ANASAYFA
20 Haziran 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gözler 17 Nisan'da
Edirne Tabip Odası, 2012 yılında bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın ölüm günü olan 17 Nisan tarihinin, Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü olarak ilan edilerek, Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası'nın derhal çıkarılmasını istedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 15-04-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gözler 17 Nisan'da

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Tabip Odası, 2012 yılında bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın ölüm günü olan 17 Nisan tarihinin, Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü olarak ilan edilerek, Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası'nın derhal çıkarılmasını istedi. 
Edirne Tabip Odası, Dr. Ersin Arslan'ın yedinci ölüm yıl dönümünde  Türkiye'de uyarı eylemleri yapılacağını duyurdu. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik ciddi bir adım atılmadığını öne süren Tabip Odası konuyla ilgili açıklamasında, "Artık yeter, peşini bırakmıyoruz" diyerek şunlara yer verdi:
"Dr. Ersin Arslan 17 Nisan 2012 günü ameliyattan çıkıp servisine geldiğinde vahşice bıçaklanarak öldürüldüğünde Türk Tabipleri Birliği(TTB) olarak “Hiç kimse bu cinayeti 'cehalet'le, 'tepki'yle, 'münferit olay”lıkla açıklamaya kalkmasın. Taammüden öldürüldü Dr. Ersin Arslan.Göz göre göre öldürüldü.Yıllardır, sağlık ortamının vahşi bir şiddet ortamına dönüştüğünü, sürekli olarak saldırıya uğradığımızı, hekimlere-sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artık dayanılmaz boyutlara geldiğini, can güvenliğimizin olmadığını söyledik, söylüyoruz.Durumun vahametini kavrayıp tedbir alması gereken yetkililer ise kulaklarını tıkadılar, gözlerini yumdular, olan biteni seyretmekle yetindiler; daha da kötüsü hastaları hekimlere-sağlık çalışanlarına karşı kışkırtmaya devam ettiler.” diyerek kamuoyuna sağlık alanındaki şiddetin ciddiyetini aktarmıştık.
"SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEME YASASI ÇIKARTILSIN"
Aradan yedi yıl geçti. TTB'nin tüm çabalarına, katkılarına rağmen sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik ciddi bir adım atılmadı. Ve bu nedenle Dr. Kamil Furtun, Dr.Aynur Dağdemir ve Dr. Fikret Hacıosman görevleri başında öldürüldüler; sağlık kurumları basıldı, kimimiz onlarca hasta yakınının saldırısına maruz kalıp yoğun bakımlara düştü, binlerce meslektaşımız ciddi saldırılara maruz kaldı, birçoğu ölümden kıl payı döndü.
"17 NİSAN, SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ İLAN EDİLSİN."
Dr. Fikret Hacıosman'ın İstanbul'da görevi başında öldürülmesinden sonra (bir kez daha) Meclis'e gönderilen ve kamuoyuna Sağlıkta Şiddet Yasası olarak ilan edilen düzenlemenin ise samimiyetten uzak bir göz boyama manevrası olduğunu, hiçbir işe yaramayacağını açıkladık ve illerde bir hafta boyunca tuttuğumuz nöbetlerle tepkimiz ortaya koyduk.
"HEKİMLERİN TALEPLERİNE KULAKLARINI TIKADILAR"
TTB olarak sağlıkta şiddetin geldiği noktanın dayanılmaz ağırlığını her seferinde TBMM'ne, Sağlık Bakanlığı'na ısrarla ilettik ve sağlıkta şiddeti sona erdirecek önlemlerin alınmasını istedik. Ancak, başta konunun birincil derecede muhatabı Sağlık Bakanlığı olmak üzere siyasi yetkililer “Görmedik, Duymadık, Bilmiyoruz!” taktiğiyle hekimlerin taleplerine kulaklarını tıkadılar.
Artık yeter! Bizi sağlıkta dayanılmaz hale gelen bu şiddete karşı kendi başımızın çaresine bakmak, kendi savunma önlemlerimizi almak zorunda bırakmayın.
Dr. Ersin Arslan'ın ölüm günü olan 17 Nisan “Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü” olarak ilan edilsin ve TTB'nin hazırlayıp Meclis'teki bütün siyasi partilere sunduğu Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası derhal çıkarılsın!
"UYARI EYLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"
Bu talebimizden asla vazgeçmediğimizi vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha göstermek için Dr. Ersin Arslan'ın yedinci ölüm yıl dönümünde bütün Türkiye'de uyarı eylemlerimizi gerçekleştireceğiz.
17 Nisan 2019, Çarşamba günü ülkemizdeki tüm sağlık kurumlarında  sabah mesai başlangıcında saat 08.30 da şimdiye kadar kaybettiğimiz bütün meslektaşlarımızın anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacağız.
Aynı gün saat 12.30'da Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi  önünde hekimler ve bütün sağlık çalışanı ekip arkadaşlarımız ve katkı koyacak, sağlık sendika, oda ve derneklerle birlikte basın açıklaması yapacağız.
FENERLERLE NÖBET
Akşam ise saat 18.00- 20.00 arasında sağlıkta şiddete karşı mücadelemize destek veren bütün dost kurumlar ve kişilerle birlikte ellerimizde fenerlerle“Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum!” nöbetleri gerçekleştireceğiz. Peşini bırakmayacağız: Sağlıkta şiddet sona ersin."
       

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altyapıyı ‘halt ettiler’
Aramızdan ayrılanlar
Üreticiden 'çevre' bilinci
Filiz Okulları TEMA gönüllüsü
‘Öğretmek, öğretmenlerin işi’
EKK Kadın Meclisi'nde yeni dönem
Edirne'ye 2 ödül
'Hekime darp'a 1 yıl 10 ay!
Ciğere 'Japon' tanıtımı
Yaz Kur'an kursları başladı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE