ANASAYFA
21 Eylül 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne'ye lokomotif platform!
Edirne'de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş insanlarından oluş bir grup, özellikle tarım ve turizm alanında yerel imkanların en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla Edirne Kalkınma Platformu'nu kurdu...
Haberin Yayın Tarihi: 15-04-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne'ye lokomotif platform!

Olgay GÜLER
Edirne'de aralarında Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım ve Edirne Sanayici ve İş Adamları Derneği (EDSİAD) Başkanı İsmet Açıkgöz'ün de bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluş bir grup, özellikle tarım ve turizm alanında yerel imkanların en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla Edirne Kalkınma Platformu'nu kurdu.
Konuyla ilgili gelişme platformun sosyal medya hesabından duyuruldu. Platformun kurulmasıyla ilgili yapılan paylaşımda Edirne'nin hiçbir şehre nasip olmayan imkanlara sahip olan bir şehir olduğu fakat arzu edilen seviyede olmadığı belirtildi. İller arasında Gayri Safi Milli Hasıla payında giderek gerileyen Edirne'nin yerel imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmek amacıyla Edirne Kalkınma Platformu'nun kurulduğunun ifade edildiği paylaşımda şu ifadelere yer verildi; 
“EDİRNE EN VERİMLİ TOPRAKLARA SAHİP”
“Dünyada hiç bir şehre nasip olmayan imkanlara sahip Edirne, ne yazık ki arzu edilen seviyede değildir. İller arasında GSMH payında giderek gerileyen Edirne'nin yerel imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmek amacıyla Edirne Kalkınma Platformu'nu kurduk. Örneğin, Denizli ve Kelkit vadisi, şehirlerinin hızla kalkınması için oluşturulan kalkınma platformları sayesinde olmuştur. Zengin tarihsel kültür ve mirasa yıllarca şahitlik yapmış Edirne stratejik bir coğrafyada yer aldığı gibi en verimli topraklara ve üç nehrin zengin vadisine sahiptir. Dört gümrük kapısına sahip olmasına rağmen 150 milyar dolarlık Balkan ülkeleri ticaret pazarından neredeyse hiç yararlanamamaktadır.
“EDİRNE KALKINMA MASTER PLANI İÇİN GAYRET GÖSTERİLECEK”
Kamusal yatırımlardan yeterince yararlanamadığı gibi, teşvik desteklerinden en önemlisi de İPARD gibi tarımsal desteklerden yoksun kalmıştır. Özellikle tarımsal sanayinin ve turizm yatırımlarının öncelikle geliştirilmesi şarttır. Bu amaçla oluşturulan bu Platform Edirne Kalkınma Master Planı'nın yapılması için gayret gösterilecektir.”
PLATFORM KURUCULARI
Öte yandan platform kurucuları arasında Hudut Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gönül Uyanıktır, DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Erkin, Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, TOBB Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, İş İnsanı Sinan Gazioğlu, İş İnsanı M.Akif İriş, İş İnsanı Hakan Erdem ve İş İnsanı Suat Bulut bulunuyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kayalı da çare olmadı!
Mecliste 'israf' krizi!
Ekmek-simit 1.50 TL
Yağmurla birlikte geldiler!
‘Çalıştayda biz yokuz’
‘Hayatımız daha da zorlaşıyor’
Edirneli ressamdan New York’ta sergi
Ahilikte tatlı son
Sünnet Şöleni 22 Eylül'de
Kaya'nın hedefi ilk üç
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE