ANASAYFA
20 Haziran 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çizmeye Edirne tohumu!
İtalya'nın Bologna kentine 1 saat mesafede bulunan Forli kasabasında ikamet eden Edirneli iş insanı Cüneyt Özdemir, babasının 1 yıl önce kendisine verdiği 1001 adet Edirne Bamyası tohumlarını İtalyan tüketicilerle buluşturmak için deneme ekimine başladı...   Önümüzdeki dönemde ilk hasat ürününü alarak İtalya piyasasına girmeyi planlayan Özdemir, yerli tohumun önemine vurgu yaparak; "Yerli tohum bir ülkenin kırmızı sınır çizgileri kadar namusu ve şerefidir.  Her çiftçi, her köy, her mahalle kendi yerli tohumuna sahip çıkmalıdır" dedi... 
Haberin Yayın Tarihi: 15-04-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çizmeye Edirne tohumu!

Olgay GÜLER
Hayat mücadelesine İtalya'nın Bologna kentine bağlı Forli kasabasında devam eden Edirneli Cüneyt Özdemir, doğduğu topraklara olan minnet borcunu her defasında göstermeye çalışıyor. Hali hazırda İtalya'da Edirne Birası üretmeye devam eden genç girişimci Özdemir şimdi de babasından aldığı Edirne Bamyası tohumlarını yetiştirerek İtalyan piyasasına girmeye hazırlanıyor.
Özellikle yerli tohuma verdiği önemin altını çizen Özdemir, babasının kendisine verdiği 1001 adet Edirne Bamyası tohumlarının deneme ekimine başladıklarını söyledi. Özdemir, bamyanın yeşil fasulye kadar İtalyan mutfağında kendisine yer bulamasa da, insanların yeni şeylere olan merakının bu algıyı kıracağını ifade etti. Her kentin yerel tohumlarına sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Özdemir; "Tohumlara sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır, unutmayalım" diye konuştu. 
"ATA TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ"
Bu yıl 1001 Edirne Bamya fidesi ile denemelere başladıklarını kaydeden Özdemir; "Bir sonraki yıl tohumlarımızı çoğaltıp her yıl daha fazla üretim felsefesiyle üretim yapıp daha fazla İtalyan tüketiciye Edirne Bamyasını ulaştırmayı hedefliyorum. Emiglia-Romagna Bölgesi'nde bir yer alabilirsek bu bile bir başarıdır bence. Sonuçta Ata Tohumlarımıza sahip çıkıyoruz ve başka bir milletin tüketicisine sunmaya çalışıyoruz. Bir Edirneli olarak mutlu ve gururluyum. Şimdi diyorum ' Babam ne iyi etmişte o tohumları bulmuş ve bana vermiş'. Başka bir ülkede, başka bir sofra kültüründe Edirne Bamyası sayemizde yer alacak, daha ne olsun" dedi. 
"DAHA ÇOK YEREL ÜRÜN FESTİVALİ YAPILMALI"
Edirne ve Trakya'daki tüm belediye başkanlarına, bol bol yerel ürün festivalleri yapma konusunda çağrıda bulunan Özdemir; "Avrupa'nın hemen her yerinde yerel ürünlerin festivalleri yapılıyor. Soğandan fasulyeye, fasulyeden pirince, pirinçten peynire, şaraba, makarnaya ve biraya. Festivallerimiz sadece ciğerle, kirazla kısıtlı kalmasın. Edirne Bamyası Gastronomi Festivali yapılabilir. Edirne Beyaz Peyniri Gastronomi Festivali yapılabilir. Mesela sucukları ile meşhur ilçelerimiz ve köylerimiz var oralarda Sucuk Gastronomi Festivali yapılabilir. Edirne Beyaz Peynirini tüm dünya tanıyor ama ne yazık ki Edirne Peyniri olarak değil Yunan FETA peyniri olarak tanıyor. Bir değerimizi başkaları ticari olarak kullanıyor ve biz bakıyoruz sadece.Yazıktır, günahtır." ifadelerini kullandı. 
"YERLİ TOHUMA SAHİP ÇIKMAK VATANA SAHİP ÇIKMAKTIR"
Yerli tohumun bir ülkenin kırmızı çizgisi olduğunu da dile getiren Özdemir; "Yerli tohum bir ülkenin kırmızı sınır çizgileri kadar namusu ve şerefidir. Okullarımızda bu konulara ağırlık verilmesi ve çiftçimizin İsrail gibi hibrit tohum satan ülkelerden tohum almaması teşvik edilmelidir. Her çiftçi, her köy-mahalle kendi yerli tohumuna sahip çıkmalıdır. Yerli tohumla-rımız ve ürünlerimiz tescillen-melidir. Bakın Sultan üzümü var mesela İtalya'da, 'Uva Sultanina' diye satılıyor çünkü tescilli bir üzüm türü. Edirne Bamyası'nın böyle bir tescili var mı? Tohumlara sahip çıkmak vatana sahip çıkmak-tır, unutmayalım" şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altyapıyı ‘halt ettiler’
Aramızdan ayrılanlar
Üreticiden 'çevre' bilinci
Filiz Okulları TEMA gönüllüsü
‘Öğretmek, öğretmenlerin işi’
EKK Kadın Meclisi'nde yeni dönem
'Hekime darp'a 1 yıl 10 ay!
Edirne'ye 2 ödül
Ciğere 'Japon' tanıtımı
Yaz Kur'an kursları başladı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE