkanı Önder Akdağ, 28 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek 5. Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu'na seçim ve krizin bahane edilerek destek verilmemesine tepki gösterdi…
Haberin Yayın Tarihi: 15-04-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘TUYUB yalnız bırakıldı’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Dünya ölçeğinde Edirne'de yapılan bir organizasyon haline gelen ve bu yıl 5'incisi düzenlenen Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu 28 Nisan 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek. Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, seçim ve krizin bahane edilerek destekten kaçınanlara tepki gösterdi, sitem ve serzenişlerle dolu açıklama yaptı. Akdağ, "TUYUB yalnız bırakıldı" dedi.
TUYUB Başkanı Önder Akdağ, Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu ile ilgili basın toplantısını geçen Cumartesi günü Livera Cafe'de düzenledi. Başkan Yardımcısı Halim Gürsu, Edirne Bisiklet ve Doğa Sporları Topluluğu (EBİDOST) Başkanı Barış Yalçındağ, Başkan Yardımcısı Caner İdin, Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG AME) Edirne İl Koordinatörü Tuğberk Emre Aktaş, Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Başkanı Orkun Akman'ın da katıldığı toplantıda TUYUB Başkanı Önder Akdağ, sürece değindi. Kriz ve seçimin bahane edilerek destekten kaçınıldığını öne süren Akdağ, "TUYUB yaljız bırakıldı" dedi ve şunları söyledi:
"KRİZ  VE SEÇİM BAHANE EDİLDİ"
"Sınırsız Dostluk yarı Maratonunda sona doğru yaklaşıyoruz. Bu bağlamda sancılı bir süreçten geçiyoruz. Birçok zorluğa rağmen bu etkinliği yine gerçekleştireceğiz. Sivil toplum örgütü olarak üzerimize aldığımız bu görevin büyüklüğünü ve şehrimize katkısını bilerek başarı ile tamamlayacağız. Gelinen noktada son noktaya girdiğimiz bu süreçte maalesef şehir esnafının üzerinde bir ölü toprağı var. Kentteki iş insanlarını üzerindeki ölü toprağını kaldırmaya davet ediyorum. Şehir esnafı, şehrin ekonomisine yön verenler vurdumduymaz ve tepkisiz bir şekilde biz ne yapabiliriz diye sorgulamadan ülkedeki krizi bahane ediyor. Ülkede bir kriz olduğu gerçektir. Ama bu krizden en az etkilenen il de Edirne'dir ve biz bu etkinliği bu kentte yapıyoruz. 
"İŞ İNSANLARI ÜZERİNDEN ÖLÜ TOPRAĞINI KALDIRMALI"
Doğal olarak başka şehirlerden destek bulmamız çok mümkün değildir. Ticaret yapanlar bunun reklam getirisine bakıyor. Edirne'den desteği bulamadığımız zaman dışarıda da bir sıkıntı olduğu algısı oluşuyor. Bazı kesimler bizim bu sitemimizi tehdit gibi algılayabilir. Ama bu bir tehdit dili değildir bu bir serzeniştir. Bu şehirde bir şeyler yapmaya çalışırken bunun karşılığını görememiş olmanın sitemi olarak düşünülmesini istiyorum. Meslek odaları, esnaflar, ciğerciler, badem ezmeciler bu işten para kazanıyor. Binlerce sporcu geliyor ve bu şehirde bir etkinlik yapılıyor. Sadece bu maraton için geçerli değil diğer etkinliklere de destek vermeleri gerekiyor. Edirne'de yaklaşık 800 dernek var. Ama bunun birçoğu tabelada duruyor. Bu insanlar da yeterince desteği bulamadığı için bu işleri yapmıyorlardır. Bu işin maddi kısmı bizi üzdüğü kadar toplumun tepkisizliği ve anlaşıyor olmamak daha fazla üzüyor.  Trakya bölgesinin bu boyuttaki tek etkinliğine sahip çıkılmalı. Bu bir bayrak yarışıdır. 
"SEMBOL OLDUK, BAŞKALARINA İLHAM OLSUN"
Biz sembol olduk. Bu sembol başkalarına ilham olsun. Başkaları da bu etkinlikten cesaret alıp başka şeyler yapsın. Herkes şapkasını önüne koyup düşünsün. Nitekim biz de maratondan sonra şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz. Bundan sonrasına bu şehir değer mi değmez mi yönetim kurulu olarak karar vereceğiz. Duruma göre belki önümüzdeki yıllarda bu yarışı yapmayacağız. Yapmak istiyoruz ve derneğimizin önemli bir faaliyeti. Biz bu etkinlikle köprü görevi kuruyoruz. Çevremizdeki komşu ülkelerle ilişkilerimizi geliştiriyoruz ve bu ilişkiler şehrimize ekonomik olarak da yansıyor. Çalışan üreten insanlar bir şeyler yapıyor bunun sonucunda güzel şeyler ortaya çıkıyor. 
Maratonla ilgili kayıt süreci devam ediyor. Organizasyon kapsamında 500 çocuğumuz milli eğitim ile işbirliği sayesinde koşacak. Engelliler federasyonunun desteği ile de maratonun startını özel çocuklarımız ile vereceğiz. Bunun yanında sivil toplum örgütlerimiz maraton sürecinde desteklerini esirgemiyorlar. Bisikletli gönüllü ekipler parkur üzerinde sporcularımıza refakat edecekler. Bu yıl ayrıca mahalle afet gönüllüleri acil müdahale ekibi (MAG-AME) diye sivil toplum örgütümüz var. 30 kişilik bir ekip ile yardım çantaları, 3 doktor ile hem parkur üzerinde hem etkinlik alanında ortaya çıkabilecek her olumsuzlukta ilk müdahaleyi yapacaklar. 
"ÖZEL ÇOCUKLARIMIZLA START VERİLECEK"
28 Nisan 2019 Pazar 08.30'da özel çocuklarla etkinliğin startı verilecek. Onlar mini parkurdan döndükten sonra 09.00'da maratonun ve 10 kilometrenin startını veriyoruz. Saat 10.00'da da 06-12 yaş grubu 500 çocuk ile Selimiye'nin etrafındaki parkurda yapılacak olan mini koşunun startı verilecek. 12.30'da ise ödül töreni yapılacak.  Şuana kadar sistemimize kayıtlı 400 sporcu oldu. Kayıtlar devam ediyor. Son hafta toplu grupların gelmesini bekliyoruz. 
"TUYUB YALNIZ BIRAKILDI"
Kentimizdeki iş insanlarından bu tür organizasyonlara karşı daha duyarlı olmalarını bekliyoruz aksi takdirde bu organizasyonlara sahip çıkılmazsa yok olacaktır diye düşünüyorum. Bir şehirde sivil toplum örgütleri güzel etkinlikler yapamıyorsa o şehirdeki yapıyı ve duyarsızlığı sorgulamak lazım. Şehir biraz daha tepkili dinamik olsun istiyoruz. TUYUB yalnız bırakıldı." 
AKMAN: HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI"
EDOSK Başkanı Orkun Akman, "Bu tür etkinlikler gönüllülük esasına dayanıyor. Bizler de bu tür sportif faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Buna sadece sportif anlamda bakılmamalı bu aynı zamanda tanıtım ve turizm faaliyetidir. Bu etkinlik şehrin tanıtımına büyük katkı sağlayan bir etkinliktir. Bazı kurum ve kuruluşların destekleri olmadan bu faaliyetlerin sürdürülebilir hale getirilmesi pek mümkün olmuyor. Dolayısıyla da kurumlarla iletişim halinde olarak bu tür etkinliklerin daha sürdürülebilir hale gelmesi için çalışmalar yapıyoruz. Edirne sportif anlamda çok elverişli bir şehirdir. Bu tür etkinliklerin sürdürülebilmesi için öksüz bırakılmamasını ve herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguluyoruz" diye konuştu.
Diğer STK temsilcileri de etkinliklerine önemine vurgu yaparak desteklenmesi gerektiği konusunda benzer açıklamalar yaptı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altyapıyı ‘halt ettiler’
Aramızdan ayrılanlar
Üreticiden 'çevre' bilinci
Filiz Okulları TEMA gönüllüsü
‘Öğretmek, öğretmenlerin işi’
EKK Kadın Meclisi'nde yeni dönem
Edirne'ye 2 ödül
'Hekime darp'a 1 yıl 10 ay!
Ciğere 'Japon' tanıtımı
Yaz Kur'an kursları başladı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE