ANASAYFA
19 Temmuz 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Plevne Kahramanı'na büyük vefa
93 Harbi sırasında bugünlerde Bulgaristan sınırlarında bulunan Plevne'de askerleriyle birlikte yaptığı 145 günlük savunmayla askerlik tarihine geçen, Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'yı, aynı adı taşıyan okulun öğrencileri unutmayıp büyük bir vefa örneği göstererek anısına kitap yazdı...  Osman Paşa anısına okulda gerçekleştirilen törende öğrenciler, öğretmenleri Başar Atarbay'ın genel koordinatörlüğünde yazdıkları kitabın hem tanıtımını yaptı hem de ücretsiz olarak dağıtımını gerçekleştirdi...   
Haberin Yayın Tarihi: 16-04-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Plevne Kahramanı'na büyük vefa

Olgay GÜLER
Edirne Gazi Osman Paşa Ortaokulu'nda okula adını veren Plevne Kahramanı Osman Paşa, düzenlenen törenle anıldı. 
Gazi Osman Paşa'nın adını yaşatmak, öğrencilere tanıtılmasını sağlamak ve öğrencilerin tarihe ilgisini artırarak araştırmacılığını geliştirmek amacıyla düzenlenen proje kapsamında okul bahçesinde 'Gazi Osman Paşa'yı Anma ve Plevne Programı' düzenlendi. Meriç İlkokulu Mehteran Takımı'nın gösterisiyle başlayan programa Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, okul müdürü Müşerref Öz, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldılar.
Törende en çok ilgiyi okulun Türkçe Öğretmeni Başar Atarbay'ın genel koordinatörlüğü ve editörlüğünde 8'nci sınıfta okuyan 8 öğrencinin Gazi Osman Paşa'nın kahramanlığını anlattığı 'Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa' adlı kitabın tanıtımı çekti. Ceren Yayıncılık'ta basımı gerçekleştirilen kitabın tanıtım ve imza töreninde Türkçe öğretmeni Başar Atarbay'ın yanı sıra 8-A sınıfı öğrencilerinden Doğa Göksun Yıldız, Nebi Alperen Avcu ve Sude Günday ile 8-D sınıfından Azra Cicikler, Simay Erden, Bahar Özer, Ada Üzer ve Arda Üzer ilk kitabı Dr. Önder Arpacı için imzalayarak hediye ettiler. 
Okul Müdürü, öğretmenleri ve öğrencileri tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Arpacı; “Çok güzel bir şekilde kitap hazırlamışlar. Hem Gazi Osman Paşa'nın biyografisini, hem de savaşlarını ve kahramanlıklarını anlatmışlar. Bizler, Türk tarihinde nice destanlar yazmış şanlı kahraman ecdadın torunları olarak kendileriyle gurur duyuyoruz. Başta okulumuza ismi verilen Gazi Osman Paşa'yı ve bize, bu toprakları vatan kılan ecdadımızı rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Ruhları şad olsun” dedi.  
Törene katılan öğrencilere de ücretsiz dağıtımının yapıldığı kitabın en büyük emektarlarından Türkçe Öğretmeni Başar Atarbay, öğrencilerin proje kapsamında Kasım ayından bu yana çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. Atarbay; “Benimle birlikte sekizinci sınıftan 8 öğrenci çalıştı. Gazi Osman Paşa hakkında piyasada bulabildiğimiz tüm kitapları aldık ve okuduk. Daha sonra ise İstanbul'un Gazi Osman Paşa Belediyesi ile irtibat kurarak, bu konu hakkında ellerinde olan bilgi, belge ve dökümanları istedik. Onlar da sahip oldukları her şeyi gönderdiler. Tokat'taki Gazi Osman Paşa Üniversitesi'nden de sempozyum bildirisi istedik. Onlar da bildiriyi gönderdiler. Ayrıca Gazi Osman Paşa ile ilgili çekilmiş belgeseller vardı. O belgesellerin hepsini izledik. Bunların hepsinin bir araya gelmesiyle de ortaokul seviyesine indirgenecek, öğrencilerin okuyabileceği bir kitap oluşturduk. Tamamlanması yaklaşık 5 ay sürdü” diye konuştu.
Atarbay, Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa ile ilgili Edirne'nin yanı sıra Türkiye'de de yeterli sayıda kaynağın bulunmadığına vurgu yaptı. Atarbay; “Bu nedenle Gazi Osman Paşa'nın değerini öğretmek amacıyla projeyi gerçekleştirdik. Bizim öğrencilerimiz bile Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa ile Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'yi karıştırıyorlardı. Kitapla birlikte bunun ayrımını yapabildiler. Ayrıca birçok öğrenci de Gazi Osman Paşa'yı bilmiyordu. Şu anda hepsi biliyor. Kitabımızın basılmasının ardından yazar kadrosunda yer alan öğrencilerimiz imzalayarak sınıf arkadaşlarına ücretsiz bir şekilde bugün dağıttılar. Kitabı bin adet basabildik. İmkânlarımız elverirse devamının gelmesini umuyorum” ifadelerini kullandı. 
İmza ve dağıtım töreninin ardından programda, Dr. Önder Arpacı tarafından Gazi Osman Paşa ve Plevne sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Arpacı, sergide yer alan eserlerle ilgili bilgi aldıktan sonra okulun çok amaçlı salonunda düzenlenen törene katıldı. Törende proje kapsamında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilirken 'Gazi Osman Paşa ve Plevne' adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Program, müzik dinletisi ile sona erdi. Programın ardından Atarbay ve kitapta görev alan sekiz öğrenci, 'Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa' kitabı söyleşisinde öğrencilerin sorularını yanıtladılar.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'ye yakışır tuvalet
Sigortadan kaçış!
Edirnespor'a 'Lacivert Beyaz' oluşum
Veresiye kalmadı
Avrupa'nın zirvesindeki Edirneli
Sinagog'da 'müzik' şöleni
Kurban sınavı!
Edirnespor'da tek hedef 'futbol'
Hamile kadına şiddet
Sahte komiser 98 bin lira çarptı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE